Rzeszów - miasto i region

W odwiedzinach u Tadeusza Kantora

0/5 - 0 opinii
Dystans
35km
Czas
4h
Trudność
Średnia
Pobierz plik trasy GPX
XML, 67.69kB
Kręta droga asfaltowa biegnąca wśród zielonych łąk, w tle budynki gospodarcze, drzewa i jasne niebo

Charakterystyka trasy

Mimo dość sporej długości trasy, warto włożyć w nią nieco wysiłku. Pełną wrażeń podróż zapewnią Ci mijane po drodze historyczne obiekty. Wyruszając ze Stępiny, rozpoczniesz swoją przygodę od zwiedzenia naziemnego schronu kolejowego, dzięki czemu lepiej poznasz historię II wojny światowej i budowanych wówczas nietypowych konstrukcji. Po drodze zauroczą Cię swoim pięknem krajobrazy Szlaku Widokowego Gminy Wiśniowa. Pętla poprowadzi Cię przez wsie oraz niewielkie miasteczka. 

Dystans
35 km
Przewyższenia
601 m
Czas
4h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 67%
Szuter: 3%
Inne: 30%
Typ roweru
MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
3
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Trasa o średnim poziomie trudności pozwoli Ci sprawdzić swoją kondycję. Pamiętaj, że ogromny wpływ na to, ile kilometrów uda ci się przejechać, ma rzeźba terenu. Trasy biegnące równinami są mniej wyczerpujące od tych prowadzących po wzniesieniach czy górskich drogach.

 

Planujesz podróż w grupie? Dobierz trasę do kondycji najsłabszego uczestnika.

 

Kask oraz lekka odzież wykonana z oddychających materiałów będą niezbędne dla bezpieczeństwa i wygodny na trasie. Poza tym postaw tylko na to, co niezbędne. Ciężki bagaż utrudni Ci jazdę. Przemyśl też w czym przewieziesz potrzebne rzeczy. Sugerujemy plecak lub sakwy rowerowe.

 

Przygotuj się także na ewentualne awarie na trasie. Warto mieć przy sobie najważniejsze narzędzia, które umożliwią szybkie usunięcie usterki, takie jak dętki lub łatki, pompka czy multitool. Koniecznie zaopatrz się w odpowiednią ilość wody i prowiantu, a także sprzęt do nawigacji.

 

Szykuje się ciepły i słoneczny dzień? Pamiętaj o kremie z filtrem i okularach przeciwsłonecznych. Jeśli planujesz zwiedzanie lub inne atrakcje na trasie, bardzo przydatne będzie też zapięcie do roweru. Przed wyjazdem dokładnie przeanalizuj przebieg wycieczki. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

Rzeszów - miasto i region

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Stępina - Chytrówka - Cieszyna - Wiśniowa - Wielopole Skrzyńskie - Brzeziny - Stępina

Start

 • 1
  Stępina
  0 km
  Stępina

  Obok naziemnego schronu kolejowego w Stępinie znajduje się bezpłatny parking samochodowy. Bezpośrednio po zaparkowaniu auta możesz rozpocząć zwiedzanie naziemnego schronu kolejowego. Budowla należy do kompleksu Anlage Süd, która w czasie II wojny światowej pełniła funkcję kwatery głównej samego Hitlera. Możesz zwiedzić wnętrze długiego na 400 m schronu. W pewnej odległości od niego znajdują się pomocnicze zabudowania i bunkry bojowe, z których w razie niebezpieczeństwa miała być ochraniana główna budowla. 

  Po zwiedzaniu jedź w prawo, a po kilkudziesięciu metrach w lewo. Następnie kieruj się w stronę Chytrówki.

 • 2
  Chytrówka
  2.2 km
  Chytrówka

  Na rozwidleniu dróg skręć w prawo. Podążaj za niebieskim szlakiem pieszym. Miniesz dwie wieże RTV. Tam rozpoczniesz zjazd do Wiśniowej

 • 3
  Cieszyna
  4 km
  Cieszyna

  Jadąc znanym Ci już niebieskim szlakiem, kieruj się do Wiśniowej. Na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 988, skręć w lewo.

 • 4
  Wiśniowa
  7 km
  Wiśniowa

  Na siódmym kilometrze trasy czeka na Ciebie pałac Mycielskich. Pierwotnymi właścicielami budowli byli Jabłonowscy, jednak po pożarze w 1848 r. posiadłość przeszła w posiadanie Mycielskich. Nowi właściciele dzięki licznym przebudowom nadali budynkowi neoklasycystyczny styl. Dodatkowo zmienili rozkład pomieszczeń i podwyższyli górną kondygnację. Wokół pałacu znajduje się spory park, w którym można znaleźć oficynę, stajnie dworskie i kaplicę grobową. W 1944 r., po reformie rolnej, ówcześni właściciele zostali wysiedleni z budynku.

  Po krótkim postoju czas na dalszą podróż wzdłuż niebieskiego Szlaku Widokowego Gminy Wiśniowa. Podążaj nim przez około 7 km. Na rozjeździe za skałką Dudniacz skręć w prawo i jedź w kierunku Wielopola Skrzyńskiego.

 • 5
  Wielopole Skrzyńskie
  20.5 km
  Wielopole Skrzyńskie

  W niepozornym budynku starej plebanii znajduje się muzeum Tadeusza Kantora - Kantorówka – Ośrodek Dokumentacji i Historii Regionu. Obiekt jest również miejscem narodzin artysty. Kantor był założycielem Teatru Cricot 2 w Krakowie, a poza tym malarzem i scenografem. Muzeum przybliża historię jego rodziny i jego związku z tą małą miejscowością. Wnętrze pełne jest pamiątek, rękopisów, a nawet rekwizytów z przedstawień T. Kantora.

  By dojechać do kolejnego punktu, za kościołem najpierw skręć w prawo, a następnie w lewo. Kieruj się do wsi Brzeziny.

 • 6
  Brzeziny
  26 km
  Brzeziny

  Drewniany kościół pw. św. Mikołaja w Brzezinach swoją historią sięga XV wieku. Budowla stanowi przykład gotyckiej architektury. W jej wnętrzu zobaczysz późnobarokowy ołtarz główny z 1700 roku. Blisko kościoła znajduje się pochodząca z XVIII wieku dzwonnica w typie wieżowym. 

  Kontynuuj trasę zielonym szlakiem pieszym. W ten sposób dotrzesz do przysiółka Pogwizdów. Za wiatą skręć w prawo. Kiedy dotrzesz do skrzyżowania z żółtym szlakiem, odbij w prawo.

 • 7
  Stępina
  35 km
  Stępina

  Podążając za znakami czerwonej ścieżki dydaktycznej, trafisz do punktu startowego. Tu kończy się twoja wycieczka.