Dolina Sanu i Wisły

Podróż Doliną Tanwi

0/5 - 0 opinii
Dystans
37km
Czas
4h
Trudność
Trudna
Pobierz plik trasy GPX
XML, 49.92kB
Droga asfaltowa skręcająca w prawo w otoczeniu ciemnych drzew

Charakterystyka trasy

Przed Tobą prawie 40-kilometrowa trasa. Nie zrażaj się jednak jej długością. To propozycja łatwej wycieczki po drogach asfaltowych i płaskim terenie. Wiedzie z Ulanowa wzdłuż doliny Tanwi do Harasiuków, Krzeszowa i Bielin.

Najwięcej atrakcji znajdziesz w miejscu, w którym rozpoczyna się Twoja podróż - w Ulanowie – stolicy polskiego flisactwa. Będziesz miał okazję zwiedzić zabytkowe kościoły i zgłębić historię flisactwa oraz regionu.

Dystans
37 km
Przewyższenia
200 m
Czas
4h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 95%
Szuter: 5%
Typ roweru
Gravel
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
3
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Przygotowując się do trasy, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Pozwoli to na zabranie odpowiedniego stroju i maksymalne ograniczenie bagażu. Wiadomo jednak, że pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego przygotuj się na jej ewentualne pogorszenie. Dobrą praktyką jest spakowanie cienkiej kurtki przeciwdeszczowej, która nie zajmuje dużo miejsca.

 

Przed jej rozpoczęciem dokładnie przeanalizować jej przebieg na mapie. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

 

Warto pobrać załączony plik .gpx, by mieć nawigację zawsze pod ręką. By urządzenie nie zawiodło, zabierz również power bank, ładowarkę czy zapasowe baterie. W razie zmiany pogody, przydatne mogą się okazać wodoodporne pokrowce na sprzęt elektroniczny.

 

Na długą trasę koniecznie zabierz ze sobą napoje oraz jedzenie - trzeba mieć je przy sobie - nigdy nie wiadomo, kiedy zgłodniejesz. Pamiętaj, że sklep czy restauracja mogą znajdować się naprawdę daleko. Polecamy zaopatrzenie się w wodę, napój izotoniczny, batony i musy energetyczne. Dzięki temu na pewno nie stracisz chęci do dalszej jazdy.

 

Absolutna podstawa bezpieczeństwa, to oczywiście kask. Przygotuj się także od strony technicznej. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie roweru. Spakuj zestaw naprawczy. 
Zapasowe dętki, pompka, multitool - to wszystko może się przydać w razie awarii - której oczywiście nie życzymy!

Dolina Sanu i Wisły

#rowerowaprzygoda
Poczuj dobry nurt Doliny Sanu i Wisły!

Szczegóły trasy

Ulanów - Sieraków - Krzeszów - Bieliny - Ulanów

Start

  • 1
    Ulanów
    0 km
    Ulanów

    Trasę rozpocznij na rynku w Ulanowie. W centrum miasta znajdziesz miejsce do zaparkowania samochodu. Nieopodal rynku stoi drewniany kościół pw. św. Jana Chrzciciela i św. Barbary. To świątynia wzniesiona w połowie XVII wieku. Wnętrze zdobią obrazy i polichromie nawiązujące motywami do flisackich tradycji miasta oraz patronki flisaków – św. Barbary. Większość elementów wyposażenia pochodzi z epoki baroku. Z rynku w Ulanowie kieruj się na wschód ul. 3 Maja. Będziesz podążać zgodnie z czerwonym szlakiem rowerowym RITA. Za Ulanowem szlak odbija w lewo, na Dąbrówkę, ale Ty kieruj się dalej prosto. Po przejechaniu około 9 kilometrów trafisz do Dąbrowicy. Przejedź przez wieś prosto, mijając remizę i kościół parafialny, aż trafisz na koniec mało uczęszczanej drogi wojewódzkiej nr 858. Przy ostatnich zabudowaniach skręć w lewo, w leśną piaszczystą drogę. Pojedziesz nią przez około 2 km, orientując się na wschód. Tak dotrzesz do Sierakowa.

