Dolina Sanu i Wisły

Jazda po fortach Twierdzy Przemyśl, część południowa

0/5 - 0 opinii
Dystans
34km
Czas
4h 30m
Trudność
Średnia
Pobierz plik trasy GPX
XML, 77.65kB
Biała cerkiew z trzema drewnianymi wieżami z zielonym dachem i czerwonymi akcentami wokół okien, dachu i na dole budynku oraz cmentarz na pierwszym planie

Charakterystyka trasy

Przed Tobą prawie 5-godzinna podróż, która pozwoli Ci zwiedzić forty otaczające południową część Przemyśla. Trasa będzie urozmaicona. Nie będziesz poruszać się jedynie szlakiem rowerowym. Poprowadzimy Cię również tutejszymi szlakami pieszymi. Wierzymy, że nie będziesz się nudzić, a południowa część Fortecznej Trasy Rowerowej wokół Przemyśla przypadnie Ci do gustu.

Dystans
34 km
Przewyższenia
350 m
Czas
4h 30m
Rodzaj nawierzchni
Typ roweru
MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
1
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Trasa o średnim poziomie trudności pozwoli Ci sprawdzić swoją kondycję. Pamiętaj, że ogromny wpływ na to, ile kilometrów uda ci się przejechać, ma rzeźba terenu. Trasy biegnące równinami są mniej wyczerpujące od tych prowadzących po wzniesieniach czy górskich drogach.

 

Planujesz podróż w grupie? Dobierz trasę do kondycji najsłabszego uczestnika.

 

Kask oraz lekka odzież wykonana z oddychających materiałów będą niezbędne dla bezpieczeństwa i wygodny na trasie. Poza tym postaw tylko na to, co niezbędne. Ciężki bagaż utrudni Ci jazdę. Przemyśl też w czym przewieziesz potrzebne rzeczy. Sugerujemy plecak lub sakwy rowerowe.

 

Przygotuj się także na ewentualne awarie na trasie. Warto mieć przy sobie najważniejsze narzędzia, które umożliwią szybkie usunięcie usterki, takie jak dętki lub łatki, pompka czy multitool. Koniecznie zaopatrz się w odpowiednią ilość wody i prowiantu, a także sprzęt do nawigacji.

 

Szykuje się ciepły i słoneczny dzień? Pamiętaj o kremie z filtrem i okularach przeciwsłonecznych. Jeśli planujesz zwiedzanie lub inne atrakcje na trasie, bardzo przydatne będzie też zapięcie do roweru. Przed wyjazdem dokładnie przeanalizuj przebieg wycieczki. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

Dolina Sanu i Wisły

#rowerowaprzygoda
Poczuj dobry nurt Doliny Sanu i Wisły!

Szczegóły trasy

Przemyśl (ul. J. Słowackiego) - Góra Zniesienia - Kruhel Wielki - Wapielnica - Grochowiec - Pikulice - Nehrybka - Łuczyce - Jaksmanice - Siedliska - Przemyśl

Start

 • 1
  Przemyśl
  0 km
  Przemyśl

  Proponujemy wyruszyć z parkingu obok cmentarza przy ul. Słowackiego. Początek trasy to dość wymagający podjazd. Prowadzi ul. Przemysławą (z nawierzchnią

  brukową) aż do zespołu zabytkowych cmentarzy wojennych Twierdzy Przemyśl. Na samym początku trasy miniesz Kopiec Tatarski.

  W samym Przemyślu znajdziesz wiele obiektów godnych uwagi. Warto zainteresować się np. Twierdzą Przemyśl. To świetnie zachowany element architektury obronnej, którego budowę rozpoczęto w XIX w. Mimo że proces miał trwać aż 24 lata, projekt nigdy nie został w pełni zrealizowany. W okresie I wojny światowej twierdza była trzecią co do wielkości europejską fortyfikacją, trzykrotnie obleganą. Po fortach biegnie Szlak Forteczny oznakowany kolorem czarnym. Nawet obecnie Twierdza Przemyśl to jeden z największych obiektów architektury obronnej w Europie.

