Dolina Sanu i Wisły

Trasa po Pogórzu Przemyskim

0/5 - 0 opinii
Dystans
77km
Czas
7h
Trudność
Trudna
Pobierz plik trasy GPX
XML, 122.58kB
Pola, łąki i drzewa z kolorowymi liśćmi, w tle drzewa iglaste na wzgórzach

Charakterystyka trasy

Trasa po Pogórzu Przemyskim to propozycja dla wszystkich osób o dobrej kondycji. Wycieczka obfituje w wymagające podjazdy i szybie zjazdy. Szacowany czas przejazdu to aż 7 godzin.

Na rozgrzewkę pojedziesz doliną Sanu, a następnie odwiedzisz mniejsze dolinki i widokowe wzgórza. Po drodze nie zabraknie interesujących obiektów architektury -  odwiedzisz m.in. sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej, cerkiew obronną w Posadzie Rybotyckiej. Będziesz przejeżdżać przez okolice, które w znacznej części zostały wyludnione podczas wysiedleń i eksterminacji ludności z czasów II wojny światowej. Jadąc przez Pogórze Przemyskie, przeniesiesz się do miejsc, w których zapomniana historia łączy się ze współczesnością.

Dystans
77 km
Przewyższenia
1111 m
Czas
7h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 90%
Szuter: 8%
Piasek: 2%
Typ roweru
Gravel
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
1
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Przygotowując się do trasy, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Pozwoli to na zabranie odpowiedniego stroju i maksymalne ograniczenie bagażu. Wiadomo jednak, że pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego przygotuj się na jej ewentualne pogorszenie. Dobrą praktyką jest spakowanie cienkiej kurtki przeciwdeszczowej, która nie zajmuje dużo miejsca.

 

Przed jej rozpoczęciem dokładnie przeanalizować jej przebieg na mapie. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

 

Warto pobrać załączony plik .gpx, by mieć nawigację zawsze pod ręką. By urządzenie nie zawiodło, zabierz również power bank, ładowarkę czy zapasowe baterie. W razie zmiany pogody, przydatne mogą się okazać wodoodporne pokrowce na sprzęt elektroniczny.

 

Na długą trasę koniecznie zabierz ze sobą napoje oraz jedzenie - trzeba mieć je przy sobie - nigdy nie wiadomo, kiedy zgłodniejesz. Pamiętaj, że sklep czy restauracja mogą znajdować się naprawdę daleko. Polecamy zaopatrzenie się w wodę, napój izotoniczny, batony i musy energetyczne. Dzięki temu na pewno nie stracisz chęci do dalszej jazdy.

 

Absolutna podstawa bezpieczeństwa, to oczywiście kask. Przygotuj się także od strony technicznej. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie roweru. Spakuj zestaw naprawczy. 
Zapasowe dętki, pompka, multitool - to wszystko może się przydać w razie awarii - której oczywiście nie życzymy!

Dolina Sanu i Wisły

#rowerowaprzygoda
Poczuj dobry nurt Doliny Sanu i Wisły!

Szczegóły trasy

Bachów - Chyrzyna - Kupna - Chołowice - Mielnów - Olszany - Rokszyce - Koniusza - Gruszowa - Huwniki - Kalwaria Pacławska - Huwniki - Rybotycze - Posada Rybotycka - Łodzianka Górna - Bircza - Nowa Wieś - Sufczyna - Brzuska - Bachów

Start

  • 1
    Bachów
    0 km
    Bachów

    Tutaj rozpoczynasz swoją wycieczkę. Znajdujesz się na lewym brzegu Sanu. Samochód możesz zostawić na poboczu .

    Trasę zaczniesz od przejazdu po wiszącej kładce nad Sanem.

  • 2
    Chyrzyna
    6.3 km
    Chyrzyna

    Do mostu w Chyrzynie dojedziesz drogą asfaltową. Za tą miejscowością trasa biegnie boczną drogą, która doprowadzi Cię do niewielkiej osady - Chyrzynka - gdzie stoi drewniana cerkiew pw. Szymona Słupnika, pochodząca z poł. XIX wieku.

    Koło cerkwi skręć w lewo, wróć do głównej szosy i kontynuuj jazdę wzdłuż Sanu. Będziesz podążać za Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo, a na swojej drodze napotkasz trzy dawne cerkwie.

  • 3
    Kupna
    10 km
    Kupna

    Jedź cały czas prosto. Niebawem napotkasz wspomniane wyżej cerkwie.

  • 4
    Chołowice
    12.8 km
    Chołowice

    Pierwszą z dawnych murowanych cerkwi znajdziesz w Chołowicach. Obecnie pełni ona funkcję kościoła katolickiego.

  • 5
    Mielnów
    15.2 km
    Mielnów

    To kolejna lokalizacja dawnej cerkwi, a obecnie kościoła katolickiego.

