Rzeszów - miasto i region
Od Zamku w Łańcucie do pałacyku myśliwskiego w Julinie
XML, 88.31kB
Charakterystyka trasy
Łatwa trasa wiodąca równinami i niskimi wzgórzami na północ od Łańcuta. Przez wsie i lasy odbędziesz wycieczkę tyleż przyrodoznawczą i krajoznawczą, co historyczną. Pomyśl, że w miejscach, przez które przejeżdżasz, bywali wielcy i znani ludzie tego świata, którzy tworzyli historię. Choć po nich nie ma już śladu poza ludzką pamięcią, to miejsca trwają dalej.
Praktyczne wskazówki
Choć ta trasa nie jest zbyt wymagająca, warto się do niej odpowiednio przygotować - tak, by nic nie zaskoczyło Cię w żadnym momencie. Zacznij od najważniejszej rzeczy, czyli od kasku. Dobry kask to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Zadbaj również o właściwe oświetlenie - przednie i tylne. Oprócz lampek rowerowych wyposaż swój rower w odblaski, by być dobrze widocznym rowerem na drodze.
Co jeszcze warto zabrać ze sobą w trasę? Do plecaka spakuj ciepłą bluzę na wypadek zmiany pogody lub lekką kurtkę przeciwdeszczową. Warto również zabrać przekąski, które dodadzą Ci energii podczas wycieczki. Dobrze sprawdzą się batony proteinowe lub musy energetyczne.
Jeśli planujesz skorzystać z atrakcji, które znajdują się na trasie, w niektórych miejscach konieczne będzie pozostawienie roweru. By mieć pewność, że po zwiedzaniu będzie on nadal na swoim miejscu, koniecznie zabierz zabezpieczenie roweru np. zapięcie typu U-Lock czy cienką, stalową linkę.
Rzeszów - miasto i region
Audiodeskrypcja tekstowa
Szczegóły trasy
Łańcut – Zalesie – Rakszawa – ŁańcutStart
- 1Łańcut0 kmŁańcut
Początek wycieczki ustalmy na rynek w Łańcucie. To urocze miejsce, w którym zachowało się sporo ducha galicyjskiego miasta i pozostałości secesyjnej świetności. Rozejrzyj się, szczególnie ładny jest budynek w południowo-wschodnim narożniku, byłe kasyno oficerskie z czasów austro-węgierskich i II Rzeczypospolitej. Nasza trasa jednak przebiega w drugą stronę – wyjedź zgodnie z drogowskazem na Sokołów Małopolski, drogą wojewódzką 881. Następnie skręć w prawo w ul. Cetnarskiego i odbij w lewo przy stawie. Trzymając się głównej drogi po około 10 minutach dojedziesz do wsi Krzemienica. Pozostając w ciągu drogi 881, skręć w prawo, na północ. Upewnisz się, że jedziesz właściwie, kiedy przejedziesz przez tory kolejowe i pod autostradą A4. Jedź przed siebie, aż dotrzesz na most nad Wisłokiem we wsi Czarna. To dobre miejsce, żeby przystanąć i cieszyć się widokiem wartkiego nurtu umywającego porośnięte krzakami i drzewami brzegi rzeki. Po 800 m trafisz na rozjazd – trzymaj się lewej strony. Za wsią wjedziesz w las. Pół kilometra za pierwszymi drzewami zjedź w prawo z drogi 881, kierując się na północ, na Zalesie. Następne 2 km będziesz podążać gęstym lasem mieszanym. Zwykle jest tu bardzo cicho i spokojnie. Wyjechawszy z lasu, trafisz na wieś Zalesie.
