Beskid Niski

Śladami operacji dukielskiej

5/5 - 2 opinii
Dystans
37km
Czas
4h
Trudność
Trudna
Pobierz plik trasy GPX
XML, 77.03kB
Na środku drzewo bez liści rosnące przy asfaltowej drodze skręcającej w prawo na tle szarego nieba

Charakterystyka trasy

Punktem wyjścia dla tej prasy jest Dukla - małe miasteczko bogate w zabytki, z dobrze zachowanym rynkiem - kojarzące się z wielką ofensywą o Przełęcz Dukielską z czasów II wojny światowej. Podczas podróży na swojej drodze napotkasz sporo atrakcji uwzględniających zwiedzanie, w tym muzea oraz cerkwie.

Dystans
37 km
Przewyższenia
846 m
Czas
4h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 56%
Szuter: 24%
Inne: 20%
Typ roweru
MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Dobre
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
2
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Przygotowując się do trasy, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Pozwoli to na zabranie odpowiedniego stroju i maksymalne ograniczenie bagażu. Wiadomo jednak, że pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego przygotuj się na jej ewentualne pogorszenie. Dobrą praktyką jest spakowanie cienkiej kurtki przeciwdeszczowej, która nie zajmuje dużo miejsca.

 

Przed jej rozpoczęciem dokładnie przeanalizować jej przebieg na mapie. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

 

Warto pobrać załączony plik .gpx, by mieć nawigację zawsze pod ręką. By urządzenie nie zawiodło, zabierz również power bank, ładowarkę czy zapasowe baterie. W razie zmiany pogody, przydatne mogą się okazać wodoodporne pokrowce na sprzęt elektroniczny.

 

Na długą trasę koniecznie zabierz ze sobą napoje oraz jedzenie - trzeba mieć je przy sobie - nigdy nie wiadomo, kiedy zgłodniejesz. Pamiętaj, że sklep czy restauracja mogą znajdować się naprawdę daleko. Polecamy zaopatrzenie się w wodę, napój izotoniczny, batony i musy energetyczne. Dzięki temu na pewno nie stracisz chęci do dalszej jazdy.

 

Absolutna podstawa bezpieczeństwa, to oczywiście kask. Przygotuj się także od strony technicznej. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie roweru. Spakuj zestaw naprawczy. 
Zapasowe dętki, pompka, multitool - to wszystko może się przydać w razie awarii - której oczywiście nie życzymy!

Beskid Niski

#rowerowaprzygoda
Najdziksze góry w Polsce, czarujące swoim urokiem.

Szczegóły trasy

Dukla - Chyrowa - Ropianka - Olchowiec - Polany - Myscowa - Chyrowa - Iwla - Dukla

Start

  • 1
    Dukla
    0 km
    Dukla

    To miasteczko, które jest często kojarzone z operacją dukielską (wielką ofensywą w czasie II wojny światowej o Przełęcz Dukielską). Dukla to miejsce bogate w zabytki. Znajdziesz tu Kościół farny pw. św. Marii Magdaleny z XVIII w. czy Muzeum Historyczne – Zespół Pałacu Mniszchów, oraz doskonale zachowany rynek, z którego rozpoczynasz trasę. Dukielski rynek opuść południo-wschodnim wylotem. Kieruj się 50 m na południe ulicą Trakt Węgierski, po czym skręć w prawo, w ul. Słowacką. Obok szkoły skręć w ul. Krasickiego. Dojedź do ul. Jana Pawła II. Skręć w prawo. Stąd podążaj za znakami żółtego szlaku pieszego. Wyjeżdżając z miasta, po lewej stronie będzie towarzyszył Ci malowniczy widok na Cergową. 

    Przed Tobą dosyć długi podjazd, a następnie zjazd na przełęcz. Jedź dalej drogą asfaltową na południe. Do Olchowca towarzyszyć Ci będzie zielony szlak rowerowy.

  • 2
    Chyrowa
    7.1 km
    Chyrowa

    W Chyrowej znajduje się greckokatolicka, drewniano-murowana cerkiew Opieki Bogurodzicy z 1780 roku. Przynależy ona do szlaku architektury drewnianej województwa podkarpackiego.

  • 3
    Ropianka
    10.7 km
    Ropianka

    We wsi Ropianka znajduje się studencka baza noclegowa „Chatka Malucha”,  stworzona w miejscu dawnego budynku dyrekcji kopalni ropy naftowej. Panują tam specyficzne warunki turystyczne. W chatce nie ma prądu, wodę czerpie się ze studni, a posiłki przygotowuje się na kuchni opalanej drewnem. Wieczory można spędzić przy świecach, lampach naftowych i dźwiękach gitary.

  • 4
    Olchowiec
    12.4 km
    Olchowiec

    Tutaj doprowadzi Cię zielony szlak rowerowy. We wsi znajdziesz prywatne muzeum, urządzone w jednej z dawnych łemkowskich chałup. W zbiorach znajdują się łemkowskie i huculskie stroje, sprzęty gospodarstwa domowego, militaria. Zwiedzanie jest możliwe po uprzednim uzgodnieniu z gospodarzem. Kontynuuj trasę w kierunku doliny Wilszni. Na rozwidleniu skręć w lewo, w kierunku Polan.

  • 5
    Polany
    18 km
    Polany

    W tej miejscowości uwagę zwraca okazała murowana cerkiew greckokatolicka pw. św. Jana Złotoustego, która obecnie jest kościół rzymskokatolickim. Stąd jedź dalej za znakami żółtego szlaku rowerowego. Za ostatnimi zabudowaniami droga stopniowo pnie się w górę otwartymi polanami. Zjedź do Myscowej.

  • 6
    Myscowa
    22.6 km
    Myscowa

    Zjeżdżając do Myscowej, już z daleka dostrzeżesz zabytkową murowaną cerkiew. Na skrzyżowaniu skręć w prawo. Trasa, biegnąca przez tę miejscowość początkowo wiedzie asfaltem, a dalej drogą szutrową. W Myscowej czeka Cię nieco mozolny podjazd na przełęcz (ponad 4 km). Stąd zjeżdżasz do kolejnej miejscowości na trasie – Chyrowej.

  • 7
    Chyrowa
    28.1 km
    Chyrowa

    Tu wracasz na szosę. Skręcasz w lewo, a po paru metrach przed pensjonatem Pod Chyrową (ośrodek zapewnia aktywności sportowe, a także warsztaty rękodzieła artystycznego czy plenery fotograficzne) zjedź w dół. Kieruj się wzdłuż potoku aż do drewnianej cerkwi. Tu czeka Cię powrót na główną drogę i jazda głęboką doliną na północ.

  • 8
     Iwla
    31.9 km
     Iwla

    W Iwli na potoku Iwiellka znajduje się jeden z nielicznych w tej krainie wodospadów. Wodospad Przy Młynie (zwany również truskawkowym) został uznany za pomnik przyrody. Swoją popularność zyskał m.in. dzięki filmowi pt. „Wino truskawkowe”. 

    Na skrzyżowaniu w Iwli skręcamy w prawo i boczną drogą wracamy do Dukli.

  • 9
    Dukla
    36.5 km
    Dukla

    Trasa to pętla, a więc kończy się w punkcie startowym.

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?