Bieszczady

Drogami worka bieszczadzkiego

0/5 - 0 opinii
Dystans
26km
Czas
3h 30m
Trudność
Trudna
Pobierz plik trasy GPX
XML, 49.73kB
Leśna droga piaszczysta biegnąca między zażółkniętymi drzewami iglastymi i zielonymi krzaczkami

Charakterystyka trasy

Poznaj bieszczadzkie, odludne regiony. Podczas tej trasy poznasz miejsca, w których trudna, powojenna historia odcisnęła swoje piętno. Bukowiec i Beniowa to tylko przykłady wsi, które zostały wyludnione w 1946 roku. Podążaj ich śladem, rozpoczynając swoją wycieczkę rowerową w Tarnawie Niżnej i podziwiaj po drodze rozległe, bieszczadzkie panoramy, bogatą, leśną roślinność czy torfowiska. Podczas tej trasy - oprócz Tarnawy Niżnej - nie spotkasz żadnej osady ludzkiej.

Dystans
26 km
Przewyższenia
581 m
Czas
3h 30m
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 29%
Szuter: 67%
Inne: 4%
Typ roweru
MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Dobre
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
2
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Przygotowując się do trasy, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Pozwoli to na zabranie odpowiedniego stroju i maksymalne ograniczenie bagażu. Wiadomo jednak, że pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego przygotuj się na jej ewentualne pogorszenie. Dobrą praktyką jest spakowanie cienkiej kurtki przeciwdeszczowej, która nie zajmuje dużo miejsca.

 

Przed jej rozpoczęciem dokładnie przeanalizować jej przebieg na mapie. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

 

Warto pobrać załączony plik .gpx, by mieć nawigację zawsze pod ręką. By urządzenie nie zawiodło, zabierz również power bank, ładowarkę czy zapasowe baterie. W razie zmiany pogody, przydatne mogą się okazać wodoodporne pokrowce na sprzęt elektroniczny.

 

Na długą trasę koniecznie zabierz ze sobą napoje oraz jedzenie - trzeba mieć je przy sobie - nigdy nie wiadomo, kiedy zgłodniejesz. Pamiętaj, że sklep czy restauracja mogą znajdować się naprawdę daleko. Polecamy zaopatrzenie się w wodę, napój izotoniczny, batony i musy energetyczne. Dzięki temu na pewno nie stracisz chęci do dalszej jazdy.

 

Absolutna podstawa bezpieczeństwa, to oczywiście kask. Przygotuj się także od strony technicznej. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie roweru. Spakuj zestaw naprawczy. 
Zapasowe dętki, pompka, multitool - to wszystko może się przydać w razie awarii - której oczywiście nie życzymy!

Bieszczady

#rowerowaprzygoda
Żeby poczuć klimat Bieszczadów, trzeba po prostu tam pojechać!

Szczegóły trasy

Tarnawa Niżna - Bukowiec - Beniowa - Bukowiec - Tarnawa Wyżna - Tarnawa Niżna

Start

 • 1
  Tarnawa Niżna
  0 km
  Tarnawa Niżna

  W tej miejscowości zaczynasz swoją podróż. Samochód możesz zostawić na parkingu, gdzie zaczyna się droga szutrowa do Bukowca. Z tego miejsca kieruj się jej śladem w górę doliny potoku Roztoki. 

 • 2
  Taras widokowy Pichurów
  1.4 km
  Taras widokowy Pichurów

  Podziwiaj rozległą panoramę Bieszczad. To tu możesz zobaczyć połoniny Bukowego Berda, Krzemienia, Kopy Bukowskiej czy Halicza. Zrelaksuj się i przygotuj do dalszej podróży. Przy punkcie widokowym znajduje się jeszcze jeden ciekawy punkt, który sprawi szczególną przyjemność fanom serialu „Wataha”. Kręcono tu niektóre sceny, w których uczestniczył główny bohater serialu. Niestety jego kryjówka została już rozebrana. Dalej jedź bieszczadzką drogą „dziewiętnastką” w kierunku dawnej osady Czeremszanik. Na skrzyżowaniu w Bukowcu skręć w lewo.

 • 3
  Bukowiec
  9.5 km
  Bukowiec

  Bukowiec to dawna wieś z tragiczną historią. Najprawdopodobniej została założona w XV wieku. Po II wojnie światowej liczyła ona ponad 500 mieszkańców, których wysiedlono w 1946 roku podczas Akcji Wisła. Do dziś można znaleźć pozostałości po gospodarstwach i wiejskim życiu, np. dwa młyny wodne, tartak, dwór i cerkiew. Po drodze do kolejnej miejscowości zobaczysz zachwycające widoki doliny Sanu na granicy polsko-ukraińskiej. Jedź szlakiem rowerowym Bieszczadzkiego Parku Narodowego „Górny San” w kierunku wsi Beniowa.

 • 4
  Beniowa
  12 km
  Beniowa

  Beniowa to kolejna na trasie wieś, która ucierpiała po II wojnie światowej. Kiedyś - tętniące życiem miejsce z dworem, folwarkiem, cerkwią, tartakami, młynami, szkołą i potażarnią. Dziś - wyludniony obszar, na którym o obecności mieszkańców świadczą jedynie krzyż na granicy z Bukowcem, ruiny kapliczki, fragmenty podmurówki cerkwi i nagrobki na starym cmentarzu. Za Sanem znajduje się już Ukraina. Po przejechaniu pętli wokół wsi kieruj się do parkingu w Bukowcu, a następnie do Tarnawy Wyżnej.

 • 5
  Bukowiec
  15.1 km
  Bukowiec
 • 6
  Torfowisko Tarnawa
  20.3 km
  Torfowisko Tarnawa

  Czas na spacer. Tarnawa to kolejna nieistniejąca miejscowość, po której zostały tylko ruiny cerkwi i krzyże. Znajdziesz tu jednak dwa torfowiska wysokie, oddzielone od siebie potokiem. Po terenie torfowiska możesz przemieszczać się po drewnianych kładkach. Podziwiaj występujące jedynie w tej części Karpat siedlisko sosny zwyczajnej oraz wiele gatunków roślin, np. kępy tataraku, krzewów i mchów. Torfowisko znajduje się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Podążaj drogą w kierunku Tarnawy Niżnej.

 • 7
  Stanica Konia Huculskiego BdPN
  23.9 km
  Stanica Konia Huculskiego BdPN

  Stanica czynna jest codziennie w godzinach 9:00 - 17:00. Jej działalność została wznowiona w 2019 roku. Oferuje oprowadzanie na koniu dla najmłodszych, naukę jazdy na lonży oraz jazdę konną na padoku lub krytej ujeżdżalni.

 • 8
   Tarnawa Niżna
  26 km
   Tarnawa Niżna

  Trasa kończy się na parkingu, w punkcie startowym.