- 2Zalesie13.2 kmZalesie
Koło szkoły w Zalesiu skręć w prawo, kierując się na wschód. Na pierwszym skrzyżowaniu możesz odbić w prawo na Dolinę Trzech Stawów – stare bobrowiska, które leżą 1 km na południe. Wracając na trasę, przejedź przez mały kompleks leśny, by dotrzeć do Węglisk. Tam, przy remizie strażackiej i szkole, skręć ostro w lewo. Po 2,5 km zauważysz linię wysokiego napięcia, za którą powinieneś skręcić w prawo. Następny kwadrans jedź prosto, trzymając się głównej drogi, dopóki nie dotrzesz do skrzyżowania w kształcie litery T. Odbij w prawo, w ogólnym kierunku na wschód. Po kolejnych niespełna 2 km zauważysz pierwsze zabudowania Rakszawy, ale nie wjeżdżaj do wsi – skręć ostro w lewo. Wąską drogą pośród pól i lasków wykonasz długi, ale niezbyt stromy podjazd. Jedź tą trasą, orientując się na północ – na rozjeździe wśród pól, niedaleko zabudowań wiejskich, odbij w prawo. Pośród rzadkich zabudowań dojedziesz do Wydrza. Skręć w lewo na skrzyżowaniu, na Julin. Dojdziesz do skrzyżowania przy lizjerze lasu – odbij w lewo, a po 200 m w prawo, dzięki czemu wjedziesz w las. Zorientujesz się po drogowskazie na Szkółkę Leśnictwa Julin. Trzymaj się drogi asfaltowej. Niespełna 2 km przez las zaprowadzą cię do ostrego zakrętu w prawo. Pozostań na drodze asfaltowej. Po chwili miniesz drewniany Pałacyk Myśliwski w Julinie, element większego zespołu pałacowego, który wzniesiony został pod koniec XIX wieku przez hrabiego Alfreda Potockiego. Ciekawostką jest, że bywał tam książę Franciszek Ferdynand Habsburg, którego zamordowanie w Sarajewie doprowadziło do wybuchu I wojny światowej, syn cesarza Franciszka Józefa I Rudolf (zginął śmiercią samobójczą w Meyerling) oraz książę Kentu Jerzy, syn króla Wielkiej Brytanii Jerzego V. Dalej przez las dotrzesz do wsi Biedaczów, gdzie za stawem skręcisz w prawo, zgodnie z drogowskazem na Rakszawę. Jadąc główną drogą, miniesz Brzózę Stadnicką i wyjedziesz z miejscowości, by przez niewielkie wzgórze dojechać do Rakszawy po około 10-15 minutach.
- 3Rakszawa40 kmRakszawa
Na skrzyżowaniu przy stawie skręć w lewo, a następnie mijając boisko, Szkołę Podstawową nr 2, urząd gminy, przychodnię, kościół i Szkołę Podstawową nr 1, dojedziesz do skrzyżowania przy figurze Chrystusa Zmartwychwstałego. Łącznie przejedziesz ponad 5 km przez jedną miejscowość! Trzymaj się prawej strony i podążaj drogą wojewódzką 877. Przez las dotrzesz do wsi Dąbrówki – przetnij ją i przekrocz Wisłok. Trzymając się tej samej drogi, podążaj na południe przez Wolę Małą. Przejedziesz pod autostradą i wjedziesz w zabudowania Łańcuta. Ulicami Podzwierzyniec i Sikorskiego, przejeżdżając przez tory kolejowe, dotrzesz do centrum. Przygotuj się na ostry podjazd pod sam koniec, by potem skręcić w prawo i wzdłuż płotu zamkowego dojechać z powrotem na rynek.
- 4Łańcut54.1 kmŁańcut
Twoja wycieczka kończy się w pobliżu miejsca startu. Co zrobisz teraz? Może odwiedzisz Muzeum-Zamek, wozownie, maneż, stajnie i ogrody? Wycieczka z audio przewodnikiem jest zawsze dobrym pomysłem. A może pójdziesz na cmentarz żydowski lub do barokowego kościoła pw. św. Stanisława? Zawsze możesz też zjeść coś w jednej z licznych w okolicy knajp i restauracji.