Beskid Niski

Doliną Osławy na południe od Sanoka

0/5 - 0 opinii
Dystans
53km
Czas
3h
Trudność
Średnia
Pobierz plik trasy GPX
XML, 86.57kB
Poranna mgła

Charakterystyka trasy

Dość łatwa trasa z kilkoma podjazdami, na której sprawdzą się nawet średniozaawansowani rowerzyści. Wiedzie przez rzadko odwiedzane przez turystów południowe okolice Sanoka. Choć samo miasto znane jest z pięknego rynku, to zabytki wsi i miasteczek, na które trafisz po drodze, mogą cię zaskoczyć. Są to też miejsca, w których wyraźnie widać trud lokalnych historyków i działaczy społecznych, utrzymujących je w odpowiednim stanie siłą własnej pracy.

Dystans
53 km
Przewyższenia
559 m
Czas
3h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 99%
Inne: 1%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
4
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Trasa o średnim poziomie trudności pozwoli Ci sprawdzić swoją kondycję. Pamiętaj, że ogromny wpływ na to, ile kilometrów uda ci się przejechać, ma rzeźba terenu. Trasy biegnące równinami są mniej wyczerpujące od tych prowadzących po wzniesieniach czy górskich drogach.

 

Planujesz podróż w grupie? Dobierz trasę do kondycji najsłabszego uczestnika.

 

Kask oraz lekka odzież wykonana z oddychających materiałów będą niezbędne dla bezpieczeństwa i wygodny na trasie. Poza tym postaw tylko na to, co niezbędne. Ciężki bagaż utrudni Ci jazdę. Przemyśl też w czym przewieziesz potrzebne rzeczy. Sugerujemy plecak lub sakwy rowerowe.

 

Przygotuj się także na ewentualne awarie na trasie. Warto mieć przy sobie najważniejsze narzędzia, które umożliwią szybkie usunięcie usterki, takie jak dętki lub łatki, pompka czy multitool. Koniecznie zaopatrz się w odpowiednią ilość wody i prowiantu, a także sprzęt do nawigacji.

 

Szykuje się ciepły i słoneczny dzień? Pamiętaj o kremie z filtrem i okularach przeciwsłonecznych. Jeśli planujesz zwiedzanie lub inne atrakcje na trasie, bardzo przydatne będzie też zapięcie do roweru. Przed wyjazdem dokładnie przeanalizuj przebieg wycieczki. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

Beskid Niski

#rowerowaprzygoda
Najdziksze góry w Polsce, czarujące swoim urokiem.

Szczegóły trasy

Sanok – Bukowsko – Morochów – Sanok

Start

  • 1
    Sanok
    0 km
    Sanok

    Rynek w Sanoku to piękne miejsce. Kamienice w pierzei rynku, odrestaurowane i zadbane, to prawdziwa wizytówka miasta. Neoklasyczne czy neorenesansowe zdobienia przyciągają i cieszą oko. Wspaniały kościół góruje nad ratuszem, choć jest wysunięty poza bezpośredni obrys placu. Wyjedź z niego ul. Jagiellońską i podążaj nią do skrzyżowania za Ławeczką Józefa Szwejka. Ulicą Kościuszki, a następnie Rymanowską, miniesz Kopiec Mickiewicza i Park Miejski, a potem wjedziesz w ul. Krakowską. Zjedziesz z niej w lewo w ul. Okulickiego, by wydostać się z miasta. Przy łuku drogi w Sanoczku znajdziesz dawny dwór, utrzymany w neogotyckiej manierze. Przejedź przez wieś i kieruj się na Bukowsko, zgodnie z drogowskazem. Następna miejscowość to Markowce. Warto zatrzymać się tam przy dworze i parku położonym nad rzeczką Sanoczek. Dwór jest częściowo w ruinie, ale widać w nim ślady dawnego majestatu. W przeciwieństwie do większości polskich założeń pałacowych, jest asymetryczny, co tylko powoduje, że jest tym bardziej interesujący. Za Markowcami dojedziesz po kilku minutach do Pobiedna. Miniesz tam szkołę i podążysz dalej na południe, trzymając się głównej drogi, aż dojedziesz do Wolicy, a dalej do Bukowska. 

