Dolina Sanu i Wisły

Wokół Łachowej Góry

0/5 - 0 opinii
Dystans
55km
Czas
3h
Trudność
Trudna
Pobierz plik trasy GPX
XML, 103.39kB
Rowerzysta przy drewnianej budce

Charakterystyka trasy

Jeśli chodzi o kwestie nawigacyjne, to trasa jest średnio trudna. Jeśli chodzi o podjazdy – sprawdzi twoją wytrzymałość. Jeśli chodzi o historię – jest jej mało, ale za to jest wiele pięknych krajobrazów i widoków ze wzgórz na doliny i przede wszystkim na jedną z najciekawszych polskich rzek – San.

Dystans
55 km
Przewyższenia
704 m
Czas
3h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 99%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
4
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Przygotowując się do trasy, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Pozwoli to na zabranie odpowiedniego stroju i maksymalne ograniczenie bagażu. Wiadomo jednak, że pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego przygotuj się na jej ewentualne pogorszenie. Dobrą praktyką jest spakowanie cienkiej kurtki przeciwdeszczowej, która nie zajmuje dużo miejsca.

 

Przed jej rozpoczęciem dokładnie przeanalizować jej przebieg na mapie. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

 

Warto pobrać załączony plik .gpx, by mieć nawigację zawsze pod ręką. By urządzenie nie zawiodło, zabierz również power bank, ładowarkę czy zapasowe baterie. W razie zmiany pogody, przydatne mogą się okazać wodoodporne pokrowce na sprzęt elektroniczny.

 

Na długą trasę koniecznie zabierz ze sobą napoje oraz jedzenie - trzeba mieć je przy sobie - nigdy nie wiadomo, kiedy zgłodniejesz. Pamiętaj, że sklep czy restauracja mogą znajdować się naprawdę daleko. Polecamy zaopatrzenie się w wodę, napój izotoniczny, batony i musy energetyczne. Dzięki temu na pewno nie stracisz chęci do dalszej jazdy.

 

Absolutna podstawa bezpieczeństwa, to oczywiście kask. Przygotuj się także od strony technicznej. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie roweru. Spakuj zestaw naprawczy. 
Zapasowe dętki, pompka, multitool - to wszystko może się przydać w razie awarii - której oczywiście nie życzymy!

Dolina Sanu i Wisły

#rowerowaprzygoda
Poczuj dobry nurt Doliny Sanu i Wisły!

Szczegóły trasy

Dynów – Iskań – Dynów

Start

  • 1
    Dynów
    0 km
    Dynów

    Za punkt startowy obierz stację paliw przy moście na Sanie w Dynowie. Wjedź na most. San rozszerza się w okolicy przeprawy z 70 do 80 m szerokości, co wyraźnie widać, gdy patrzy się w obydwie strony. I chociaż rzeka toczy swe wody spokojnie, jest w niej uśpiona potęga. Na rozstajach za mostem skręć w prawo. Pojedziesz na południe, pod prąd rzeki, drogą biegnącą wzdłuż jej koryta. Przez rzadkie zabudowania Bartkówki dotrzesz do Dąbrówki Starzeńskiej. Warto zatrzymać się tam przy ruinach zamku Stadnickich. Pierwsze kamienie położono pod niego w XVI wieku, w kolejnych rozbudowywano założenie, ale w wieku XX zostało ono zniszczone przez sowietów. Jedź główną drogą w kierunku południowo-zachodnim, przejeżdżając skrzyżowanie na przestrzał. Miniesz stadion piłkarski. Szosa szerokim łukiem odpowiadającym zakolu rzeki prowadzi do Siedlisk. Przejedziesz mimo przeprawy promowej, a następnie białej kapliczki domkowej i stawów w starorzeczu Sanu. Na skrzyżowaniu przy budynkach Leśnictwa Siedliska skręć w lewo. Pojedziesz doliną między lasami, mijając stary cmentarz grekokatolicki i współczesny kościół pw. Dobrego Pasterza w Hucie Poręby. Jedź ciągle prosto. W Jaworniku Ruskim wespniesz się po serpentynach do środka wsi, gdzie znajdziesz drewnianą cerkiew pw. św. Dymitra z dzwonnicą parawanową i pozostałościami cmentarza dookoła. By ją obejrzeć, jedź na rozdrożu zgodnie z drogowskazem na Iskań i wróć tu, bo nasza trasa wymaga, być pojechał w prawo. Następnie staniesz na skrzyżowaniu pośrodku pól i w bliskości lasu – skieruj się w lewo. Wjedziesz do Żohatyna boczną drogą, w główną zjedź w prawo. Łagodnym łukiem opuścisz zabudowania i skierujesz na północ. Asfaltowa szosa zaprowadzi cię do Piątkowej pośród lasu i niskich wzgórz. Za Piątkową znajduje się z kolei Tarnawka. Podążając dalej na wschód lekko wijącą się trasą, staniesz w Iskaniu.

  • 2
    Iskań
    30.8 km
    Iskań

    Na skrzyżowaniu przy stacji paliw skieruj się w lewo. Jadąc wzdłuż krawędzi lasu, mając po prawej San, pokonasz 5 km. Za zakolem rzeki możesz obserwować panoramę Dubiecka, z wyraźnie odcinającą się wieżą kościoła pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Dotrzesz do leżącej nad brzegiem Sanu wsi Wybrzeże. Obydwie jej części łączy przeprawa promowa i kładka dla pieszych. Za kładką zjedź w lewo. Najciekawszym zabytkiem jest tu spichlerz w stylu neogotyckim, wzniesiony w XIX wieku dla zespołu dworskiego. Kieruj się razem z brzegiem rzeki przed siebie. Przejedziesz przez malownicze fragmenty, gdzie las schodzi niemal do samego nurtu. W Słonnem skorzystaj z przeprawy w postaci kładki wiszącej nad Sanem. Potem zgodnie z główną drogą wjedziesz na punkt widokowy Łączki z widokiem na dolinę rzeki. Jadąc dalej, trzymaj się wąskiej szosy asfaltowej, by dojechać na opłotki Dylągowej. Zjechawszy do wsi, trzymaj się lewej strony na zbiegu dróg i skręć ostro w prawo za cmentarzem. Miniesz neogotycki kościół pw. św. Zofii i skręcisz w lewo na końcu drogi. Następnie po 900 m skieruj się w prawo, w stronę lasu. Przetniesz go, by wyjechać w Pawłokomie. Stąd już tylko półtora kilometra do Bartkówki, prawobrzeżnego osiedla Dynowa. Minąwszy szkołę i zjazd na kościół, dotrzesz do mostu, na który zjedziesz.

  • 3
    Dynów
    54.7 km
    Dynów

    Twoja wycieczka kończy się w pobliżu miejsca startu. Może zainteresujesz się centrum tej starej miejscowości?

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?