Dolina Sanu i Wisły

Przez wsie nad Sanem

0/5 - 0 opinii
Dystans
20km
Czas
2h
Trudność
Łatwa
Pobierz plik trasy GPX
XML, 36.35kB
Widok na pola i łąki, w tle jadący traktor, budynki gospodarcze i wzgórze porośnięte drzewami oraz jasne niebo

Charakterystyka trasy

Krótka, łatwa i przyjemna. Tymi trzema słowami można opisać tę trasę. Swoją przygodę rozpoczniesz od Dubiecka. Najłatwiej będzie dojechać tam autem, które można zostawić na dużym parkingu przy ul. Słowackiego. Jeszcze przed wskoczeniem na rower, warto zwiedzić Kresowy Dom Sztuki. Jeśli zboczysz nieco z trasy, dotrzesz także do Zamku w Dubiecku. Mimo że trasa zaliczana jest do łatwych, to ma także swoje wyzwania. Najtrudniejszym jest etap po wyjeździe ze Słonnego. Droga asfaltowa przechodzi wtedy w gruntową, a przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych, może być trudna do przejechania. Na trasie nie brakuje miejsc, które wynagradzają trud włożony w jazdę. Widoki, jakie można podziwiać podczas wycieczki, zapierają dech w piersiach.

Dystans
20 km
Przewyższenia
181 m
Czas
2h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 84%
Szuter: 13%
Inne: 3%
Typ roweru
MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
1
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Choć ta trasa nie jest zbyt wymagająca, warto się do niej odpowiednio przygotować - tak, by nic nie zaskoczyło Cię w żadnym momencie. Zacznij od najważniejszej rzeczy, czyli od kasku. Dobry kask to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Zadbaj również o właściwe oświetlenie - przednie i tylne. Oprócz lampek rowerowych wyposaż swój rower w odblaski, by być dobrze widocznym rowerem na drodze.

 

Co jeszcze warto zabrać ze sobą w trasę? Do plecaka spakuj ciepłą bluzę na wypadek zmiany pogody lub lekką kurtkę przeciwdeszczową. Warto również zabrać przekąski, które dodadzą Ci energii podczas wycieczki. Dobrze sprawdzą się batony proteinowe lub musy energetyczne.

 

Jeśli planujesz skorzystać z atrakcji, które znajdują się na trasie, w niektórych miejscach konieczne będzie pozostawienie roweru. By mieć pewność, że po zwiedzaniu będzie on nadal na swoim miejscu, koniecznie zabierz zabezpieczenie roweru np. zapięcie typu U-Lock czy cienką, stalową linkę.

Dolina Sanu i Wisły

#rowerowaprzygoda
Poczuj dobry nurt Doliny Sanu i Wisły!

Szczegóły trasy

Dubiecko - Wybrzeże - Słonne - Bachórzec - Winne-Podbukownia - Wybrzeże - Dubiecko

Start

 • 1
  Dubiecko
  0 km
  Dubiecko

  Dubiecko słynie z zespołu pałacowo-parkowego. Jest to niegdysiejsza rezydencja Stadnickich oraz Krasickich. Ciekawostką jest, że w 1735 r. urodził się tu słynny pisarz Ignacy Krasicki. Miejsce było poddawane wielu przebudowom na przestrzeni lat. Pełniący niegdyś funkcje obronne obiekt, obecnie funkcjonuje jako hotel i restauracja. 

  Po opuszczeniu parkingu kieruj się drogą rowerową - ul. Słowackiego w kierunku miejscowości Wybrzeże. 

 • 2
  Wybrzeże
  2 km
  Wybrzeże

  Kiedy zobaczysz stary spichlerz z XX wieku, skręć na skrzyżowaniu w lewo i jedź wzdłuż Sanu za oznaczeniami szlaków rowerowych.

 • 3
  Słonne
  7.2 km
  Słonne

  Przy ostatnich zabudowaniach Słonnego, przejedź pod mostem. W ten sposób dotrzesz do rezerwatu. Tutaj droga asfaltowa zmienia się w drogę gruntową.  

  Rezerwat Kozigarb zajmuje ponad 33 ha. Obszar został utworzony w 2012 roku, by chronić górę meandrową. Teren rezerwatu porasta przede wszystkim buczyna górska i grąd. Rozciągają się tu piękne widoki na tamtejszy krajobraz. Można podziwiać potoki i odsłonięcia fliszu karpackiego.

  Kiedy wyjedziesz z lasu, jedź drogą asfaltową. Na skrzyżowaniu skręć w prawo i jedź do następnego punktu.

 • 4
  Winne-Podbukownia
  14.3 km
  Winne-Podbukownia

  Kieruj się w stronę miejscowości Wybrzeże.

 • 5
  Wybrzeże
  16.2 km
  Wybrzeże

  Kiedy miniesz spichlerz z XX wieku, skręć w lewo i jedź za oznaczeniami szlaków, tak jak na początku wycieczki, prosto do Dubiecka. 

 • 6
  Dubiecko
  20.4 km
  Dubiecko

  Na koniec wycieczki warto zatrzymać się jeszcze przy dwóch punktach. Pierwszym z nich jest Kresowy Dom Sztuki. Obiekt mieści się w cerkwi pw. Podniesienia Krzyża Świętego. Czuwa nad nim Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Dubieckiej. Dzięki staraniom towarzystwa obiekt funkcjonuje od 2004 roku jako Kresowy Dom Sztuki. W sezonie często odbywają się tu różne wydarzenia, takie jak koncerty, wystawy artystyczne i spektakle teatralne.

  Drugim przystankiem w Dubiecku jest Muzeum Skamieniałości i Minerałów. Mimo że jest niewielkie, gromadzi tysiące ciekawych eksponatów.