  • 2
    Bukowsko
    16.7 km
    Bukowsko

    Na głównym skrzyżowaniu wsi kieruj się na neogotycki kościół stojący przy drodze wojewódzkiej nr 889. Trzymaj się tej szosy, wyjeżdżając z miejscowości i mijając kolejną jej opłotkami – Wolę Piotrową. Niespełna 3 km wśród pól zaprowadzą cię do małej wioski Karlików. Przejedź na wprost przez jedyne skrzyżowanie, a następnie przy krawędzi małego lasu dotrzesz do Płonnej. Możesz zatrzymać się tam na przystanku pamięci Stefana Dymitera ps. „Coroco”, wybitnego muzyka ulicznego urodzonego w tej miejscowości. Również ruiny cerkwi są atrakcją turystyczną, zwłaszcza, że są zadbane i dobrze opisane. Z drogi wojewódzkiej zjedź dopiero przy drogowskazie na Morochów. Przejedziesz przez Wysoczany, malutką wieś złożoną z kilkunastu domów, ośrodka turystycznego i klubu jeździeckiego, i podążysz dalej, by zbliżyć się do brzegu Osławy. Następnie pojedziesz dalej tą drogą, która będzie biec razem z zakrętami i zakolami rzeki. W lasach i zagajnikach zachowaj ciszę, zwłaszcza, że znajdujesz się w Rezerwacie Przyrody „Przełom Ostrawy pod Mokrem”. Rzeka głęboko wcina się w okoliczne wzgórza. Przez wieś Mokre osiągniesz Morochów.

  • 3
    Morochów
    35.1 km
    Morochów

    Grupa lokalnych historyków pod przywództwem Piotra Klai (zm. 2021) dokonała bardzo wiele, by utrwalić przeszłość tej wsi. W stodole koło domu ludowego zorganizowano małe muzeum, które przypomina pokojowe i wojenne dzieje miejscowości, a także jej rusińskie korzenie. Zorganizowano także ścieżkę turystyczną „Wokół Baladhory”. Na uwagę zasługuje także cerkiew pw. Spotkania Pańskiego, drewniana, stojąca na niewielkim wzgórzu, otoczona murem kamiennym. Ze wsi wyjedź w kierunku północnym i dojedź do Poraża. Znajdziesz tam kirkut żydowski. Kieruj się zgodnie z drogowskazem na Zagórz, skręcając ostro w prawo w ul. Karpacką. Przez Poraż dojedziesz po 5 km do Zagórza. Warto zatrzymać się tam w barokowym kościele – sanktuarium Matki Bożej Zagórskiej Matki Nowego Życia – z przepięknym wystrojem wnętrza, w tym bogatymi ołtarzami ze złoceniami. Ciekawym zabytkiem są też ruiny klasztoru nad Osławą, zniszczonego w pożarze w 1922 roku i pomimo prób nigdy nieodbudowanego. Drogą wojewódzką nr 892 przejedziesz przy przystanku kolejowym i odbijesz w drogę krajową nr 84. Na rondzie po 4 km wybierz prawy zjazd, kierując się na centrum Sanoka. Skręć za budynkami Sanockiej Fabryki Autobusów w prawo, a po 200 m w lewo. Trafisz tam na pomnik tragedii, która miała miejsce 2 sierpnia 1944 roku, kiedy w pożarze fabryki gumy zginęło kilkadziesiąt osób. Dalej ul. Dworcową miniesz secesyjny dworzec kolejowy i odbijając lekko w lewo na pierwszym rozjeździe, i w prawo na drugim, znajdziesz się na ul. Jagiellońskiej. Po kilku minutach jazdy staniesz ponownie na płycie rynku.

  • 4
    Sanok
    53 km
    Sanok

    Twoja wycieczka kończy się w pobliżu miejsca startu.

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?