Dolina Sanu i Wisły

Barokowym szlakiem od Radawy do Sieniawy

0/5 - 0 opinii
Dystans
38km
Czas
2h
Trudność
Łatwa
Pobierz plik trasy GPX
XML, 50.00kB
Trasy rowerowe na Podkarpaciu

Charakterystyka trasy

Trasa wiodąca przez wielkie kompleksy leśne, da ci nie tylko kontakt z pięknem natury, ale i architektury. Małe miasteczka i wsie w okolicy kryją wiele barokowego piękna i dostojeństwa, tak tego, które unosi myśli do Boga, jak i tego, które zapewnia wygody i przyjemności. Po drodze napotkasz też ślady, które zostawiła po sobie wysiedlona stąd po II wojnie światowej ludność rusińska.

Dystans
38 km
Przewyższenia
71 m
Czas
2h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 61%
Szuter: 8%
Inne: 31%
Typ roweru
MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
3
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Choć ta trasa nie jest zbyt wymagająca, warto się do niej odpowiednio przygotować - tak, by nic nie zaskoczyło Cię w żadnym momencie. Zacznij od najważniejszej rzeczy, czyli od kasku. Dobry kask to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Zadbaj również o właściwe oświetlenie - przednie i tylne. Oprócz lampek rowerowych wyposaż swój rower w odblaski, by być dobrze widocznym rowerem na drodze.

 

Co jeszcze warto zabrać ze sobą w trasę? Do plecaka spakuj ciepłą bluzę na wypadek zmiany pogody lub lekką kurtkę przeciwdeszczową. Warto również zabrać przekąski, które dodadzą Ci energii podczas wycieczki. Dobrze sprawdzą się batony proteinowe lub musy energetyczne.

 

Jeśli planujesz skorzystać z atrakcji, które znajdują się na trasie, w niektórych miejscach konieczne będzie pozostawienie roweru. By mieć pewność, że po zwiedzaniu będzie on nadal na swoim miejscu, koniecznie zabierz zabezpieczenie roweru np. zapięcie typu U-Lock czy cienką, stalową linkę.

Dolina Sanu i Wisły

#rowerowaprzygoda
Poczuj dobry nurt Doliny Sanu i Wisły!

Szczegóły trasy

Radawa – Sieniawa – Radawa

Start

  • 1
    Radawa
    0 km
    Radawa

    Wycieczkę zaczniemy przy zalewie w Radawie, znanym w okolicy miejscu odpoczynku i rekreacji. Skieruj się na północ, ku Lubaczówce, mijając Amfiteatr położony na brzegu tej rzeki. Na końcu drogi skręć w lewo i jedź prosto, nie skręcając w boczne uliczki i zjazdy, aż dojedziesz do lizjery lasu. Zagłębisz się w las i po kilometrze trafisz na zabudowania, wśród których skręcisz w prawo. Po 300 m, minąwszy dwa dość ostre zakręty, odbij w prawo. Czeka cię kilka kilometrów spokojnej jazdy przez las. Zatrzymaj się przy pamiątkowym głazie upamiętniającym Jana i Izabelę Haftków, wybitnych lekarzy, którzy zasłużyli się dla okolicy. Minąwszy pomnik, po 700 m odbij w lewo. Teraz zaczyna się trudny odcinek. Na rozstaju dróg trzymaj się prawej strony, po 3,3 km dotrzesz do skrzyżowania z drogą wojewódzką 867. Skręć w nią w lewo. Pokonasz kolejne 3 km przez las. Udaj się w lewo, w leśną drogę, za 9 słupkiem 10 kilometra drogi 867. Pokonasz bez zmiany kierunku i skręcania 4,6 km leśnego duktu, na którego końcu skręcisz w prawo, a po niespełna kilometrze ostro w lewo, by dojechać do wsi Czerce. Jadąc główną drogą przez rzadko rozsiane zabudowania tej miejscowości, dojedziesz polami do pierwszych domów Sieniawy.

  • 2
    Sieniawa
    22.6 km
    Sieniawa

    Skręć w ul. Piłsudskiego, kierując się w lewo, by dojechać na rynek w Sieniawie. To ładne miejsce, choć stylistycznie niejednorodne. Barokowy ratusz sąsiaduje tu ze współczesną pływalnią czy blokami mieszkalnymi i niską zabudową pierzei rynku. Barokowy ratusz jest perłą architektoniczną miasteczka, podobnie jak stojący nieopodal rynku kościół pw. Wniebowzięcia NMP. Świątynia ta olśniewa z zewnątrz i wewnątrz, bogatą sztukaterią elewacji i przebogatymi polichromiami na ścianach w środku. Wielkie wrażenie robi także ołtarz główny z ciemnego drewna ze złoceniami i utrzymane w podobnej stylistyce ołtarze boczne. Interesującym miejscem dla ciała i ducha jest dziewiętnastowieczny pałac późnobarokowy z ogrodami włoskimi i angielskimi, w którym obecnie znajduje się hotel i SPA. Symetryczna bryła i zdobienia ścian wykonane są ze znawstwem i wyczuciem stylu. Wyjeżdżając spod pałacu, należy skręcić w prawo, w ul. Kościuszki. Drogą tą, która staje się drogą wojewódzką 870, wśród lasów i łąk dojedziesz do Manasterza. Zjedź ostro w lewo, by przejechać koło barokowego kościoła. Dalej czeka cię niemal 7 km drogi przez las do Radawy. Nie zgubisz się, jadąc głównym traktem. Zainteresować może cię mała kapliczka bruśnieńska wykonana w charakterystycznym stylu ludowym. Ma ona grupę pasyjną na najwyższym piętrze i płaskorzeźbę Matki Boskiej na środkowym. Na dolnym inskrypcja zapisana cyrylicą, wskazująca, że jest to pamiątka chrztu, ufundowana w 1907 roku. Krzyż ten jest pamiątką po ludności rusińskiej, którą wysiedlono stąd po II wojnie światowej w ramach Akcji „Wisła”. Jeśli nie boisz się zgubić, możesz odbić od drogi w lewo, by dojechać nad brzeg Lubaczówki, który w tym miejscu jest dość dziki i niezwykle romantyczny. Wyjechawszy z lasu, znajdziesz się w Radawie. Podążając za drogowskazami, trafisz nad zalew.

  • 3
    Radawa
    37.6 km
    Radawa

    Twoja wycieczka kończy się w pobliżu miejsca startu.

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?