Rzeszów - miasto i region

Szlakiem Sikorskiego, pisanek i zabytków techniki

0/5 - 0 opinii
Dystans
79km
Czas
3h 50m
Trudność
Średnia
Pobierz plik trasy GPX
XML, 169.60kB
Droga asfaltowa w lesie biegnąca między wysokimi drzewami iglastymi i liściastymi

Charakterystyka trasy

Trasa średniej trudności, wiodąca drogami asfaltowymi przez urokliwe miejscowości, pola i lasy na południe od Rzeszowa. Pokonując dużą pętlę złożoną w sporej części z wąskich wiejskich dróg, przemierzysz Pogórze Dynowskie, zajrzysz do Muzeum Pisanek i Muzeum Silników Stacjonarnych, nacieszysz też oczy zielenią i spokojem niezamieszkanych miejsc.

Dystans
79 km
Przewyższenia
1454 m
Czas
3h 50m
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 94%
Inne: 6%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Słabe
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
2
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Trasa o średnim poziomie trudności pozwoli Ci sprawdzić swoją kondycję. Pamiętaj, że ogromny wpływ na to, ile kilometrów uda ci się przejechać, ma rzeźba terenu. Trasy biegnące równinami są mniej wyczerpujące od tych prowadzących po wzniesieniach czy górskich drogach.

 

Planujesz podróż w grupie? Dobierz trasę do kondycji najsłabszego uczestnika.

 

Kask oraz lekka odzież wykonana z oddychających materiałów będą niezbędne dla bezpieczeństwa i wygodny na trasie. Poza tym postaw tylko na to, co niezbędne. Ciężki bagaż utrudni Ci jazdę. Przemyśl też w czym przewieziesz potrzebne rzeczy. Sugerujemy plecak lub sakwy rowerowe.

 

Przygotuj się także na ewentualne awarie na trasie. Warto mieć przy sobie najważniejsze narzędzia, które umożliwią szybkie usunięcie usterki, takie jak dętki lub łatki, pompka czy multitool. Koniecznie zaopatrz się w odpowiednią ilość wody i prowiantu, a także sprzęt do nawigacji.

 

Szykuje się ciepły i słoneczny dzień? Pamiętaj o kremie z filtrem i okularach przeciwsłonecznych. Jeśli planujesz zwiedzanie lub inne atrakcje na trasie, bardzo przydatne będzie też zapięcie do roweru. Przed wyjazdem dokładnie przeanalizuj przebieg wycieczki. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

Rzeszów - miasto i region

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Rzeszów-Matysówka – Błażowa – Konieczkowa – Rzeszów-Matysówka

Start

  • 1
    Matysówka
    0 km
    Matysówka

    Podróż zaczynasz na dużym skrzyżowaniu w Matysówce, u zbiegu ulic św. Walentego, Matysowskiej, Alpejskiej i Pienińskiej. Jedź tą ostatnią, aż dojedziesz do skraju lasu. Odbij w lewo i jedź wzdłuż niego. Na końcu trasy skręć ostro w lewo, by dojechać do dużego skrzyżowania, na którym powinieneś skręcić w prawo. Po przejechaniu mostka na Chmielniku, trzymaj się głównej drogi. Po 7,5 km odbij ostro w prawo, w kierunku wsi Hyżne. Możesz zatrzymać się przy kościele na wzgórzu – Sanktuarium Matki Bożej Hyżnieńskiej. W ośrodku kultury znajduje się też sala poświęcona gen. Sikorskiemu, który wychowywał się we wsi. Minąwszy kościół, przetnij drogę wojewódzką nr 878 i wjedź na Starą Drogę. Skręć w lewo, a następnie znów w lewo, w ul. Węgierkę. Przez wzgórza i las, mijając 2 krzyże, dojedziesz do Błażowej.

  • 2
    Błażowa
    23.4 km
    Błażowa

    Warto zapoznać się z miejscowym tradycyjnym wyrobem ludowym – pisankami w Muzeum Pisanki. Po tym udaj się w kierunku południowo-zachodnim, do Błażowej Górnej, gdzie na skrzyżowaniu udasz się w lewo, wzdłuż brzegu rzeki Ryjak. Miniesz Kąkolówkę, Kamienną Górę i dotrzesz do drogi wojewódzkiej nr 884. Jedź w prawo, a po 1,5 km zjedź z niej w lewo. Po kolejnym 1,5 km znów skręć w prawo. Dojedziesz do Podlesia. Na końcu drogi obierz prawą stronę, dotrzesz tak do Jahońki i wrócisz na drogę wojewódzką nr 884. Ponownie porzucisz ją, odbijając w prawo przed OSP Domaradz Poręby, w wąską drogę asfaltową. Jedź nią ciągle. (Możesz odbić na chwilę na cmentarz w Gwoźnicy Górnej by zadumać się nad grobem Juliana Przybosia). Obraną drogą dojedziesz do Nadleśnictwa Niebylec, za którym skręcisz w prawo. 

  • 3
    Konieczkowa
    50 km
    Konieczkowa

    Odpoczywając, możesz zwiedzić Muzeum Silników Stacjonarnych, prezentujące XIX- i XX-wieczne zabytki techniki. W końcu silniki to nie tylko napęd pojazdów, ale również licznych maszyn, w tym tych używanych na wsi do ułatwienia pracy rolnikom. Warto zajrzeć też na cmentarz żydowski w pobliżu. Z Konieczkowej udaj się na Niebylec – w kierunku północno-zachodnim – ale nie wjeżdżaj do miejscowości. Na ostrym zakręcie przy kapliczce odbij w prawo, a po chwili znów w prawo. Po 1,5 km skręć w prawo i łagodnie meandrującą drogą dojedź do skrzyżowania przy małej kapliczce maryjnej. Tam należy się udać w lewo i podążać główną drogą – przejechać przez las Leśnictwa Sołonka, by po kilku kilometrach dotrzeć do przecznicy w Straszydlu. Stamtąd, zgodnie z drogowskazem, udaj się na Tyczyn. Po drodze w Hermanowej na dużym skrzyżowaniu z krzyżem jedź prosto. W Tyczynie jedź ul. Mickiewicza, a następnie ul. Lasek. Podążaj nią do dużego przystanku, koło którego skręcisz w lewo, kierując się na budynki Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Kielnarowej. Gdy pokonasz duży łuk drogi, skręć na rozstajach w prawo, a po 50 m znów w prawo. Przetnij drogę wojewódzką nr 878 i jedź na północ. Po 3 km dotrzesz do punktu, z którego wyruszyłeś.

  • 4
    Matysówka
    79.3 km
    Matysówka

    Twoja wycieczka kończy się na Matysówce.

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?