Dolina Sanu i Wisły
Przez wsie nad Sanem
XML, 36.35kB
Charakterystyka trasy
Krótka, łatwa i przyjemna. Tymi trzema słowami można opisać tę trasę. Swoją przygodę rozpoczniesz od Dubiecka. Najłatwiej będzie dojechać tam autem, które można zostawić na dużym parkingu przy ul. Słowackiego. Jeszcze przed wskoczeniem na rower, warto zwiedzić Kresowy Dom Sztuki. Jeśli zboczysz nieco z trasy, dotrzesz także do Zamku w Dubiecku. Mimo że trasa zaliczana jest do łatwych, to ma także swoje wyzwania. Najtrudniejszym jest etap po wyjeździe ze Słonnego. Droga asfaltowa przechodzi wtedy w gruntową, a przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych, może być trudna do przejechania. Na trasie nie brakuje miejsc, które wynagradzają trud włożony w jazdę. Widoki, jakie można podziwiać podczas wycieczki, zapierają dech w piersiach.
Praktyczne wskazówki
Choć ta trasa nie jest zbyt wymagająca, warto się do niej odpowiednio przygotować - tak, by nic nie zaskoczyło Cię w żadnym momencie. Zacznij od najważniejszej rzeczy, czyli od kasku. Dobry kask to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Zadbaj również o właściwe oświetlenie - przednie i tylne. Oprócz lampek rowerowych wyposaż swój rower w odblaski, by być dobrze widocznym rowerem na drodze.
Co jeszcze warto zabrać ze sobą w trasę? Do plecaka spakuj ciepłą bluzę na wypadek zmiany pogody lub lekką kurtkę przeciwdeszczową. Warto również zabrać przekąski, które dodadzą Ci energii podczas wycieczki. Dobrze sprawdzą się batony proteinowe lub musy energetyczne.
Jeśli planujesz skorzystać z atrakcji, które znajdują się na trasie, w niektórych miejscach konieczne będzie pozostawienie roweru. By mieć pewność, że po zwiedzaniu będzie on nadal na swoim miejscu, koniecznie zabierz zabezpieczenie roweru np. zapięcie typu U-Lock czy cienką, stalową linkę.
Dolina Sanu i Wisły
Audiodeskrypcja tekstowa
Szczegóły trasy
Dubiecko - Wybrzeże - Słonne - Bachórzec - Winne-Podbukownia - Wybrzeże - DubieckoStart
- 1Dubiecko0 kmDubiecko
Dubiecko słynie z zespołu pałacowo-parkowego. Jest to niegdysiejsza rezydencja Stadnickich oraz Krasickich. Ciekawostką jest, że w 1735 r. urodził się tu słynny pisarz Ignacy Krasicki. Miejsce było poddawane wielu przebudowom na przestrzeni lat. Pełniący niegdyś funkcje obronne obiekt, obecnie funkcjonuje jako hotel i restauracja.
Po opuszczeniu parkingu kieruj się drogą rowerową - ul. Słowackiego w kierunku miejscowości Wybrzeże.
- 2Wybrzeże2 kmWybrzeże
Kiedy zobaczysz stary spichlerz z XX wieku, skręć na skrzyżowaniu w lewo i jedź wzdłuż Sanu za oznaczeniami szlaków rowerowych.
- 3Słonne7.2 kmSłonne
Przy ostatnich zabudowaniach Słonnego, przejedź pod mostem. W ten sposób dotrzesz do rezerwatu. Tutaj droga asfaltowa zmienia się w drogę gruntową.
Rezerwat Kozigarb zajmuje ponad 33 ha. Obszar został utworzony w 2012 roku, by chronić górę meandrową. Teren rezerwatu porasta przede wszystkim buczyna górska i grąd. Rozciągają się tu piękne widoki na tamtejszy krajobraz. Można podziwiać potoki i odsłonięcia fliszu karpackiego.
Kiedy wyjedziesz z lasu, jedź drogą asfaltową. Na skrzyżowaniu skręć w prawo i jedź do następnego punktu.
- 4Winne-Podbukownia14.3 kmWinne-Podbukownia
Kieruj się w stronę miejscowości Wybrzeże.
- 5Wybrzeże16.2 kmWybrzeże
Kiedy miniesz spichlerz z XX wieku, skręć w lewo i jedź za oznaczeniami szlaków, tak jak na początku wycieczki, prosto do Dubiecka.
- 6Dubiecko20.4 kmDubiecko
Na koniec wycieczki warto zatrzymać się jeszcze przy dwóch punktach. Pierwszym z nich jest Kresowy Dom Sztuki. Obiekt mieści się w cerkwi pw. Podniesienia Krzyża Świętego. Czuwa nad nim Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Dubieckiej. Dzięki staraniom towarzystwa obiekt funkcjonuje od 2004 roku jako Kresowy Dom Sztuki. W sezonie często odbywają się tu różne wydarzenia, takie jak koncerty, wystawy artystyczne i spektakle teatralne.
Drugim przystankiem w Dubiecku jest Muzeum Skamieniałości i Minerałów. Mimo że jest niewielkie, gromadzi tysiące ciekawych eksponatów.