Rzeszów - miasto i region

Drogami Pogórzy Dynowskiego i Strzyżowskiego

0/5 - 0 opinii
Dystans
29km
Czas
4h
Trudność
Trudna
Pobierz plik trasy GPX
XML, 58.32kB
Dwóch rowerzystów w czarnych strojach kolarskich i kaskach jadących po asfaltowej drodze biegnącej między zielonymi łąkami, w tle zielone drzewa

Charakterystyka trasy

To trasa, która postawi przed Tobą wiele wyzwań, dlatego polecamy ją bardziej doświadczonym osobom. W czasie podróży czeka na Ciebie kilka bardziej wymagających podjazdów. Jednak po drodze będziesz mieć szansę odpocząć w kilku, specjalnie ku temu przeznaczonych punktach. 

Wrażeń dostarczą nie tylko mijane po drodze zabytki i piękne, podkarpackie krajobrazy. W ciągu niemal 30-kilometrowej podróży warto zatrzymać się na chwilę, aby docenić rozciągające się przed Tobą pasmo pogórzy. Będziesz mieć okazję lepiej poznać podkarpackie lasy, pola czy łąki, bowiem przez nie prowadzi większość drogi. Stanowi to dodatkowy atut dla osób, które podczas jazdy cenią sobie spokój i brak nadmiernego ruchu samochodowego. 

Dystans
29 km
Przewyższenia
552 m
Czas
4h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 73%
Szuter: 26%
Inne: 1%
Typ roweru
MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
1
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Przygotowując się do trasy, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Pozwoli to na zabranie odpowiedniego stroju i maksymalne ograniczenie bagażu. Wiadomo jednak, że pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego przygotuj się na jej ewentualne pogorszenie. Dobrą praktyką jest spakowanie cienkiej kurtki przeciwdeszczowej, która nie zajmuje dużo miejsca.

 

Przed jej rozpoczęciem dokładnie przeanalizować jej przebieg na mapie. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

 

Warto pobrać załączony plik .gpx, by mieć nawigację zawsze pod ręką. By urządzenie nie zawiodło, zabierz również power bank, ładowarkę czy zapasowe baterie. W razie zmiany pogody, przydatne mogą się okazać wodoodporne pokrowce na sprzęt elektroniczny.

 

Na długą trasę koniecznie zabierz ze sobą napoje oraz jedzenie - trzeba mieć je przy sobie - nigdy nie wiadomo, kiedy zgłodniejesz. Pamiętaj, że sklep czy restauracja mogą znajdować się naprawdę daleko. Polecamy zaopatrzenie się w wodę, napój izotoniczny, batony i musy energetyczne. Dzięki temu na pewno nie stracisz chęci do dalszej jazdy.

 

Absolutna podstawa bezpieczeństwa, to oczywiście kask. Przygotuj się także od strony technicznej. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie roweru. Spakuj zestaw naprawczy. 
Zapasowe dętki, pompka, multitool - to wszystko może się przydać w razie awarii - której oczywiście nie życzymy!

Rzeszów - miasto i region

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Niebylec - Gwoździanka - Wyżne - Sołonka - Blizianka - Niebylec

Start

  • 1
    Niebylec
    0 km
    Niebylec

    Twoja trasa rozpoczyna się w Niebylcu. Samochód możesz pozostawić na parkingu w pobliżu kościoła. Przed wyruszeniem w dalszą podróż, warto odwiedzić tutejszą synagogę. Pochodząca z końca XIX w. budowla, od lat 70. XX w. pełni funkcję biblioteki. Jedyną pozostałością z przeszłości są polichromie zdobiące jej wnętrze. Jedź w kierunku drogi krajowej nr 19, a gdy dojedziesz do skrzyżowania, skręć w prawo. Podążaj główną drogą, a kiedy miniesz sklep spożywczy, skręć za nim w lewo. Następnie czeka Cię długi podjazd przez Gwoździankę. 

  • 2
    Gwoździanka
    3.2 km
    Gwoździanka

    Dawna cerkiew greckokatolicka pw. św. Kosmy i Damiana w Gwoździance mimo że zdecydowanie nie wygląda tak, jak w momencie powstania na przełomie XVIII/XIX w., to wciąż skrywa skarby przeszłości, jakimi są m.in. dawne ikony. 

    Na przełęczy kieruj się w lewo, w drogę szutrową, podążając za znakami czarnego szlaku pieszego. Później zjazd drogą gruntową zaprowadzi Cię do drogi asfaltowej, którą będziesz jechać w prawo. Gdy dotrzesz do rozjazdu dróg, zobaczysz pole biwakowe idealne na odpoczynek. Następnie ostrym zjazdem przez las dotrzesz do następnej miejscowości. Przekrocz drogę krajową nr 19. 

  • 3
    Wyżne
    14.7 km
    Wyżne

    W Wyżnem czeka na Ciebie spory, dość wymagający podjazd. Przejedziesz obok Winnicy Maria Anna. Następnie podążaj za znakami czarnego, a później żółtego szlaku. Dojeżdżając do Sołonki zjedź w lewo do tężni.

  • 4
    Sołonka
    21 km
    Sołonka

    W Sołonce będziesz mieć okazję do poznania struktury tężni. Charakterystyczną cechą wody wydobywanej z tego terenu jest duża zawartość jodu, mającego prozdrowotne działanie. Blisko tężni znajduje się także muzeum, w którym możesz podziwiać dawne narzędzia wydobywcze. 

    Podczas przemierzania lasu natrafisz na specjalnie przygotowane miejsce biwakowe. Znajdująca się tam wiata zapewni Ci schronienie przed ewentualnym deszczem. Później skręć w prawo i drogą asfaltową dotrzesz do Blizianki.

  • 5
    Blizianka
    26 km
    Blizianka

    W Bliziance znajduje się dawna drewniana cerkiew greckokatolicka pw. Zaśnięcia NMP. Ta drobna, urokliwa budowla została wzniesiona z 1865 r. Ciekawym faktem o niej jest to, że po tylu latach wciąż zachowały się ubiegłowieczne polichromie figuralne i - fragmentarycznie - ikonostas. Cerkiew od 1947 r. należy do kościoła rzymskokatolickiego. Teraz kieruj się w stronę Niebylca.

  • 6
    Niebylec
    29 km
    Niebylec

    Trasa stanowi pętlę, więc kończysz podróż w miejscu, z którego wyruszyłeś. Czas na zasłużony odpoczynek.

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?