Rzeszów - miasto i region

Dookoła poligonu Nowa Dęba

0/5 - 0 opinii
Dystans
54km
Czas
3h
Trudność
Łatwa
Pobierz plik trasy GPX
XML, 66.00kB
Rowerzystka z dziećmi

Charakterystyka trasy

Prosta trasa, tak nawigacyjnie, jak i pod względem wyniosłości terenu. Przejedziesz dookoła jednego z największych poligonów w Polsce, owianego legendą ćwiczeń, które odbywały tu kolejne roczniki poborowych. Przemierzysz gęste lasy, które skrywają tajemnice wojska i wsie, które żyją w sąsiedztwie tego miejsca. Można poczuć tu dreszczyk tajemnicy!

Dystans
54 km
Przewyższenia
92 m
Czas
3h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 94%
Szuter: 1%
Inne: 5%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
3
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Choć ta trasa nie jest zbyt wymagająca, warto się do niej odpowiednio przygotować - tak, by nic nie zaskoczyło Cię w żadnym momencie. Zacznij od najważniejszej rzeczy, czyli od kasku. Dobry kask to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Zadbaj również o właściwe oświetlenie - przednie i tylne. Oprócz lampek rowerowych wyposaż swój rower w odblaski, by być dobrze widocznym rowerem na drodze.

 

Co jeszcze warto zabrać ze sobą w trasę? Do plecaka spakuj ciepłą bluzę na wypadek zmiany pogody lub lekką kurtkę przeciwdeszczową. Warto również zabrać przekąski, które dodadzą Ci energii podczas wycieczki. Dobrze sprawdzą się batony proteinowe lub musy energetyczne.

 

Jeśli planujesz skorzystać z atrakcji, które znajdują się na trasie, w niektórych miejscach konieczne będzie pozostawienie roweru. By mieć pewność, że po zwiedzaniu będzie on nadal na swoim miejscu, koniecznie zabierz zabezpieczenie roweru np. zapięcie typu U-Lock czy cienką, stalową linkę.

Rzeszów - miasto i region

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Nowa Dęba – Borek – Nowa Dęba

Start

 • 1
  Nowa Dęba
  0 km
  Nowa Dęba

  Miasto Nowa Dęba stoi na miejscu wsi Dęba, istniejącej tu od XVII wieku. Osiedle typu miejskiego powstało jako odpowiedź na zapotrzebowanie zbudowanej tu, pośrodku lasów, Fabryki Amunicji nr 3. Rozwój pobliskiego poligonu związany był z koniecznością testowania wyrobów blisko miejsca ich produkcji. Nie bez znaczenia była również bliskość Stalowej Woli, gdzie wzniesiono potężne zakłady metalurgiczne i produkcji maszyn, w tym dział. Ośrodek szkoleniowy wojsk rozbudowali Niemcy w trakcie przygotowań do ataku na Związek Sowiecki w 1941 roku. Rozwój miasta nastąpił po wojnie, kiedy zakłady doinwestowano, a ukryty w lesie poligon stał się jednym z najważniejszych na wojskowej mapie Polski. Wyjedź spod dworca autobusowego w prawo, w kierunku północnym. Droga krajowa nr 9 wyprowadzi cię z miejscowości, ale zjedziesz z niej w prawo za mostem na Dębie. Przetniesz opłotki Alfredówki i wjedziesz w las. Gdy miniesz dwa stawy po lewej stronie drogi, odbij ostro w prawo na skrzyżowaniu i po 1,1 km skieruj się w lewo. Wjedziesz na groblę między stawami hodowlanymi w Budzie Stalowskiej. To piękne miejsce do obserwowania życia ptactwa wodnego. Kiedy zostawisz stawy za sobą, jedź ciągle prosto. Po kilku minutach dojedziesz do przysiółka Klonowe wsi Wydrza. W centrum wsi odbij w prawo, ku południowemu wschodowi. Przez pola jedź główną drogą. Dojedziesz do krawędzi lasu, wzdłuż której dotrzesz do Borka.

 • 2
  Borek
  23.5 km
  Borek

  Przy kościele skręć w prawo. Przed tobą wielki las z poligonem pośrodku. Nie skręcając z asfaltowej szosy, jedź na południe. Przejazd przez las to niemal 10 km. Na wszelki wypadek nie podnoś ani nie ruszaj żadnych podejrzanych przedmiotów, które mogą okazać się pozostałościami amunicji strzeleckiej lub artyleryjskiej. Pamiętaj, że powstrzymując się od zaspokojenia własnej ciekawości, możesz ocalić życie sobie i swoim bliskim. Na drugim końcu lasu znajdziesz Stany. Na skrzyżowaniu za kościołem wjedź w prawo w drogę wojewódzką nr 872. Trzymając się, przejedziesz przez Bojanów. W lesie za wsią jedź prosto, poruszając się wzdłuż granicy poligonu. Przeciąwszy linię kolejową, miniesz Drozdów i dotrzesz do zbiegu drogi krajowej nr 9 i drogi wojewódzkiej nr 872. Skręć w prawo w drogę krajową. W ten sposób wjedziesz z powrotem do Nowej Dęby.

 • 3
  Nowa Dęba
  53.6 km
  Nowa Dęba

  Twoja wycieczka kończy się w pobliżu miejsca startu. Może chcesz teraz odwiedzić Muzeum Bombek Choinkowych?