Rzeszów - miasto i region
Doliną Wisłoki
XML, 88.96kB
Charakterystyka trasy
Łatwa trasa, prowadząca wśród niskich wzgórz górujących nad doliną Wisłoki. Wyruszywszy z Mielca, przejedziesz przez wsie i urokliwe miasteczka, zobaczysz piękno neogotyckich kościołów i wielowiekowe dziedzictwo zamków i pałaców. Trasa nie jest trudna ani szczególnie wymagająca, choć dla dzieci może okazać się pewnym wyzwaniem.
Praktyczne wskazówki
Trasa o średnim poziomie trudności pozwoli Ci sprawdzić swoją kondycję. Pamiętaj, że ogromny wpływ na to, ile kilometrów uda ci się przejechać, ma rzeźba terenu. Trasy biegnące równinami są mniej wyczerpujące od tych prowadzących po wzniesieniach czy górskich drogach.
Planujesz podróż w grupie? Dobierz trasę do kondycji najsłabszego uczestnika.
Kask oraz lekka odzież wykonana z oddychających materiałów będą niezbędne dla bezpieczeństwa i wygodny na trasie. Poza tym postaw tylko na to, co niezbędne. Ciężki bagaż utrudni Ci jazdę. Przemyśl też w czym przewieziesz potrzebne rzeczy. Sugerujemy plecak lub sakwy rowerowe.
Przygotuj się także na ewentualne awarie na trasie. Warto mieć przy sobie najważniejsze narzędzia, które umożliwią szybkie usunięcie usterki, takie jak dętki lub łatki, pompka czy multitool. Koniecznie zaopatrz się w odpowiednią ilość wody i prowiantu, a także sprzęt do nawigacji.
Szykuje się ciepły i słoneczny dzień? Pamiętaj o kremie z filtrem i okularach przeciwsłonecznych. Jeśli planujesz zwiedzanie lub inne atrakcje na trasie, bardzo przydatne będzie też zapięcie do roweru. Przed wyjazdem dokładnie przeanalizuj przebieg wycieczki. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.
Rzeszów - miasto i region
Audiodeskrypcja tekstowa
Szczegóły trasy
Szczegóły trasy Mielec – Radomyśl Wielki – Przecław – MielecStart
- 1Mielec0 kmMielec
Wycieczkę zacznijmy na rynku w Mielcu. To pięknie zachowany przykład rynku miasta galicyjskiego o znacznej zamożności – z piętrowymi kamienicami w pierzei, elegancko zdobionymi w stylu secesyjnym, najmodniejszym w schyłkowym okresie panowania austro-węgierskiego. Z rynku wyjedź ul. Legionów. Możesz zatrzymać się nieopodal przy Muzeum Regionalnym w Dworku i Parku Oborskich, pięknej, asymetrycznej budowli, w której znajdują się bogate zbiory lokalne. Na rondzie pozostań na ul. Legionów, skręcając w lewo. Na moście nad Wisłoką warto rozejrzeć się dookoła, podziwiając pradolinę rzeki. Dalej miniesz wieś Wola Mielecka i wjedziesz w las. Trzymaj się drogi wojewódzkiej nr 984. We wsi Borowina, na rozstaju skieruj się na Wadowice Górne, odbijając lekko w prawo. Po 3 km, przy imponującym gotyckim kościele skręć ostro w lewo, dzięki czemu dojedziesz nad zalew na tak zwanym Piekiełku. Dojechawszy do wsi Zgórsko, skręć w prawo, ponownie wjeżdżając na drogę 984. Przez pola i zagajniki po 4 km dotrzesz do Radomyśla Wielkiego. Na rondzie, które napotkasz po drodze, jedź prosto, opuszczając trakt drogi 984.
