Dolina Sanu i Wisły

Dolina Sanu pomiędzy Przeworskiem a Ubieszynem

0/5 - 0 opinii
Dystans
41km
Czas
2h 30m
Trudność
Łatwa
Pobierz plik trasy GPX
XML, 67.18kB
Rowerzysta i kamienny brzeg

Charakterystyka trasy

Łatwa trasa o płaskim przebiegu, wiodąca doliną Sanu, z pięknym widokiem na rzekę, dolinę i stare koryta rzeczne, zagospodarowane przez człowieka na różny sposób. Te piękne miejsca dotknięte są też historią, choć na co dzień rzadko o tym pamiętamy. Jeśli chcesz zabrać dziecko w ten wyjazd, pamiętaj, że część podróży przebiega przez ruchliwe drogi.

Dystans
41 km
Przewyższenia
52 m
Czas
2h 30m
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 98%
Inne: 2%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
4
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Choć ta trasa nie jest zbyt wymagająca, warto się do niej odpowiednio przygotować - tak, by nic nie zaskoczyło Cię w żadnym momencie. Zacznij od najważniejszej rzeczy, czyli od kasku. Dobry kask to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Zadbaj również o właściwe oświetlenie - przednie i tylne. Oprócz lampek rowerowych wyposaż swój rower w odblaski, by być dobrze widocznym rowerem na drodze.

 

Co jeszcze warto zabrać ze sobą w trasę? Do plecaka spakuj ciepłą bluzę na wypadek zmiany pogody lub lekką kurtkę przeciwdeszczową. Warto również zabrać przekąski, które dodadzą Ci energii podczas wycieczki. Dobrze sprawdzą się batony proteinowe lub musy energetyczne.

 

Jeśli planujesz skorzystać z atrakcji, które znajdują się na trasie, w niektórych miejscach konieczne będzie pozostawienie roweru. By mieć pewność, że po zwiedzaniu będzie on nadal na swoim miejscu, koniecznie zabierz zabezpieczenie roweru np. zapięcie typu U-Lock czy cienką, stalową linkę.

Dolina Sanu i Wisły

#rowerowaprzygoda
Poczuj dobry nurt Doliny Sanu i Wisły!

Szczegóły trasy

Przeworsk – Ubieszyn – Przeworsk

Start

  • 1
    Przeworsk
    0 km
    Przeworsk

    Często o Przeworsku myśli się jako o kolejnym punkcie na trasie, który trzeba minąć, przejechać, nie zwracając uwagi. To bardzo ograniczający punkt widzenia, bo to czternastowieczne miasto ma w sobie bardzo wiele uroku. Patrząc po najbardziej reprezentacyjnym miejscu, które przyjmijmy za punkt startowy wycieczki, rynek zachował układ urbanistyczny potwierdzony w akcie lokacyjnym z 1393 roku, ale nadany mu zapewne wcześniej, jeszcze w XIII wieku, kiedy na miejscu byłego grodu ruskiego, na przecięciu szlaków handlowych równoleżnikowych i południkowych, powstało miasto. Architektonicznie można znaleźć tu kilka pereł, jak odnowione kamienice secesyjne czy piętnastowieczny ratusz, którego bryłę ostatni raz zmodernizowano zgodnie z estetyką barokową w wieku XVII. Wyjedź z rynku na wschód, mijając ratusz po prawej, by wjechać na plac Mickiewicza, który nosi cechy rynku handlowego, typowo galicyjskiego, z zabudową usługowo-mieszkalną. Odbij w lewo w ul. Lwowską, by za szkołą skręcić w prawo. Przejechawszy ciąg trasy krajowej nr 94, zjedź po niespełna 50 m w lewo w ul. Misiągiewicza. Przez rzednącą zabudowę jednorodzinną w typie podmiejskim wjedziesz na wprost w ul. Kopernika i dalej do wsi Rozbórz. Przetnij wieś główną drogą, a następnie przy pierwszej możliwej okazji przejedź pod torami kolejowymi. Przy krzyżu na rozstajach trzymaj się drogi asfaltowej biegnącej w prawo. Niespełna kilometr dalej przejedziesz pod jezdniami autostrady A4, docierając do Ujeznej. Do leżącej za nią wsi Pełkinie wpada od północy droga krajowa nr 77, w którą wjedziesz koło ośrodka kultury. Miniesz kościół, byłą cerkiew, o wyraźnych cechach gatunkowych świątyni grekokatolickiej, z masywną kopułą i dzwonnicą parawanową. Opuść trasę na rondzie, wybierając drugi zjazd, na wprost. Jadąc dalej przez pola, zauważysz kościół i dotrzesz do szkoły w Łazach Kostkowskich. Odbij przy niej w lewo, na północ. Jadąc dalej przez rozległe pola nad Sanem, przemierzasz jednocześnie dolinę rzeki, mijając przełomy jej starorzecza, widoczne głównie w rzucie z góry, ale i w zakrzywionych, nieraz półkolistych zagajnikach. W Woli Buchowskiej, niedaleko drogi, położony jest cmentarz wojenny z lat 1914-1915 – smutna pamiątka po wielkiej historii, która rozgrywała się na tej ziemi. Podążając dalej na północ, przemierzysz Leżachów-Osadę. Na rozstajach dróg w Gorzycach odbij ostro w prawo, utrzymując kurs na północ. W ten sposób po około 4 km dotrzesz do Ubieszyna.

  • 2
    Ubieszyn
    26.1 km
    Ubieszyn

    Wieś strzegąca przyczółka mostowego na Sanie powstała w XV wieku, za czasów panowania Władysława Jegiełły i została nadana jego wiernym i zasłużonym rycerzom. Widok na San w Ubieszynie pokazuje rzekę w całym jej majestacie – na łagodnym zakolu, w pełni wezbranych wód. Nad samym brzegiem rzeki znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza – pamiątka po walkach toczonych tu na początku I wojny światowej. Przejechawszy San, dotarłbyś do Sieniawy, uroczego miasteczka z licznymi zabytkami barokowymi, ale skręć w lewo, w drogę wojewódzką nr 835. Przejedziesz przez las i przetniesz na wprost rondo ukryte pośród gęstwiny, a następnie wjedziesz do Wólki Małkowej. Dalej lasem osiągniesz Gniewczynę Tryniecką, której wizytówką jest drużyna piłkarska o bojowej nazwie Huragan Gniewczyna. Gniewczyna to długa wieś, w której miniesz szkołę, liczne punkty usługowe, zjazd na cmentarz i leżący nieopodal cmentarz choleryczny oraz kilka kapliczek. Przy stacji benzynowej na końcu wsi odbij w lewo, inaczej wyjedziesz na autostradę. Wsią Gorliczyna zbliżysz się do autostrady i przedmieść Przeworska. Ulicą Tysiąclecia, a następnie przez plac Jana Pawła II i ul. Grunwaldzką dotrzesz do miejsca startowego.

  • 3
    Przeworsk
    41.1 km
    Przeworsk

    Twoja wycieczka kończy się w pobliżu miejsca startu.

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?