 • 2
  Góra Zniesienia
  2.2 km
  Góra Zniesienia

  Dalej pojedziesz już drogą asfaltową. Miniesz Krzyż na Zniesieniu, punkt widokowy z piękną panoramą na Przemyśl i górną stację wyciągu narciarskiego.

  Kolejne 2 km pojedziesz wzdłuż czerwonego szlaku pieszego. Na tym etapie droga będzie asfaltowa, urozmaicona pod względem wysokości i widokowa. Po drodze miniesz fort Kruhel.

 • 3
  Kruhel Wielki
  5 km
  Kruhel Wielki

  Jedź za oznaczeniami czerwonego szlaku pieszego widokową drogą asfaltową. Gdy dojedziesz do rozwidlenia dróg, skręć w lewo, a następnie znów w lewo.

 • 4
  Wapielnica
  6.9 km
  Wapielnica

  Od przełęczy czeka Cię mozolny podjazd na Wapielnicę. Jedź za znakami czarnego szlaku pieszego. Tu wjeżdżasz na szlak Fortecznej Trasy Rowerowej. Z uwagi na jego niekompletne oznakowanie zalecamy posiłkowanie się znakami szlaku pieszego.

  Od rozwidlenia szlaków (z fortem Helicha nieco dalej) czeka Cię długi, ekscytujący zjazd szutrówką do Grochowców.

 • 5
  Grochowiec
  9 km
  Grochowiec

  We wsi po prawej stronie znajduje się kolejny fort – oznakowany jedynie czarnym szlakiem dojściowym – łatwo więc przeoczyć zjazd. Jedź za główną drogą, aż dojedziesz do skrzyżowania.

 • 6
  Pikulice
  11 km
  Pikulice

  W Pikulicach, poruszaj się za znakami szlaku pieszego. Zjedź z głównej drogi w prawo. Lekki podjazd zakończysz zjazdem boczną szutrówką do kolejnej miejscowości na trasie - Nehrybki.

 • 7
  Nehrybka
  14 km
  Nehrybka

  Przekrocz drogę wojewódzką nr 885. Jedź prosto, nie zbaczając w inne, boczne drogi drogi. Kieruj się do Łuczyc.

 • 8
  Łuczyce
  16 km
  Łuczyce

  W Łuczycach ze względu na nieprzejezdny charakter ścieżki (duża stromizna i gęste zarośla), kładką przekroczysz rzekę Wiar i opuścisz pieszy szlak, udając się szosą w lewo (za oznakowaniem szlaku rowerowego).

  Po prawej stronie trasy znajdziesz dojście przez posesję do niewielkiej cerkwi z zachowanym ikonostasem. To drewniana cerkiew pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Łuczycach. Została wzniesiona w 1856 r., a odnowiona w latach 90. Cerkiew do dziś służy grekokatolikom. Będąc w środku, zwróć uwagę na XIX-wieczny ikonostas.

  Za kościołem pw. św. Kazimierza droga wzdłuż czarnego szlaku doprowadza do fortu Łuczyce.

 • 9
  Jaksmanice
  20 km
  Jaksmanice

  W Jaksmanicach ponownie opuścisz szlak pieszy, udając się szosą za znakami szlaku rowerowego. Alternatywnie jazdę czarnym szlakiem pieszym mogą kontynuować miłośnicy terenowych wyzwań.

  Jadąc szosą po spotkaniu szlaku czarnego, skręć w prawo, jeżeli chcesz zwiedzić Fort W-I Salis Soglio. Wracając, na rozjeździe skręć w prawo i ekscytującym zjazdem zjedź do Fortu XV Borek.

 • 10
  Siedliska
  23 km
  Siedliska

  Dalej asfaltem z widokami dojedziesz do drogi krajowej nr 28. Zachowaj ostrożność, bo mimo iż biegną tu trzy szlaki rowerowe, droga aż do granic miasta Przemyśla nie ma ścieżki rowerowej.

 • 11
  Przemyśl
  34 km
  Przemyśl

  Zbliża się finał wycieczki. Na rondzie przed restauracją McDonald’s skręć w lewo i ulicami S. Batorego, a następnie Bakończycką wróć na parking. Tak wrócisz do miejsca startu.