- 2Radomyśl Wielki18.6 kmRadomyśl Wielki
Rynek w Radomyślu Wielkim, na który wjedziesz, to typowy rynek galicyjskiego miasta. Radomyśl jest starą miejscowością, lokowaną jeszcze w XVI wieku, co znajduje odzwierciedlenie w układzie miasta – w żebrowym planie rynku i w umieszczeniu kościoła parafialnego przy jednej z bocznych ulic. Ciekawostką dla pasjonatów techniki jest to, że stojący na postumencie na rynku samolot – PZL M-2 z wytwórni w Mielcu – jest jedyną zachowaną maszyną tego typu, przewidzianego do zadań szkolno-treningowych, ale niewdrożonego do szerszej produkcji. Z rynku wyjedź ul. Piłsudskiego, z której skręcisz w prawo przy kaplicy i starym cmentarzu parafialnym, w ul. Zasowską. Droga ta wyprowadzi cię na południe od miasteczka, przez teren w większości zalesiony. Wśród takich krajobrazów pokonasz 3,5 km do wsi Podlesie i dalej do wsi Dąbie. To typowe wsie ulicowe, wciśnięte w małe kotliny między niskimi wzgórzami, w których pola uprawne rozciągają się bezpośrednio za gospodarstwami po obydwu stronach drogi. Za remizą Ochotniczej Straży Pożarnej w Dąbie skręć w lewo, by po 2 km dojechać przez niskie, zalesione wzgórze do Zasowa. Warto zatrzymać się tu przy ruinach dworku Łubieńskich, który zaczął niszczeć po wypędzeniu właścicieli przez władze komunistyczne w 1945 roku. Ładny jest również neogotycki kościół. Jedź dalej w kierunku wschodnim, trzymając się głównej drogi. Na końcu wsi nie zjeżdżaj jednak w prawo, ale pojedź prosto, wąską drogą asfaltową przez pola. W odległości 3 km znajduje się Nagoszyn, w którym możesz skorzystać z oferty Ośrodka Sportów Konnych. Przy napotkanym tu neogotyckim kościele z czerwonej cegły i ze strzelistym hełmem wieży odbij lekko w lewo, na kolejnym skrzyżowaniu udaj się w prawo, i ponownie w prawo 200 m dalej. Gdy dojedziesz do cmentarza, udaj się w lewo. Tą drogą, przez niskie pagórki, dotrzesz do Korzeniowa. Od teraz będziesz jechać w ogólnym kierunku na północ, pozostając w dolinie Wisłoki. We wsi Korzeniów warto odwiedzić dworek, którego portyk tworzy symetryczna kolumnada, na której wspiera się balkon nad wejściem i klasycystyczny fronton. Podążając dalej, miniesz wieś Podole i wjedziesz do Przecławia.
- 3Przecław43.1 kmPrzecław
Przecław może poszczycić się zamkiem, kościołem i rynkiem. Choć ten zestaw zabytków wydaje się dość standardowy, wart jest odwiedzenia. Zamek to piękne i znakomicie utrzymane założenie z XV wieku, przebudowane w stylu neogotyckim, ale z zachowaniem elementów renesansowych, między innymi bogatej sztukaterii ścian zewnętrznych czy okazałej baszty z przepięknym fryzowaniem. Obecnie mieści się tu hotel i restauracja, co czyni to miejsce idealnym na postój. Kościół, stojący w północnej części wzgórza zamkowego, jest neogotycki, rynek zaś nosi wyraźne cechy miejsca targowego z XIX i XX wieku, głównie dzięki niskiej zabudowie mieszkalnej i usługowej. Wyjedź z rynku ul. Kilińskiego. Trafisz do wsi Błonie, a 3 km za nią do Kiełkowa. Niektóre jego zabudowania stoją tuż nad zakolem Wisłoki. Dalej przez wiejski krajobraz rozrzucony w pradolinie rzeki, poprzecinanej strumieniami, dotrzesz do Bożej Woli, obecnie części Książnic. We wsi interesujący jest neogotycko-neobarokowy kościół o niezwykle masywnej bryle. Trzymaj się głównej drogi, by dojechać do skrzyżowania z drogowskazem na Rudą. Jedź w przeciwnym kierunku, w prawo. Za Zawierzbiem przejedziesz przez most nad Wisłoką i trafisz na mieleckie bulwary. Możesz usiąść i cieszyć się spokojem krajobrazu, lub jechać dalej ul. Rzeczną, koło pięknego kościoła pw. św. Mateusza, wzniesionego w XVII wieku w stylu barokowym i tak samo wystrojonego. Jasna kolorystyka wnętrza harmonizuje z czarno-złotym ołtarzem głównym, bocznymi i amboną. Takie połączenie wywiera niesamowite wrażenie. Dalej, ulicą Kościuszki, wrócisz na rynek.
- 4Mielec56.4 kmMielec
Twoja wycieczka kończy się w pobliżu miejsca startu.