Rzeszów - miasto i region
Śladem techniki i architektury na północny zachód od Brzozowa
XML, 73.09kB
Charakterystyka trasy
Północno-zachodnie okolice Brzozowa pozwalają poznać nie tylko dzikie ostępy lasów, życie wsi czy architekturę, ale także historię i technikę. Liczne na tej krótkiej trasie zabytki bywają unikatami w skali co najmniej województwa, a Muzeum Samochodów Zabytkowych w Jasienicy Rosielnej to placówka niezwykle interesująca. Trasa jest średnio trudna, bo choć nie jest długa, rzuca wyzwanie w postaci dość stromych podjazdów.
Praktyczne wskazówki
Trasa o średnim poziomie trudności pozwoli Ci sprawdzić swoją kondycję. Pamiętaj, że ogromny wpływ na to, ile kilometrów uda ci się przejechać, ma rzeźba terenu. Trasy biegnące równinami są mniej wyczerpujące od tych prowadzących po wzniesieniach czy górskich drogach.
Planujesz podróż w grupie? Dobierz trasę do kondycji najsłabszego uczestnika.
Kask oraz lekka odzież wykonana z oddychających materiałów będą niezbędne dla bezpieczeństwa i wygodny na trasie. Poza tym postaw tylko na to, co niezbędne. Ciężki bagaż utrudni Ci jazdę. Przemyśl też w czym przewieziesz potrzebne rzeczy. Sugerujemy plecak lub sakwy rowerowe.
Przygotuj się także na ewentualne awarie na trasie. Warto mieć przy sobie najważniejsze narzędzia, które umożliwią szybkie usunięcie usterki, takie jak dętki lub łatki, pompka czy multitool. Koniecznie zaopatrz się w odpowiednią ilość wody i prowiantu, a także sprzęt do nawigacji.
Szykuje się ciepły i słoneczny dzień? Pamiętaj o kremie z filtrem i okularach przeciwsłonecznych. Jeśli planujesz zwiedzanie lub inne atrakcje na trasie, bardzo przydatne będzie też zapięcie do roweru. Przed wyjazdem dokładnie przeanalizuj przebieg wycieczki. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.
Rzeszów - miasto i region
Audiodeskrypcja tekstowa
Szczegóły trasy
Muzeum Samochodów Zabytkowych w Jasienicy Rosielnej – Brzozów – Muzeum Samochodów Zabytkowych w Jasienicy RosielnejStart
- 1Muzeum Samochodów Zabytkowych w Jasienicy Rosielnej0 kmMuzeum Samochodów Zabytkowych w Jasienicy Rosielnej
Nietypowo rozpocznijmy wycieczkę rowerową od zwiedzania muzeum motoryzacji. Znajduje się tam kilkadziesiąt modeli pojazdów, od pierwszych, niezadaszonych maszyn przypominających bardziej bryczki pozbawione dyszla i koni, po piękne, smukłe super samochody. Prezentowane są tu nie tylko same auta, ale także ludzie, którzy je tworzyli i prowadzili. Kiedy zakończysz zwiedzanie, wyrusz spod bramy muzealnej w prawo, wzdłuż rzeczki Rosielna. Przetniesz drogę krajową nr 19 i pojedziesz dalej tą samą trasą, którą jechałeś wcześniej. Po 2,5 km miniesz kościół i dom ludowy. Skręć w lewo zgodnie z drogowskazem na Wolę Komborską. W tej wsi trafisz na szkołę i kamieniołom. W okolicy znajdują się atrakcje przyrodnicze – Pomnik przyrody Konfederatka, skała Maczuga i dolina dwóch stawów. Na końcu drogi skieruj się w prawo, wzdłuż drogi krajowej nr 19, by zjechać z tej ruchliwej trasy po 700 m, w ul. Słoneczną. Przy twojej drodze znajduje się oznakowane źródło wody mineralnej, gdzie możesz się zatrzymać na postój. Jadąc dalej, skręcisz ostro w lewo w lesie i wyjedziesz we wsi Kombornia. Gdy zjedziesz do drogi w dolinie, wybierz prawą stronę, na Jabłonicę Polską. Po chwili ponownie przekroczysz drogę krajową nr 19. Trzymaj się głównej trasy, mijając szkołę i remizę Ochotniczej Straży Pożarnej, na rozjeździe przy kościele wybierz zaś lewą stronę. Z Jabłonicy Polskiej przejedziesz do Malinówki. Za wsią, przy cmentarzu, jedź prosto. Po kilku minutach osiągniesz Zmiennicę. We wsi warto obejrzeć spichlerz neogotycki, obecnie opustoszały i częściowo w ruinie. Widoczne są jednak cechy dystynktywne tego stylu architektonicznego, najczęściej kojarzonego z kościołami czy ratuszami, rzadziej zaś z dworkami czy pałacami. Na skrzyżowaniu przy tym zabytku skręć w lewo, zgodnie z pierwszeństwem przejazdu. Wjedziesz do lasu na wzgórzu, podjazd może nie zrobi wielkiego wrażenia, ale zapewne jednak poczujesz go w nogach. Przy domu opieki dla młodzieży znajdziesz pomnik i cmentarz żydowski, gdzie pochowano Żydów z Brzozowa pomordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej.
- 2Brzozów26.2 kmBrzozów
Ulicą Zdrojową, a następnie ul. Moniuszki i ul. Mickiewicza dojedziesz do centrum miasteczka. Odpocznij na rynku w Brzozowie. Urbanistyka małego miasta galicyjskiego została w Brzozowie świetnie zachowana – układ rynku i okolicy ma już niemal 600 lat, ponieważ wyznaczony został w trakcie lokacji pod koniec XIV wieku. Płyta nie jest równa, pochyla się w stronę północną. Większość kamienic powstała w XIX wieku i utrzymane są w stylach secesyjnym lub neoklasycznym. Ratusz miejski, obecnie siedziba muzeum, jest również neoklasyczny, z czterokondygnacyjną wieżą z zegarem i wymuszoną asymetrią schodów głównych. Wyjedź z rynku opadającą po zboczu ul. Mickiewicza, by ul. Kościuszki dotrzeć pod piękną klasycystyczną białą kamienicę na skrzyżowaniu z ul. Bema. Skręć w tę ostatnią. Jadąc przez Starą Wieś, trafisz na skrzyżowanie przy drewnianym krzyżu. Jadąc w prawo, dojedziesz do barokowej bazyliki, a w lewo – zgodnie z dalszym biegiem trasy. Przez niskie wzniesienia pokryte zalesieniami i polami, osiągniesz wieś Gołaszówka. Przetnij ją główną drogą, by wjechać do Orzechówki. Przy zespole szkół skręć w prawo. Miniesz remizę strażacką i boisko sportowe, a po 2,5 km trafisz na drogowskaz na Muzeum Samochodów Zabytkowych.
- 3Muzeum Samochodów Zabytkowych w Jasienicy Rosielnej37.8 kmMuzeum Samochodów Zabytkowych w Jasienicy Rosielnej
Twoja wycieczka kończy się w pobliżu miejsca startu.