  • 6
    Olszany
    18.3 km
    Olszany

    W Olszanach znajduje się trzeci z wymienionych wyżej kościołów. Tutaj opuszczasz dolinę Sanu i kierujesz się w boczną dolinkę.

  • 7
    Rokszyce
    20.3 km
    Rokszyce

    Za Rokszycami, w których zobaczysz neogotycki kościół, wjedź na drogę szutrową, prowadzącą przez las. Kieruj się do Koniuszy.

  • 8
    Koniusza
    27.1 km
    Koniusza

    W Koniuszy napotkasz położoną nieco na uboczu dawną drewnianą cerkiew pw. Złożenia Szat Matki Bożej.

    Budowlę wzniesiono w 1901 roku. Obecnie pełni funkcję kościoła filialnego.

  • 9
    Gruszowa
    29.7 km
    Gruszowa

    Malowniczo usytuowana kapliczka powita Cię na zjeździe do Gruszowej. Stąd rozciągają się widoki na południowe pasma Pogórza Przemyskiego.

  • 10
    Huwniki
    32.6 km
    Huwniki

    Do miejscowości prowadzi ostry zjazd. W Huwnikach znajduje się warta uwagi cerkiew greckokatolicka.

  • 11
    Kalwaria Pacławska
    36.9 km
    Kalwaria Pacławska

    Na tym etapie trasy czeka Cię mozolny podjazd. Doprowadzi on do Sanktuarium Męki Pańskiej w Kalwarii Pacławskiej.

    To jedno z najbardziej znanych na Podkarpaciu miejsc kultu. Zabudowania klasztorne zakonu franciszkanów zaczęły powstawać w poł. XVII w. na szczycie wzgórza o wysokości 465 m n.p.m. 

    Krajobraz okolicy przypomina ukształtowanie terenu w pobliżu Jerozolimy – dwa wzgórza oddzielone doliną rzeki. Przebiega przez nie droga krzyżowa o długości ok. 1,6 km i tzw. „dróżki kalwaryjskie”, poświęcone Matce Bożej. Łącznie w terenie ustawiono przy nich ponad 40 kaplic.

    Po drodze miniesz jedną z kaplic. Tu znajduje się także cudowne źródełko. 

    Po dojechaniu na miejsce możesz zwiedzić kościół i zabudowania klasztorne.

    Teraz jedziesz opadającym grzbietem Pasma Kalwaryjskiego. Przed Tobą malowniczy krajobraz pogórza z kaplicami kalwaryjskimi na pierwszym planie. Następnie czeka Cię ostry zjazd do doliny Wiaru, którą podążysz dalej na zachód.

  • 12
    Huwniki
    41.1 km
    Huwniki
  • 13
    Rybotycze
    44.9 km
    Rybotycze

    Docierasz do miejscowości Rybotycze. Tutaj do dzisiaj zachowały się pozostałości XIX-wiecznej zabudowy małomiasteczkowej. Odnajdziesz tu również resztki muru bastejowego zamku oraz kościół katolicki.

  • 14
    Posada Rybotycka
    48.9 km
    Posada Rybotycka

    W niemal wyludnionej dziś Posadzie Rybotyckiej zachowała się cerkiew obronna pw. św. Onufrego.

    To najstarszy w Polsce murowany obiekt o charakterze obronnym, z dwiema wieżami, w których widoczne są otwory strzelnicze. Budowla została wzniesiona w stylu gotyckim. Jej najstarszym elementem architektonicznym jest prezbiterium z przełomu XIV i XV wieku. We wnętrzu zachowały się oryginalne elementy polichromii.

  • 15
    Łodzianka Górna
    56.3 km
    Łodzianka Górna

    W Łodzince Górnej zjedziesz z drogi asfaltowej na gruntową drogę wiodącą na szczyt Chomińskie.

    Z tutejszej wieży podziwiać możesz rozległe widoki na okoliczne pasma pogórza. W pobliżu znajduje się obelisk upamiętniający bitwę pod Birczą 12 września 1939 r.

  • 16
    Bircza
    61.5 km
    Bircza

    Zjazd do Birczy obfituje w ładne widoki. W tej miejscowości znajduje się m.in. pałac Humnickich, kościół i rynek. 

    Przekrocz drogę krajową nr 28 i drewniany mostek na potoku. Jedziemy dalej w dół doliny Stupnicy przez Nową Wieś, Sufczynę i Brzuskę.

  • 17
    Nowa Wieś
    64.4 km
    Nowa Wieś
  • 18
     Sufczyna
    68 km
     Sufczyna
  • 19
    Brzuska
    70.4 km
    Brzuska
  • 20
    Bachów
    76.5 km
    Bachów

    Po drodze miniesz kolejny na trasie kościół oraz liczne przydrożne kapliczki. 

    Po przejechaniu ponad 70 km, dotrzesz z powrotem do miejsca znanego z początku trasy, czyli do kładki nad Sanem w Bachowie.

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?