Dolina Sanu i Wisły

Przez Dolinę Sanu do cerkwi w Uluczu

5/5 - 1 opinii
Dystans
32km
Czas
3h
Trudność
Średnia
Pobierz plik trasy GPX
XML, 51.92kB
Trzech kolarzy w kolorowych strojach jadących drogą asfaltową w otoczeniu łąk z balami siana

Charakterystyka trasy

Trasa wiedzie po płaskim terenie doliny Sanu, a także dolinami i pagórkami Pogórza Przemyskiego. Będzie dobrym wyborem dla osób, które cenią sobie jazdę szosą. Cała wycieczka przebiega drogami asfaltowymi o niewielkim ruchu samochodowym. Zaznasz tu płynnej jazdy i równocześnie nie będziesz musiał martwić się o spokój i bezpieczeństwo. Po drodze nadarzy się okazja do odwiedzenia cennych zabytków architektury sakralnej: cerkwi w Siedliskach i Uluczu.
To propozycja trasy, która łączy w sobie spokojną jazdę z odkrywaniem nieco zapomnianej historii Doliny Sanu.

Dystans
32 km
Przewyższenia
503 m
Czas
3h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 100%
Typ roweru
Szosa
Oznakowanie trasy
Dobre
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
1
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Trasa o średnim poziomie trudności pozwoli Ci sprawdzić swoją kondycję. Pamiętaj, że ogromny wpływ na to, ile kilometrów uda ci się przejechać, ma rzeźba terenu. Trasy biegnące równinami są mniej wyczerpujące od tych prowadzących po wzniesieniach czy górskich drogach.

 

Planujesz podróż w grupie? Dobierz trasę do kondycji najsłabszego uczestnika.

 

Kask oraz lekka odzież wykonana z oddychających materiałów będą niezbędne dla bezpieczeństwa i wygodny na trasie. Poza tym postaw tylko na to, co niezbędne. Ciężki bagaż utrudni Ci jazdę. Przemyśl też w czym przewieziesz potrzebne rzeczy. Sugerujemy plecak lub sakwy rowerowe.

 

Przygotuj się także na ewentualne awarie na trasie. Warto mieć przy sobie najważniejsze narzędzia, które umożliwią szybkie usunięcie usterki, takie jak dętki lub łatki, pompka czy multitool. Koniecznie zaopatrz się w odpowiednią ilość wody i prowiantu, a także sprzęt do nawigacji.

 

Szykuje się ciepły i słoneczny dzień? Pamiętaj o kremie z filtrem i okularach przeciwsłonecznych. Jeśli planujesz zwiedzanie lub inne atrakcje na trasie, bardzo przydatne będzie też zapięcie do roweru. Przed wyjazdem dokładnie przeanalizuj przebieg wycieczki. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

Dolina Sanu i Wisły

#rowerowaprzygoda
Poczuj dobry nurt Doliny Sanu i Wisły!

Szczegóły trasy

Siedliska - Wołódź - Jabłonica Ruska - Hroszówka - Ulucz - Borownica - Jawornik Ruski - Huta Poręby - Siedliska

Start

  • 1
    Siedliska
    0 km
    Siedliska

    Na start proponujemy Siedliska. Przed tutejszym nowym kościołem znajdziesz obszerny parking, na którym możesz zostawić samochód.

    W tej miejscowości warto zwiedzić drewnianą cerkiew pw. św. Michała Archanioła -ujrzysz ją zaraz po wyruszeniu z parkingu. Pochodzi z poł. XIX wieku. We wnętrzu znajdują się elementy pochodzące z rozebranego po wojnie kościoła w Gdyczynie, m.in. monstrancja z XIX w. To świątynia pierwotnie greckokatolicka, po wojnie użytkowana przez parafię rzymskokatolicką. Obecnie nie jest już miejscem kultu.

    Najpierw kieruj się na południe, drogą biegnącą doliną Sanu. Aż do miejscowości Ulucz będziesz poruszać się drogami biegnącymi równolegle do rzeki San. W drodze do Wołodzi miniesz żwirownię. Na tym etapie jedź cały czas prosto, przez ok. 2 km.

