Dolina Sanu i Wisły

Szlakiem kwitnących azalii

0/5 - 0 opinii
Dystans
14km
Czas
2h
Trudność
Łatwa
Pobierz plik trasy GPX
XML, 21.48kB
Piaszczysta droga skręcająca w lewo, prowadząca przez las

Charakterystyka trasy

Trasa będzie odpowiednia dla osób, które cenią sobie spokój i rowerowe podróże po leśnych terenach. Droga jest dość dobrze oznakowana, dlatego jej pokonanie nie powinno sprawić Ci trudności. W razie trudności w Nowej Sarzynie znajdziesz koło PTTK, które służy pomocą turystom. 

Do Nowej Sarzyny, z której rozpoczniesz podróż, możesz dotrzeć autem lub pociągiem. Jeśli zdecydujesz się na tę pierwszą opcję, pojazd bez większego problemu możesz zaparkować w okolicach dworca PKP. Głównym celem wycieczki jest odwiedzenie wyjątkowego rezerwatu przyrody Kołacznia. Wycieczka ta jest więc świetnym wyborem dla miłośników fauny i flory. Podążając szlakiem, miniesz łowisko znajdujące się przy gospodarstwie agroturystycznym.

Dystans
14 km
Przewyższenia
80 m
Czas
2h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 48%
Szuter: 15%
Inne: 37%
Typ roweru
MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
0
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Choć ta trasa nie jest zbyt wymagająca, warto się do niej odpowiednio przygotować - tak, by nic nie zaskoczyło Cię w żadnym momencie. Zacznij od najważniejszej rzeczy, czyli od kasku. Dobry kask to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Zadbaj również o właściwe oświetlenie - przednie i tylne. Oprócz lampek rowerowych wyposaż swój rower w odblaski, by być dobrze widocznym rowerem na drodze.

 

Co jeszcze warto zabrać ze sobą w trasę? Do plecaka spakuj ciepłą bluzę na wypadek zmiany pogody lub lekką kurtkę przeciwdeszczową. Warto również zabrać przekąski, które dodadzą Ci energii podczas wycieczki. Dobrze sprawdzą się batony proteinowe lub musy energetyczne.

 

Jeśli planujesz skorzystać z atrakcji, które znajdują się na trasie, w niektórych miejscach konieczne będzie pozostawienie roweru. By mieć pewność, że po zwiedzaniu będzie on nadal na swoim miejscu, koniecznie zabierz zabezpieczenie roweru np. zapięcie typu U-Lock czy cienką, stalową linkę.

Dolina Sanu i Wisły

#rowerowaprzygoda
Poczuj dobry nurt Doliny Sanu i Wisły!

Szczegóły trasy

Nowa Sarzyna - Smycze - Kołacznia- Perlaki - Nowa Sarzyna

Start

 • 1
  Nowa Sarzyna
  0 km
  Nowa Sarzyna

  Trasę rozpocznij na ul. Rejtana. Stamtąd dojedziesz do ul. 1 Maja, by następnie skręcić w ul. ks. Popiełuszki. Jadąc przez las, miniesz zakłady przemysłowe Ciech S.A.

 • 2
  Smycze
  4.3 km
  Smycze

  Smycze to przysiółek, w którym zobaczysz krzyż i pomnik św. Jana Pawła II. 400 m za pomnikiem należy skręcić w prawo, w kierunku lasu. Aż do następnego punktu podążaj niebieskim szlakiem ATR.

 • 3
  Kołacznia
  6.6 km
  Kołacznia

  W Kołaczni czeka na Ciebie najmniejszy rezerwat przyrody w Polsce, bo o powierzchni zaledwie 10 ar. Nie znaczy to jednak, że nie jest wart odwiedzenia. Jego największym skarbem jest różanecznik żółty, zwany też azalią pontyjską. Krzew ten w Polsce naturalnie rośnie tylko na tym obszarze. Stanowisko to zostało odkryte już w 1909 roku. Krzew azalii do 2001 roku wpisany był do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin. Zarośla różanecznika zajmują ok. 450 m² rezerwatu. Czasami można spotkać je także w pobliskim lesie olszynowym. 

  Należy pamiętać, że jest to roślina trująca. U zwierząt może doprowadzić nawet do śmierci, a u ludzi do poważnego zatrucia. Najlepszym okresem na odwiedzenie tego miejsca jest maj, bowiem właśnie wtedy krzewy pokrywają się żółtymi kwiatami. Ciężko będzie Ci je przeoczyć nie tylko ze względu na intensywny kolor, ale także silny, przyjemny zapach, jaki wydzielają. 

  Po opuszczeniu rezerwatu podążaj na północ, za znakami niebieskiego szlaku ATR. Charakterystycznym punktem będzie mijane po drodze miejsce martyrologi. Jest to obelisk kamienny z tablicą i krzyż, upamiętniający zamordowanie 10 Polaków 22 grudnia 1943 roku.

 • 4
  Perlaki
  8.4 km
  Perlaki

  Po dotarciu do przysiółka skręć w prawo. Dotrzesz do rozstaju dróg, gdzie także należy udać się w prawo. Przed zakładem chemicznym skręć w lewo. Po około 400 m wybierz prawą drogę na rozwidleniu i kierując się znakami czerwonego szlaku rowerowego, jedź około 3 km do linii kolejowej. Gdy dojedziesz do torów, skręć w prawo i kieruj się do ul. Leśnej. Następnie jedź na wprost w stronę stacji kolejowej.

 • 5
  Nowa Sarzyna
  14.2 km
  Nowa Sarzyna

  Twoja rowerowa wycieczka kończy się w punkcie startowym.

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?