Beskid Niski

Wzdłuż Pasma Jasielskiego do Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce

5/5 - 1 opinii
Dystans
18km
Czas
2h
Trudność
Łatwa
Pobierz plik trasy GPX
XML, 34.75kB
Leśna droga asfaltowa prowadząca w górę wśród liściastych drzew z brązowymi liśćmi

Charakterystyka trasy

Jeśli marzy Ci się trasa krótka, niezbyt wymagająca, to trafiłeś idealnie. Dzięki temu, że całą podróż przemierzysz drogami asfaltowymi, nie zaskoczy Cię trudny do pokonania teren. Wycieczkę rozpoczniesz przed kościołem w Łękach Dukielskich. Resztę drogi odbędziesz przez okoliczne wsie i lasy, skrywające zabytkowe kościoły, które czekają na odkrycie. Trasa prowadzi szlakiem rowerowym Beskidzkie Muzea, jednak nie wszędzie jest on oznaczony. Trasa jest jednak łatwa nawigacyjnie.

Dystans
18 km
Przewyższenia
285 m
Czas
2h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 100%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Słabe
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
2
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Choć ta trasa nie jest zbyt wymagająca, warto się do niej odpowiednio przygotować - tak, by nic nie zaskoczyło Cię w żadnym momencie. Zacznij od najważniejszej rzeczy, czyli od kasku. Dobry kask to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Zadbaj również o właściwe oświetlenie - przednie i tylne. Oprócz lampek rowerowych wyposaż swój rower w odblaski, by być dobrze widocznym rowerem na drodze.

 

Co jeszcze warto zabrać ze sobą w trasę? Do plecaka spakuj ciepłą bluzę na wypadek zmiany pogody lub lekką kurtkę przeciwdeszczową. Warto również zabrać przekąski, które dodadzą Ci energii podczas wycieczki. Dobrze sprawdzą się batony proteinowe lub musy energetyczne.

 

Jeśli planujesz skorzystać z atrakcji, które znajdują się na trasie, w niektórych miejscach konieczne będzie pozostawienie roweru. By mieć pewność, że po zwiedzaniu będzie on nadal na swoim miejscu, koniecznie zabierz zabezpieczenie roweru np. zapięcie typu U-Lock czy cienką, stalową linkę.

Beskid Niski

#rowerowaprzygoda
Najdziksze góry w Polsce, czarujące swoim urokiem.

Szczegóły trasy

Łęki Dukielskie - Kobylany - Chorkówka - Bóbrka - Bóbrka, Muzeum - Wietrzno - Łęki Dukielskie

Start

 • 1
  Łęki Dukielskie
  0 km
  Łęki Dukielskie

  W tej miejscowości zaczyna się Twoja wycieczka. Samochód możesz zostawić na parkingu pod kościołem w Łękach Dukielskich. Kieruj się w stronę Kobylan, a następnie na skrzyżowaniu skręć w prawo.

 • 2
  Kobylany
  1.6 km
  Kobylany

  W Kobylanach warto zobaczyć Kościół pw. Narodzenia Matki Bożej.

  Budynek posiada barokowe elementy. Powstał on w 1775 r. Obok kościoła można zatrzymać się przy pomniku ku czci poległych w latach 1914-1920 mieszkańców wsi. Teraz jedź w kierunku Chorkówki.

 • 3
  Chorkówka
  6.6 km
  Chorkówka

  Dojeżdżając do rozwidlenia dróg, skręć w prawo. Następnie kieruj się w stronę Bóbrki. Na horyzoncie zobaczysz wieżę kościoła. 

 • 4
  Bóbrka - Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
  9 km
  Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

  To właśnie ten kościół można było zobaczyć z daleka. Budynek kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa powstał na wzór projektu Teodora Talowskiego. Budowany był latach 1905-1908. Stanowi on przykład neogotyckiego stylu. By dotrzeć do następnego punktu, na rozwidleniu dróg skręć w prawo i po opuszczeniu Bóbrki jedź wzdłuż głównej drogi ponad 1 km.

 • 5
  Bóbrka - Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego
  10 km
  Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego

  Muzeum im. Ignacego Łukasiewicza zajmuje ok 20 ha. powierzchni, na której można zwiedzić m.in. kuźnie, wiertnice, szyby i instalacje naftowe. To właśnie w Bóbrce w 1854 r. powstała pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej. Ponadto w latach 1854-1880 utworzono ponad 60 szybów. Dwa z nich pozostają w użyciu do dziś. Zwiedzanie obiektu zajmuje około 2 h. Muzeum nieczynne jest w poniedziałki. Bilet normalny kosztuje 25 zł, natomiast ulgowy 15 zł. Szczegółowe godziny otwarcia można sprawdzić na stronie internetowej obiektu. Aby dojechać do Wietrzna, na skrzyżowaniu udaj się w prawo, a na głównym rozwidleniu w Wietrznie wybierz trzecią, boczną odnogę w prawo. 

 • 6
  Wietrzno - XVIII-wieczny kościół pw. św. Michała Archanioła
  14.5 km
  XVIII-wieczny kościół pw. św. Michała Archanioła

  Ta drewniana świątynia, którą zobaczysz zaraz za rozwidleniem dróg, została wybudowana w 1752 r. Była kilka razy remontowana - w 1906 r., w latach 80. XX w. i w pierwszej dekadzie XXI w. Wewnątrz kościoła można podziwiać polichromie figuralno-ornamentalne z 1880 r. Do następnej miejscowości dotrzesz dość widokowym odcinkiem trasy, podczas którego ujrzysz m.in. ogromne farmy wiatraków. By dostać się do punktu startowego, jedź niebieskim szlakiem rowerowym. 

 • 7
  Łęki Dukielskie
  18.2 km
  Łęki Dukielskie

  Trasa stanowi pętlę, więc wracasz do miejsca startowego - parkingu przy kościele w Łękach Dukielskich.