Bieszczady

Przez doliny potoków w Górach Sanocko-Turczańskich

0/5 - 0 opinii
Dystans
33km
Czas
4h 30m
Trudność
Średnia
Pobierz plik trasy GPX
XML, 60.26kB
Rowerzysta w niebieskiej kurtce zjeżdżający rowerem dwupasmową drogą asfaltową skręcającą w lewo, w tle zaśnieżone pola, a w oddali góry i szare niebo

Charakterystyka trasy

Ta spokojna trasa wiedzie przez Góry Sanocko-Turczańskie. W większości prowadzi drogami asfaltowymi, jednak spotkasz na niej również drogę szutrową, a na odcinku z Zawady do Rakowa dwa brody. Cała droga biegnie przez urokliwe, bieszczadzkie miejscowości, w których podziwiać możesz kilka drewnianych kościołów i cerkwi. Poznaj ich wyjątkową historię, przemierzając Bieszczady rowerem. Zaplanowana trasy przebiega wokół pasma górskiego Dział.

Dystans
33 km
Przewyższenia
443 m
Czas
4h 30m
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 91%
Szuter: 4%
Inne: 5%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Dobre
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
3
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Trasa o średnim poziomie trudności pozwoli Ci sprawdzić swoją kondycję. Pamiętaj, że ogromny wpływ na to, ile kilometrów uda ci się przejechać, ma rzeźba terenu. Trasy biegnące równinami są mniej wyczerpujące od tych prowadzących po wzniesieniach czy górskich drogach.

 

Planujesz podróż w grupie? Dobierz trasę do kondycji najsłabszego uczestnika.

 

Kask oraz lekka odzież wykonana z oddychających materiałów będą niezbędne dla bezpieczeństwa i wygodny na trasie. Poza tym postaw tylko na to, co niezbędne. Ciężki bagaż utrudni Ci jazdę. Przemyśl też w czym przewieziesz potrzebne rzeczy. Sugerujemy plecak lub sakwy rowerowe.

 

Przygotuj się także na ewentualne awarie na trasie. Warto mieć przy sobie najważniejsze narzędzia, które umożliwią szybkie usunięcie usterki, takie jak dętki lub łatki, pompka czy multitool. Koniecznie zaopatrz się w odpowiednią ilość wody i prowiantu, a także sprzęt do nawigacji.

 

Szykuje się ciepły i słoneczny dzień? Pamiętaj o kremie z filtrem i okularach przeciwsłonecznych. Jeśli planujesz zwiedzanie lub inne atrakcje na trasie, bardzo przydatne będzie też zapięcie do roweru. Przed wyjazdem dokładnie przeanalizuj przebieg wycieczki. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

Bieszczady

#rowerowaprzygoda
Żeby poczuć klimat Bieszczadów, trzeba po prostu tam pojechać!

Szczegóły trasy

Tyrawa Wołoska - Rakowa - Paszowa - Wańkowa - Ropienka - Zawadka - Rakowa - Tyrawa Wołoska

Start

  • 1
    Tyrawa Wołoska
    0 km
    Tyrawa Wołoska

    Tu zaczyna się Twoja podróż. Startujesz z Tyrawy Wołoskiej. Samochód możesz zostawić na dużym parkingu przy kościele pw. św. Mikołaja. Jest to świątynia z XVIII w. W sąsiedztwie kościoła znajdziesz stare XIX-wieczne nagrobki i murowaną dzwonnicę.

    Stąd kieruj się w kierunku Rakowej.

  • 2
    Rakowa
    3.3 km
    Rakowa

    W tej wsi, po drugiej stronie potoku znajduje się trudno dostępna cerkiew Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Jest to dawna, drewniana świątynia z XIX w. Wewnątrz cerkwi znajduje się ikonostas namalowany w 1894. Obecnie budowla stoi opustoszała, otoczona jest starodrzewem i trudno do niej się dostać.

  • 3
    Paszowa
    6.6 km
    Paszowa

    W tej wsi możesz podziwiać dawną drewnianą cerkiew greckokatolicką pw. Soboru Bogurodzicy. Najprawdopodobniej została wybudowana końcem XVIII wieku, jednak w 1902 roku przeszła gruntowny remont. Opustoszała po wysiedleniu ostatnich mieszkańców w 1947 roku. Od tego czasu pełni rolę kościoła rzymskokatolickiego.

    Kieruj się cały czas prosto. Przed Tobą podjazd, a następnie zjazd prowadzący do Wańkowej.

  • 4
    Wańkowa
    11.5 km
    Wańkowa

    Jeśli na skrzyżowaniu odbijesz na chwilę w prawo, trafisz do dawnej koziarni. Jest to miejsce, w którym warto się zatrzymać, by spróbować lokalnych przysmaków. Nikosowe Sery Czar PGR-u to miejsce w Wańkowej, w którym skosztujesz świeżych, regionalnych serów. Drugim punktem wartym odwiedzenia jest dawna drewniana cerkiew greckokatolicka pw. Narodzenia Bogurodzicy. Wybudowana w 1726 r. w Ropience i przeniesiona do Wańkowej w 1985 r.

  • 5
    Ropienka
    15.3 km
    Ropienka

    Kolejna miejscowość na trasie to Ropienka. Tutaj znajdują się dawna kopalnia ropy naftowej i neogotycki kościół z końca XIX w. Natomiast w górnej części wsi znajduje się drewniana kaplica grobowa Wierzbickich pochodzącą z XIX wieku.

    Wracasz 150 m i skręcasz w prawo, do Zawadki. Przed Tobą krótki podjazd, a następnie długi zjazd.

  • 6
    Zawadka
    25.1 km
    Zawadka

    Na końcu wsi dostrzeżesz widoczną z daleka, smukłą wieżę drewnianego kościółka. Świątynia ulokowana jest nieco na uboczu. Znajduje się na niewielkim wzgórzu. To urokliwe miejsce, warto je odwiedzić. 

  • 7
    Rakowa
    29.4 km
    Rakowa

    Kolejny fragment trasy to przyjemny przejazd przez dolinę (częściowo drogą szutrową z dwoma brodami). W Rakowej skręć w prawo i zjedź do Tyrawy Wołoskiej.

  • 8
    Tyrawa Wołoska
    32.8 km
    Tyrawa Wołoska

    Pętla prowadząca przez doliny potoków w Górach Sanocko-Turczańskich kończy się w punkcie startowym.