  • 2
    Sieraków
    12 km
    Sieraków

    We wsi ponownie znajdziesz asfaltowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 858. Możesz odpocząć nad brzegiem Tanwi. Jedź dalej drogą wojewódzką nr 858, aż dotrzesz do skrzyżowania w lesie – jadąc w lewo, dotarłbyś do wsi Harasiuki, ale skręć w prawo. Po 1,5 km dojedziesz do miejscowości Kusze, zaś po kolejnych 1500 m do Wólki. Tam warto zatrzymać się przy małym cmentarzu wojennym, gdzie spoczywają polegli w obydwu wojnach światowych. Żaden ze spoczywających tu nie jest niestety znany z imienia i nazwiska. We wsi trasa łączy się z zielonym szlakiem ATR. Po 6,5 km jazdy wzdłuż pól i przez zabudowania Huciska, dojedziesz do małego miasteczka Krzeszów. Warto dodać, że w Hucisku również znajduje się cmentarz wojenny z lat 1914-1915.

  • 3
    Krzeszów
    26 km
    Krzeszów

    Choć trasa nakazuje skręcić w prawo zaraz po wjeździe do Krzeszowa, na rozdrożach przy stacji benzynowej, to warto poświęcić chwilę na tę miejscowość. Wjazd do centrum pozwoli podziwiać rynek miasteczka galicyjskiego, choć został on nieco zeszpecony architekturą modernistyczną z okresu PRL. Ważnym punktem jest także kościół parafialny na wzgórzu. Wybudowany został w XVIII wieku. Przy kościele działa też izba historyczna. Wróć na trasę, jadąc przez Kamionkę Kolonię i Kamionkę Dolną wzdłuż doliny Sanu w ogólnym kierunku na północny zachód. Do Bielin doprowadzi Cię czerwony szlak RITA, którym przejedziesz 5 km przez lasy i nadrzeczne pola.

  • 4
    Bieliny
    31.4 km
    Bieliny

    Szlak prowadzi ulicami Mokradło, Płoczyńską i Podleśną na ul. Świętego Wojciecha. To swoista obwodnica wsi, ale warto zjechać do jej centrum. Znajdują się tu interesujące miejsca i zabytki. Pierwszym jest dwór Mniszchów, stopniowo odnawiany dworek szlachecki, kaplica sióstr karmelitanek, wzniesiona w stylu eklektyczny oraz sanktuarium św. Wojciecha – barokowa świątynia z przepięknym wystrojem. Dalszą wycieczkę kontynuuj szlakiem RITA aż do Ulanowa. Z Bielin wyjedź ul. Świętego Wojciecha, w kierunku północnym. Przez Wólkę Bielińską dojedziesz do wsi Bieliniec. Przejedź przez nią, nie skręcając. 

  • 5
    Ulanów
    36.9 km
    Ulanów

    Przy wjeździe do miasta, po lewej stronie znajduje się kompleks stadionu Retman Ulanów i przystań flisacka z zacumowanymi galarami. Możesz odwiedzić też muzeum rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego. Pętlę kończysz na rynku.

    Po 4-godzinnej podróży możesz rozprostować nogi w Muzeum Flisactwa Polskiego w Ulanowie. Miejsce powstało w 2015 roku. Gromadzi pamiątki związane z flisactwem, spływami tratw oraz ogólną historią Ulanowa. Miasto to, jako że znajduje się w widłach Sanu i Tanwi, stanowiło idealne miejsce do rozwoju flisactwa, czyli rzecznego spławu towarów. Prócz tego Ulanów stanowił niegdyś miejsce, w którym budowano statki do transportu wodnego. Obecnie spływ takim galarem jest jedną z tutejszych atrakcji. 

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?