Beskid Niski

Trudnymi drogami do zapomnianych miejsc

0/5 - 0 opinii
Dystans
103km
Czas
6h 15m
Trudność
Trudna
Pobierz plik trasy GPX
XML, 1.35MB
Rowerzysta w ciemnym stroju jadący drogą asfaltową w otoczeniu drzew na tle gęstego lasu

Charakterystyka trasy

Wymagająca trasa nie tylko pod względem długości – przeszło 100 km – ale także przez trudny teren i nie zawsze dobrą nawierzchnię. Prowadzi z jednego z najbardziej znanych miejsc w Polsce – z zapory solińskiej – w miejsca zapomniane i trudno dostępne. Odwiedzisz leśne głusze wśród niskich gór, przemierzysz wymarłe wsie i miejscowości z trudną historią. Trasa ta pozostawi w Tobie niezapomniane emocje.

Dystans
103 km
Przewyższenia
1872 m
Czas
6h 15m
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 100%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
0
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Przygotowując się do trasy, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Pozwoli to na zabranie odpowiedniego stroju i maksymalne ograniczenie bagażu. Wiadomo jednak, że pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego przygotuj się na jej ewentualne pogorszenie. Dobrą praktyką jest spakowanie cienkiej kurtki przeciwdeszczowej, która nie zajmuje dużo miejsca.

 

Przed jej rozpoczęciem dokładnie przeanalizować jej przebieg na mapie. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

 

Warto pobrać załączony plik .gpx, by mieć nawigację zawsze pod ręką. By urządzenie nie zawiodło, zabierz również power bank, ładowarkę czy zapasowe baterie. W razie zmiany pogody, przydatne mogą się okazać wodoodporne pokrowce na sprzęt elektroniczny.

 

Na długą trasę koniecznie zabierz ze sobą napoje oraz jedzenie - trzeba mieć je przy sobie - nigdy nie wiadomo, kiedy zgłodniejesz. Pamiętaj, że sklep czy restauracja mogą znajdować się naprawdę daleko. Polecamy zaopatrzenie się w wodę, napój izotoniczny, batony i musy energetyczne. Dzięki temu na pewno nie stracisz chęci do dalszej jazdy.

 

Absolutna podstawa bezpieczeństwa, to oczywiście kask. Przygotuj się także od strony technicznej. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie roweru. Spakuj zestaw naprawczy. 
Zapasowe dętki, pompka, multitool - to wszystko może się przydać w razie awarii - której oczywiście nie życzymy!

Beskid Niski

#rowerowaprzygoda
Najdziksze góry w Polsce, czarujące swoim urokiem.

Szczegóły trasy

Bóbrka – Baligród – Cisna – Przełęcz Żebrak – Wołkowyja – Bóbrka

Start

  • 1
    Bóbrka
    0 km
    Bóbrka

    Wycieczkę zacznij w Bóbrce koło Soliny, przy kościele, niegdysiejszej cerkwi unickiej. Z parkingu wyjedź w lewo, by minąć boisko i szkołę. Jedź prosto, do mostu nad Sanem przy pomniku powstania chłopów leskich. Powstańcy w 1932 roku sprzeciwili się opresyjnej i wyzyskującej polityce władz centralnych i lokalnych, w efekcie czego zginęło 7 osób, a rannych zostało kilkuset z nich. Z mostu doskonale widoczna jest sucha strona zapory solińskiej, która góruje nad doliną. Przejedź przez miejscowość i kieruj się prosto, przejeżdżając przez zalesione wzgórze. Na skrzyżowaniu przy stacji paliw i kapliczce skręć w prawo. W Myczkowie możesz poświęcić chwilę na zwiedzanie Muzeum Kultury Bojków, przypominającego dawnych mieszkańców regionu, rozproszony po Polsce w ramach Akcji Wisła. Dojedziesz do Berezki, gdzie skręcisz na 2 przecznicy za rzeką w lewo. Możesz poświęcić chwilę, by zwiedzić ruiny kamiennej cerkwi unickiej w pobliżu cmentarza. Będziesz jechać doliną rzeczki Bereźnicy, przez wsie Wola Matiaszowa i Bereżnica Wyżna. Okolica jest niezwykle malownicza, co możesz podziwiać w trakcie podróży, jak i postoju na punktach widokowych. Od Baligrodu dzieli Cię niespełna 7 km lasu. Skręć w lewo przy parkingu dla drwali, a potem wzdłuż rezerwatu Olsza Kosa dojedziesz do Baligrodu.

