Dolina Sanu i Wisły

Na północ od Dynowa

0/5 - 0 opinii
Dystans
47km
Czas
2h 30m
Trudność
Trudna
Pobierz plik trasy GPX
XML, 86.25kB
Rowerzysta na szosie

Charakterystyka trasy

Liczba i stromizna wzniesień na tej trasie powoduje, że jest ona trudna mimo relatywnie niewielkiej odległości, którą obejmuje. Prowadzi przez spokojne okolice, głównie leśne i podleśne. Częściowo poruszać się będziesz zgodnie z przebiegiem linii kolejki wąskotorowej – wykorzystaj to, by sprawdzić, w jaki sposób go wybierano i jak układano w terenie, by zapewnić optymalną trasę.

Dystans
47 km
Przewyższenia
666 m
Czas
2h 30m
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 100%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
7
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Przygotowując się do trasy, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Pozwoli to na zabranie odpowiedniego stroju i maksymalne ograniczenie bagażu. Wiadomo jednak, że pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego przygotuj się na jej ewentualne pogorszenie. Dobrą praktyką jest spakowanie cienkiej kurtki przeciwdeszczowej, która nie zajmuje dużo miejsca.

 

Przed jej rozpoczęciem dokładnie przeanalizować jej przebieg na mapie. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

 

Warto pobrać załączony plik .gpx, by mieć nawigację zawsze pod ręką. By urządzenie nie zawiodło, zabierz również power bank, ładowarkę czy zapasowe baterie. W razie zmiany pogody, przydatne mogą się okazać wodoodporne pokrowce na sprzęt elektroniczny.

 

Na długą trasę koniecznie zabierz ze sobą napoje oraz jedzenie - trzeba mieć je przy sobie - nigdy nie wiadomo, kiedy zgłodniejesz. Pamiętaj, że sklep czy restauracja mogą znajdować się naprawdę daleko. Polecamy zaopatrzenie się w wodę, napój izotoniczny, batony i musy energetyczne. Dzięki temu na pewno nie stracisz chęci do dalszej jazdy.

 

Absolutna podstawa bezpieczeństwa, to oczywiście kask. Przygotuj się także od strony technicznej. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie roweru. Spakuj zestaw naprawczy. 
Zapasowe dętki, pompka, multitool - to wszystko może się przydać w razie awarii - której oczywiście nie życzymy!

Dolina Sanu i Wisły

#rowerowaprzygoda
Poczuj dobry nurt Doliny Sanu i Wisły!

Szczegóły trasy

Dynów – Dylągówka – Dynów

Start

  • 1
    Dynów
    0 km
    Dynów

    Wycieczkę zaczniemy pod stacją kolejki wąskotorowej. Możesz zacząć od zwiedzania tego miejsca, zachowanego w dobrym stanie i w coraz szerszym zakresie będącego miejscową atrakcją. Wyjedź z ul. Kolejowej na obwodnicę Dynowa w ciągu drogi wojewódzkiej nr 835 i skręć w nią w prawo. Z obwodnicy zjedź w lewo w ul. Sanową, by potem wjechać w ul. Podwale. Jadąc w prawo, zauważysz schody, po których wejdź, by dostać się na rynek. Układ urbanistyczny okolic rynku stanowi pochodną roli miasta jako centrum regionalnej wymiany towarowej oraz jest typowym przykładem urbanistyki średniowiecznej, ale zabudowa to już kamienice góra dwustuletnie i budynki modernistyczne powstałe po II wojnie światowej. Najciekawsze, wyraźnie secesyjne znajdują się w północno-wschodniej części rynku. Na płycie znajduje się pomnik dawcy aktu lokacyjnego, króla Władysława Jagiełły, oraz miejsce wypoczynkowe z nowoczesną fontanną. Wyjedź z rynku na północ ul. Zamkową. Przechodzi ona następnie w ul. Grunwaldzką. Minąwszy cmentarz i zabudowę mieszkalną i przemysłową, zjedź w prawo na skrzyżowaniu w ul. Węgierską i wybierz 2 zjazd na nieodległym rondzie.  Miniesz stację kolejki wąskotorowej w Bachórzu. Warto się tam zatrzymać, bo jest to miejsce zadbane i z dużą liczbą ciekawych zabytków techniki. Jadąc dalej, trafisz na park pałacowy z dawnym dworem Krasickich. Miejsce jest zaniedbane, ale łatwo można zauważyć piękno założenia i ślady czasów jego największej chwały. Zjedź z drogi wojewódzkiej nr 884 zgodnie z drogowskazem na Laskówkę i na pierwszym rozdrożu trzymaj się lewej strony. Szosa poprowadzi cię przez las do Laskówki. Przejedź przez wieś, szukając remizy Ochotniczej Straży Pożarnej i kościoła, bo 400 m za nimi skręcisz w lewo. Przetniesz kolejny las i wyjedziesz w Szklarach. Nieopodal twojej trasy znajduje się tunel kolejki wąskotorowej – możesz odbić tam lub jechać dalej prosto. Na końcu drogi zjedź łagodnie w lewo, a następnie po 300 m w prawo, w drogę wojewódzką nr 877. Prowadzi ona grzbietem wzgórza, dając doskonały widok na doliny po obydwu stronach. Trzymaj się obranej trasy, mijając serpentyny, by wjechać do centrum Dylągówki.

  • 2
    Dylągówka
    21.5 km
    Dylągówka

    Na dużym skrzyżowaniu na łuku drogi, ze sklepami, przystankiem i zabudowaniami przemysłowymi, zjedź w lewo. Przed ośrodkiem jazdy konnej Boska Dolina zjedź w prawo, a na skrzyżowaniu przed lasem w lewo. Wjeżdżając w gęstwinę, miniesz po prawej zabudowania Leśnictwa Strzyżów i, nieco dalej, krzyż przydrożny oraz kamieniołom. W odległości 1,2 km od krzyża skieruj się w lewo. Wśród pól i rzadkich lasów zjedziesz do Piątkowej. Wyjechawszy na główną drogą, skręć w prawo. Szukaj ceglanej kapliczki domkowej, by skręcić za nią w lewo, wjeżdżając do wsi Futoma. Przejedź przez miejscowość główną drogą, mijając neogotycki kościół z pomnikiem żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Wyjedziesz ze wsi i trafisz na skrzyżowanie z wyspą. Skieruj się zgodnie z drogowskazem na Ulanów, mając po lewej stronie odkrywkową kopalnię kamieni łupkowych. Poruszając się drogą z pierwszeństwem, dotrzesz do skrzyżowania z trasą wojewódzką nr 884, którą przetnij, jadąc dalej na południe. Następnie gęstniejącą zabudową podmiejską wjedziesz do Dynowa. Trzymaj się ciągle drogi z pierwszeństwem przejazdu. Ulicą 1 Maja dotrzesz do skrzyżowania z ul. Grunwaldzką – jedź w prawo. Dotrzesz na rynek. Wyjedź z niego ul. Mickiewicza, a następnie ul. Piłsudskiego dotrzyj do ronda. Wybierz drugi zjazd.

  • 3
    Dynów
    47.1 km
    Dynów

    Twoja wycieczka kończy się w pobliżu miejsca startu.