Dolina Sanu i Wisły

Lasy między Wapowcem a Pruchnikiem

0/5 - 0 opinii
Dystans
44km
Czas
3h
Trudność
Trudna
Pobierz plik trasy GPX
XML, 78.99kB
Rowerzysta na tle fortu

Charakterystyka trasy

Choć początkowo trasa ta będzie wymagająca przez dość ostre podjazdy, to wynagrodzi to wielokilometrowymi odcinkami spokoju leśnych duktów. Prowadząc przez wzgórza i kompleksy leśne pomiędzy Wapowcem a Pruchnikiem, pokazuje również historyczne dziedzictwo regionu w postaci cerkwi i kościołów, a także zamków i dworów rozsianych po wsiach i miasteczkach Podkarpacia.

Dystans
44 km
Przewyższenia
718 m
Czas
3h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 65%
Szuter: 31%
Inne: 4%
Typ roweru
MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
5
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Przygotowując się do trasy, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Pozwoli to na zabranie odpowiedniego stroju i maksymalne ograniczenie bagażu. Wiadomo jednak, że pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego przygotuj się na jej ewentualne pogorszenie. Dobrą praktyką jest spakowanie cienkiej kurtki przeciwdeszczowej, która nie zajmuje dużo miejsca.

 

Przed jej rozpoczęciem dokładnie przeanalizować jej przebieg na mapie. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

 

Warto pobrać załączony plik .gpx, by mieć nawigację zawsze pod ręką. By urządzenie nie zawiodło, zabierz również power bank, ładowarkę czy zapasowe baterie. W razie zmiany pogody, przydatne mogą się okazać wodoodporne pokrowce na sprzęt elektroniczny.

 

Na długą trasę koniecznie zabierz ze sobą napoje oraz jedzenie - trzeba mieć je przy sobie - nigdy nie wiadomo, kiedy zgłodniejesz. Pamiętaj, że sklep czy restauracja mogą znajdować się naprawdę daleko. Polecamy zaopatrzenie się w wodę, napój izotoniczny, batony i musy energetyczne. Dzięki temu na pewno nie stracisz chęci do dalszej jazdy.

 

Absolutna podstawa bezpieczeństwa, to oczywiście kask. Przygotuj się także od strony technicznej. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie roweru. Spakuj zestaw naprawczy. 
Zapasowe dętki, pompka, multitool - to wszystko może się przydać w razie awarii - której oczywiście nie życzymy!

Dolina Sanu i Wisły

#rowerowaprzygoda
Poczuj dobry nurt Doliny Sanu i Wisły!

Szczegóły trasy

Wapowce – Pruchnik – Wapowce

Start

  • 1
    Wapowce
    0 km
    Wapowce

    Obecny kościół, a dawna cerkiew grekokatolicka w Wapowcach, skąd ruszymy na dzisiejszą wycieczkę, powstała w 1876 roku, a po II wojnie światowej została konwertowana. Zachowano cechy architektoniczne świątyni, także dwie cebulaste kopułki i strzelistą kopułę nad nawą główną, posadowioną na wysokim bębnie. Spod kościoła wyjedź w prawo w drogę wojewódzką nr 884, by opuścić ją skrętem w prawo po 400 m. Wąską drogą dojedziesz do skrzyżowania w lesie. Odbij tam w lewo. Niespełna 7 km dalej wyjedziesz z kompleksu leśnego. Przy ścianie przeciwległego lasu skręć w prawo z drogi polnej w asfaltową. Po kolejnym kilometrze wyjedziesz z gęstwiny i udasz się w lewo, zgodnie z pierwszeństwem przejazdu. Przetniesz wieś Wola Węgierska. Skręcisz z tej drogi dopiero zgodnie z drogowskazem ścieżki rowerowej na Dynów. Dojedziesz do budynków Leśnictwa Borowiec. Odbij ostro w prawo za nimi. Kolejne 3 km doprowadzą cię do kapliczki przy skrzyżowaniu. Szlak prowadzi cię w lewo przez następne 2 km do leśnego skrzyżowania na opłotkach Pruchnika – przejedź przez nie na wprost. Przed tobą ostatni kilometr wśród drzew. Wyjedziesz na skraju Pruchnika.

  • 2
    Pruchnik
    19.9 km
    Pruchnik

    Z ul. Długiej odbij w lewo w ul. Orłowicza, a następnie w prawo w ul. Markiewicza. Dotrzesz na rynek w Pruchniku. Otoczony niską zabudową jednorodzinną, za wyjątkiem magistratu w północnej części, jest dobrze zagospodarowany, a zabytki opisane. Najstarsze domy drewniane pochodzą z XVIII wieku. Uwagę zwracają podtrzymujące ich podcienia kolumny, a także widoczne przy niektórych budynkach podmurówki z kamienia. Stare domy kryte są gontem. Płyta rynku jest w większości trawiasta, z licznymi ławkami dla wypoczynku, a spod magistratu doskonale widać leśną panoramę wzgórz na południe od miasta. Wyjedź ku zachodowi ul. Jana Pawła II i odbij lekko w Jarosławską. Leży ona w ciągu drogi wojewódzkiej nr 881. Dojeżdżając do Węgierki, zauważysz ruiny zamku i dwór. Zamek wybudowano prawdopodobnie jeszcze w XIV lub XV wieku, a w ruinę popadł po pożarze pod koniec istnienia I Rzeczypospolitej. Konstrukcja ta w typie bastejowym, z pojedynczą wieżą, założono na planie kwadratu. Obok dworek szlachecki z podmurówką z przyporami i drewnianym piętrem. Zjedź z drogi 881 na tym skrzyżowaniu w prawo. Dojedziesz do centrum Węgierki i w drodze na południe miniesz kościół, szkołę, remizę strażacką i stadion. W odległości 300 m za kopalnią wapieni skręć w lewo. Ponownie wjedziesz w las. Kilometr dalej droga wykona wiraż w prawo, za którym podążaj. Prawie 5,5 km dalej dojedziesz do skrzyżowania, gdzie odbijesz w lewo, po chwili dojeżdżając do stadniny Sabatówka i budynków leśnictwa Bełwin. Skręć ostro w prawo za nimi, by dojechać do centrum wsi. Z Bełwina dojedziesz tą samą drogą do Łętowni. Jeśli interesuje cię turystyka fortyfikacyjna, skręć w kierunku cmentarza komunalnego, za którym wśród drzew ukryty jest Fort VIII „Łętownia” Twierdzy Przemyśl. Gdy dojedziesz do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 884, wybierz prawą stronę. Po kilku minutach dojedziesz do kościoła, punktu startowego wycieczki.

  • 3
    Wapowce
    44 km
    Wapowce

    Twoja wycieczka kończy się w pobliżu miejsca startu.