  • 2
    Baligród
    24.5 km
    Baligród

    To stara miejscowość, byłe miasto, o bogatej i trudnej historii. Kiedyś zamieszkiwali je Polacy, Rusini i Żydzi. Po tych ostatnich pozostała cerkiew unicka i kirkut w pobliżu centrum. Obydwa miejsca znajdują się pod opieką konserwatorską. Cmentarz żydowski zawiera około 200 nagrobków kamiennych, zaś cerkiew powoli podnoszona jest z ruiny po zniszczeniach wojennych i latach porzucenia, jako siedziba Unickiego Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Obie wojny mocno odcisnęły się na miejscowości, pozostałością po nich jest cmentarz w północnej części wsi, gdzie spoczywa 5700 żołnierzy polskich i radzieckich poległych w latach 1939-1945. Upamiętnieniem walk z I wojny światowej zajmuje się izba muzealna przy Placu Wolności. W centrum parku stoi czołg T-34-84, jako pomnik - świadectwo walk przeciwko Niemcom i ukraińskim nacjonalistom. Poległych w walce z tymi ostatnimi przypomina z kolei pomnik na południowych rogatkach Baligrodu. Wyjechawszy ze wsi, jedź na południe, na Bystre. Dalej miniesz Bystre, nieistniejące Łubne i Jabłonki, żyjące cicho w cieniu rezerwatu Woronikówka i Cisy na Górze Jawor. Miniesz cmentarz z I wojny światowej i wjedziesz w karpacki las bukowy. Przejedź przez nieliczne zabudowania Habkowców. Po 3 km wyjedziesz w Cisnej.

  • 3
    Cisna
    40.5 km
    Cisna

    Miłośnicy historii zauważą w Cisnej 2 cmentarze – żydowski i wojenny z lat 1914-1915. Za wsią znajduje się Majdan ze stacją Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej. To wspaniały zabytek nie tylko do zwiedzania – można wykupić przejazd na trasie o długości 20 km, wiodącej przez malownicze niskie góry. Kolejnym punktem na trasie jest wieża widokowa Szczerbanówka, do której dojedziesz przez wieś Żubracze. Z punktu widokowego rozciąga się widok na najwyższe szczyty w okolicy, w tym Jasło i Małe Jasło, Połoninę Wetlińską i Smerek. Zjazd ze wzgórza kończy się w Maniowie. Ciekawym punktem jest pomnik kurierów Armii Krajowej – niezwykle ważnych łączników między krajem i rządem w Londynie, oraz cerkwisko zaraz przy wjeździe do wsi. Za drewnianym kościołem w Woli Michowej należy skręcić w prawo i koło cmentarza żydowskiego kierować na północ.

  • 4
    Przełęcz Żebrak
    61.5 km
    Przełęcz Żebrak

    Coraz trudniejszą drogą dotrzesz do Przełęczy Żebrak. Twoja trasa wiedzie przy brzegu potoku Chliwny, Odpocznij w wiacie i lepszą drogą kieruj się dalej na północ. Nie pomyl się – pozostałe ścieżki to czerwony szlak turystyczny, bardzo wymagający. Wzdłuż Hoczewki i Rabiańskiego Potoku. Dotrzesz do grobu Michalczaków. W głąb lasu, 1200 m od jego krawędzi, znajduje się też cmentarz wojenny z lat 1914-1915, jeden z wielu w okolicy. Za chatą studencką i schronem przeciwdeszczowym, jedź dalej z biegiem Rabiańskiego Potoku. Możesz odwiedzić rezerwat przyrody Gołoborze, w którym chronione jest rzadkie zbocze pokryte dużymi odłamkami kamiennymi. Dojdziesz znów do Bystrego – za obeliskiem Aleksandra Fredy skręć w lewo i ponownie przejedź przez Baligród znaną sobie drogą. Tym razem jednak na rozwidleniu skręć lekko w prawo. Po 1 km zauważysz cerkwisko z pozostałościami cmentarza. W Stężnicy warto odpocząć przy małym wodospadzie. Droga wiedzie dalej koło zniszczonego kościoła w nieistniejącej wsi Radziejowa, po którym został już tylko mały cmentarz i krzyż wykonany z łusek artyleryjskich, bagnetów i luf karabinowych zebranych tu po Wielkiej Wojnie. Doliną między wzgórzami po 3 km dotrzesz do Woli Górzańskiej, Górzanki, a następnie do Wołkowyi.

  • 5
    Wołkowyja
    86.5 km
    Wołkowyja

    Wołkowyja pozwala cieszyć się widokiem zatok Jeziora Solińskiego i przypomina o walkach z nacjonalistami ukraińskimi pomnikiem przy drodze na Polańczyk. Trasa w ciągu drogi wojewódzkiej nr 894 jest wymagająca, nabierz sił na punkcie widokowym. Po minięciu Polańczyka skręć w prawo na znanym sobie skrzyżowaniu przy kapliczce i stacji benzynowej, udając się prosto do Soliny i Bóbrki. Uważaj na serpentynach. Przy szlaku czerwonym możesz odpocząć na wyznaczonym miejscu z widokiem na zalew.

  • 6
    Bóbrka
    103 km
    Bóbrka

    Twoja wycieczka kończy się w Bóbrce, przy kościele, miejscu startu, po przebyciu 103 km.

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?