Rzeszów - miasto i region
Dookoła poligonu Nowa Dęba
XML, 66.00kB
Charakterystyka trasy
Prosta trasa, tak nawigacyjnie, jak i pod względem wyniosłości terenu. Przejedziesz dookoła jednego z największych poligonów w Polsce, owianego legendą ćwiczeń, które odbywały tu kolejne roczniki poborowych. Przemierzysz gęste lasy, które skrywają tajemnice wojska i wsie, które żyją w sąsiedztwie tego miejsca. Można poczuć tu dreszczyk tajemnicy!
Praktyczne wskazówki
Choć ta trasa nie jest zbyt wymagająca, warto się do niej odpowiednio przygotować - tak, by nic nie zaskoczyło Cię w żadnym momencie. Zacznij od najważniejszej rzeczy, czyli od kasku. Dobry kask to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Zadbaj również o właściwe oświetlenie - przednie i tylne. Oprócz lampek rowerowych wyposaż swój rower w odblaski, by być dobrze widocznym rowerem na drodze.
Co jeszcze warto zabrać ze sobą w trasę? Do plecaka spakuj ciepłą bluzę na wypadek zmiany pogody lub lekką kurtkę przeciwdeszczową. Warto również zabrać przekąski, które dodadzą Ci energii podczas wycieczki. Dobrze sprawdzą się batony proteinowe lub musy energetyczne.
Jeśli planujesz skorzystać z atrakcji, które znajdują się na trasie, w niektórych miejscach konieczne będzie pozostawienie roweru. By mieć pewność, że po zwiedzaniu będzie on nadal na swoim miejscu, koniecznie zabierz zabezpieczenie roweru np. zapięcie typu U-Lock czy cienką, stalową linkę.
Rzeszów - miasto i region
Audiodeskrypcja tekstowa
Szczegóły trasy
Nowa Dęba – Borek – Nowa DębaStart
- 1Nowa Dęba0 kmNowa Dęba
Miasto Nowa Dęba stoi na miejscu wsi Dęba, istniejącej tu od XVII wieku. Osiedle typu miejskiego powstało jako odpowiedź na zapotrzebowanie zbudowanej tu, pośrodku lasów, Fabryki Amunicji nr 3. Rozwój pobliskiego poligonu związany był z koniecznością testowania wyrobów blisko miejsca ich produkcji. Nie bez znaczenia była również bliskość Stalowej Woli, gdzie wzniesiono potężne zakłady metalurgiczne i produkcji maszyn, w tym dział. Ośrodek szkoleniowy wojsk rozbudowali Niemcy w trakcie przygotowań do ataku na Związek Sowiecki w 1941 roku. Rozwój miasta nastąpił po wojnie, kiedy zakłady doinwestowano, a ukryty w lesie poligon stał się jednym z najważniejszych na wojskowej mapie Polski. Wyjedź spod dworca autobusowego w prawo, w kierunku północnym. Droga krajowa nr 9 wyprowadzi cię z miejscowości, ale zjedziesz z niej w prawo za mostem na Dębie. Przetniesz opłotki Alfredówki i wjedziesz w las. Gdy miniesz dwa stawy po lewej stronie drogi, odbij ostro w prawo na skrzyżowaniu i po 1,1 km skieruj się w lewo. Wjedziesz na groblę między stawami hodowlanymi w Budzie Stalowskiej. To piękne miejsce do obserwowania życia ptactwa wodnego. Kiedy zostawisz stawy za sobą, jedź ciągle prosto. Po kilku minutach dojedziesz do przysiółka Klonowe wsi Wydrza. W centrum wsi odbij w prawo, ku południowemu wschodowi. Przez pola jedź główną drogą. Dojedziesz do krawędzi lasu, wzdłuż której dotrzesz do Borka.
- 2Borek23.5 kmBorek
Przy kościele skręć w prawo. Przed tobą wielki las z poligonem pośrodku. Nie skręcając z asfaltowej szosy, jedź na południe. Przejazd przez las to niemal 10 km. Na wszelki wypadek nie podnoś ani nie ruszaj żadnych podejrzanych przedmiotów, które mogą okazać się pozostałościami amunicji strzeleckiej lub artyleryjskiej. Pamiętaj, że powstrzymując się od zaspokojenia własnej ciekawości, możesz ocalić życie sobie i swoim bliskim. Na drugim końcu lasu znajdziesz Stany. Na skrzyżowaniu za kościołem wjedź w prawo w drogę wojewódzką nr 872. Trzymając się, przejedziesz przez Bojanów. W lesie za wsią jedź prosto, poruszając się wzdłuż granicy poligonu. Przeciąwszy linię kolejową, miniesz Drozdów i dotrzesz do zbiegu drogi krajowej nr 9 i drogi wojewódzkiej nr 872. Skręć w prawo w drogę krajową. W ten sposób wjedziesz z powrotem do Nowej Dęby.
- 3Nowa Dęba53.6 kmNowa Dęba
Twoja wycieczka kończy się w pobliżu miejsca startu. Może chcesz teraz odwiedzić Muzeum Bombek Choinkowych?