  • 2
    Wołódź
    3 km
    Wołódź

    Wołódź to wieś położona w zakolu rzeki. Zachowała się tutaj kaplica grobowa Trzcińskich. To neogotycka budowa z początku XX w. Stoi na dawnym cmentarzu greckokatolickim. Została ufundowana przez Franciszka Trzcińskiego - ostatniego właściciela tutejszych dóbr - który w 1939 r. został wywieziony na Sybir.

    Za Wołodzią droga nadal prowadzi równolegle do biegu rzeki i jeszcze bardziej zbliża się do Sanu. Dolina rzeki wyraźnie się tu zwęża. Teraz czeka Cię jazda przez las, jednak po równej, asfaltowej nawierzchni. Jedź za oznaczeniami czerwonego i czarnego szlaku rowerowego.

  • 3
    Jabłonica Ruska
    8.4 km
    Jabłonica Ruska

    Następnie na trasie mijasz niewielką osadę Jabłonica Ruska. W okresie międzywojennym miejscowość była dużą wsią, jednak po II wojnie światowej jej mieszkańców dotknęły masowe wysiedlenia.

    Dalej kieruj się za oznaczeniami czerwonego i czarnego szlaku rowerowego.

  • 4
     Hroszówka
    11.6 km
     Hroszówka

    Droga doprowadzi Cię do położonej w pobliżu Hroszówki. To całkowicie opustoszałe na skutek powojennych wysiedleń miejsce. Ukryte w leśnych gęstwinach bunkry to pozostałości tamtego okresu.

  • 5
    Ulucz
    14.8 km
    Ulucz

    Bez większych utrudnień, jadąc cały czas prosto, podążając za czerwonym i czarnym szlakiem rowerowym dojeżdżasz do Ulucza. Doprowadzi Cię tutaj szpaler drzew, tworzących piękną aleję dębową. Choć miejscowość również została dotknięta wojenną pożogą, jej najcenniejszy obiekt ocalał. Mowa o drewnianej cerkwi pw. Wniebowstąpienia Pańskiego.

    Malowniczo położona w zakolu Sanu na wzgórzu Dębnik świątynia została wzniesiona w 2. poł. XVII w. jako część zespołu klasztornego bazylianów. Należy do najstarszych i najpiękniejszych zabytków drewnianej architektury sakralnej w Polsce. Od czasów powojennych nie stanowi już miejsca kultu. Należy do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku i jest dostępna do zwiedzania.

    Zwiedziwszy cerkiew, opuszczasz dolinę Sanu, kierując się w górę potoku Borownica.

  • 6
    Borownica
    19 km
    Borownica

    Do kolejnej miejscowości na trasie doprowadzi Cię droga biegnąca przez las. Po tym, jak za parkingiem w Uluczu skręcisz mocno w lewo, kieruj się cały czas prosto zgodnie z czerwonym i niebieskim szlakiem rowerowym. Następnie po wyjeździe z lasu mijasz murowany kościół oraz zabudowania wsi Borowica.

  • 7
    Jawornik Ruski
    21.3 km
    Jawornik Ruski

    Czerwonym i niebieskim szlakiem rowerowym dojeżdżasz do skrzyżowania dróg, na którym skręcasz w lewo, za czerwonym szlakiem rowerowym. Stąd rozpościera się widok na okoliczne wzniesienia Pogórza Przemyskiego. Mijasz Jawornik Ruski. Od tego momentu aż do końca trasy będziesz jechać śladem Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo.

    Jeśli chcesz zobaczyć tutejszą cerkiew, musisz skręcić w prawo (ok. 900 m w jedną stronę).

  • 8
    Huta Poręby
    26.8 km
    Huta Poręby

    Końcowy odcinek trasy pokonasz jadąc Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo. Będziesz zjeżdżać w dół doliny Jaworniki przez Hutę Poręby. Aż do miejsca startu w Siedliskach.

  • 9
    Siedliska
    31.5 km
    Siedliska

    Wracasz do punktu startowego po drodze mijając MOR.

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?