Dolina Sanu i Wisły

Szlakiem wiklinowych tradycji

0/5 - 0 opinii
Dystans
17km
Czas
2h
Trudność
Łatwa
Pobierz plik trasy GPX
XML, 27.30kB
Asfaltowa droga biegnąca między wysokimi drzewami, pobocza pokryte brązowymi liśćmi

Charakterystyka trasy

Trasa jest krótka, bo liczy zaledwie 17 km, a przy tym łatwa. Większość drogi przebiega przez lasy rozciągające się na południe od Rudnika nad Sanem. Jako początek drogi warto obrać rynek w Rudniku nad Sanem. W centrum miasta znajdziesz kilka parkingów, przez co znalezienie miejsca, gdzie możesz zostawić samochód przed trasą, nie będzie większym problemem. Największą atrakcję na trasie stanowi Centrum Wikliniarstwa. Żeby dobrze poznać jego ofertę, należy na to przeznaczyć około 2 godziny. Cała trasa jest dobrze oznakowana - prowadzi przez popularne szlaki rowerowe, tj. zielony, niebieski i Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Podczas drogi znajdziesz dobre miejsce do odpoczynku w lesie, zapewniające cień w razie upałów i mocnego słońca. Większość trasy przebiega przez zalesione tereny, z dala od ruchu samochodowego. Z tego powodu trasa ta jest określana jaka rekreacyjna i polecana również rodzinom z dziećmi.


 

Dystans
17 km
Przewyższenia
71 m
Czas
2h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 69%
Szuter: 22%
Piasek: 9%
Typ roweru
MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Dobre
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
2
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Choć ta trasa nie jest zbyt wymagająca, warto się do niej odpowiednio przygotować - tak, by nic nie zaskoczyło Cię w żadnym momencie. Zacznij od najważniejszej rzeczy, czyli od kasku. Dobry kask to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Zadbaj również o właściwe oświetlenie - przednie i tylne. Oprócz lampek rowerowych wyposaż swój rower w odblaski, by być dobrze widocznym rowerem na drodze.

 

Co jeszcze warto zabrać ze sobą w trasę? Do plecaka spakuj ciepłą bluzę na wypadek zmiany pogody lub lekką kurtkę przeciwdeszczową. Warto również zabrać przekąski, które dodadzą Ci energii podczas wycieczki. Dobrze sprawdzą się batony proteinowe lub musy energetyczne.

 

Jeśli planujesz skorzystać z atrakcji, które znajdują się na trasie, w niektórych miejscach konieczne będzie pozostawienie roweru. By mieć pewność, że po zwiedzaniu będzie on nadal na swoim miejscu, koniecznie zabierz zabezpieczenie roweru np. zapięcie typu U-Lock czy cienką, stalową linkę.

Dolina Sanu i Wisły

#rowerowaprzygoda
Poczuj dobry nurt Doliny Sanu i Wisły!

Szczegóły trasy

Rudnik nad Sanem - Chałupki - Rudnik nad Sanem

Start

 • 1
  Rudnik nad Sanem
  0 km
  Rudnik nad Sanem

  Kultura i tradycja obecna w Rudniku nad Sanem jest nierozerwalnie połączona z wikliną. Rodziną, która zapoczątkowała wikliniarstwo w tej miejscowości, są Hompeschowie. W 2007 r. otwarto tu Centrum Wikliniarstwa, a na terenie całego miasteczka znajdują się liczne rzeźby wykonane za pomocą tego niezwykłego materiału. W Rudniku zobaczysz także zabytkowy kościół pw. Trójcy Przenajświętszej oraz budynek młyna i elektrowni (obecnie kaszarnia) z 1920 r. 

  W Centrum Wikliniarstwa można zwiedzić wystawę archeologiczną, etnograficzną oraz historyczną. Organizowane są również warsztaty i pokazy wyplatania, na których można stworzyć swoje własne, wiklinowe dzieło. Bilety do muzeum kosztują: 3 zł (bilet ulgowy) i 6 zł (bilet normalny). Szczegóły dotyczące zwiedzania można sprawdzić na stronie internetowej obiektu.

  Wycieczka rozpoczyna się na rynku, gdzie mieści się Centrum Wikliniarstwa. Stamtąd podążaj ul. Grunwaldzką, a następnie ul. Kordecką, wzdłuż rzeki Rudy. Kierując się znakami zielonego szlaku rowerowego ATR, miniesz Nadleśnictwo Rudnika nad Sanem. Dalsza trasa prowadzi przez las. Na skrzyżowaniu dróg skręć w lewo. Następnie podążaj za szlakiem żółtym oraz zielonym Batalionów Chłopskich. Przed wsią Chałupki znajdziesz miejsce do odpoczynku - miejsce biwakowe z wiatą pod rozłożystym, starym dębem. 

 • 2
  Chałupki
  11.9 km
  Chałupki

  Po odpoczynku przejedź przez drogę krajową nr 77, a następnie skręć w lewo. Przez resztę drogi podążaj za pomarańczowymi znakami Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo. Doprowadzi Cię on do punktu docelowego. Jadąc, miniesz cmentarz z mogiłami żołnierzy z I wojny światowej.

 • 3
  Rudnik nad Sanem
  17 km
  Rudnik nad Sanem

  Wracając, zobaczysz figurę św. Jana Nepomucena, zabytkowy młyn, który obecnie służy jako młyn-kaszarnia, świadcząc usługi mieszkańcom okolic oraz kościół pw. Świętej Trójcy.