Rzeszów - miasto i region

Wzgórza na wschód od Brzostka

0/5 - 0 opinii
Dystans
40km
Czas
3h
Trudność
Trudna
Pobierz plik trasy GPX
XML, 73.97kB
Rowerzyści i dom z czerwonym dachem

Charakterystyka trasy

Chociaż trasa nie jest wcale najdłuższa z tych, które proponujemy, jest jednak bardzo wymagająca. Wielokrotnie będzie trzeba wspinać się po ostrych podjazdach lub dawać z siebie wszystko tam, gdzie podjazdy są może i bardziej płaskie, ale za to długie na wiele kilometrów. Trasę można określić jako krajoznawczą, z niewielkim dodatkiem turystyki militarnej.

Dystans
40 km
Przewyższenia
667 m
Czas
3h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 100%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
4
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Przygotowując się do trasy, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Pozwoli to na zabranie odpowiedniego stroju i maksymalne ograniczenie bagażu. Wiadomo jednak, że pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego przygotuj się na jej ewentualne pogorszenie. Dobrą praktyką jest spakowanie cienkiej kurtki przeciwdeszczowej, która nie zajmuje dużo miejsca.

 

Przed jej rozpoczęciem dokładnie przeanalizować jej przebieg na mapie. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

 

Warto pobrać załączony plik .gpx, by mieć nawigację zawsze pod ręką. By urządzenie nie zawiodło, zabierz również power bank, ładowarkę czy zapasowe baterie. W razie zmiany pogody, przydatne mogą się okazać wodoodporne pokrowce na sprzęt elektroniczny.

 

Na długą trasę koniecznie zabierz ze sobą napoje oraz jedzenie - trzeba mieć je przy sobie - nigdy nie wiadomo, kiedy zgłodniejesz. Pamiętaj, że sklep czy restauracja mogą znajdować się naprawdę daleko. Polecamy zaopatrzenie się w wodę, napój izotoniczny, batony i musy energetyczne. Dzięki temu na pewno nie stracisz chęci do dalszej jazdy.

 

Absolutna podstawa bezpieczeństwa, to oczywiście kask. Przygotuj się także od strony technicznej. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie roweru. Spakuj zestaw naprawczy. 
Zapasowe dętki, pompka, multitool - to wszystko może się przydać w razie awarii - której oczywiście nie życzymy!

Rzeszów - miasto i region

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Brzostek – Stępina – Bączałka – Brzostek

Start

  • 1
    Brzostek
    0 km
    Brzostek

    Choć układ rynku, ustalony w momencie wydania aktu lokacyjnego Brzostka w połowie XIV wieku, zmienił się czterysta lat później, gdy prowadzono nowy szlak z Polski na Węgry, to założenie to wciąż jest dobrze widoczne. Ma on kształt nieregularnego prostokąta, nieco zakrzywionego zgodnie z biegiem drogi, poza którego obręb wypchnięto masywną świątynię barokową. Obecna istnieje od początku XIX wieku, ale od początku miejsce to było poświęcone na potrzeby kultu religijnego. Wyjedź z rynku w kierunku Kamienicy Górnej ul. Nałęcza-Mysłowskiego. Trzymaj się jej, by dotrzeć do Nawsia Brzosteckiego, pierwszej wsi za miastem. Za Nawsiem czeka na ciebie Wola Brzostecka. Będziesz mijać po drodze mniej i bardziej zwartą zabudowę wiejską, a za Wolą niskie wzgórze zarośnięte lasem, którego krawędzią pojedziesz. Docierając do Kamienicy Górnej, skręć w prawo przy kościele. Wśród luźno rozrzuconych gospodarstw dojedziesz znowu do lasu, ustawicznie pnąc się w górę. Po niespełna 1,2 km gęstwiny, osiągniesz opłotki Huty Gogołowskiej. Przy przystanku jedź prosto przed siebie. Wjedziesz w kolejny kompleks leśny, który meandrując doprowadzi cię pod kamieniołom w Stępinie.

  • 2
    Stępina
    14.8 km
    Stępina

    To miejsce to prawdziwa gratka dla miłośników militariów. Znajduje się tu schron kolejowy, część tego samego kompleksu, co tunel w Strzyżowie, a także schrony bierne i bojowe zabezpieczające wizyty najważniejszych osób w III Rzeszy. Udokumentowano tu spotkanie Adolfa Hitlera z Benito Mussolinim w dniach 27-28 sierpnia 1941 roku. Nie wszystkie obiekty znajdują się w ogólnodostępnej przestrzeni, o możliwość ich zwiedzania powinieneś zapytać właścicieli posesji. Za schronem kolejowym skręć w lewo, zgodnie z drogowskazem na Jaszczurową. Przez przysiółek Chytrówkę, mając po lewej stronie Rezerwat Góra Chełm, chroniący buczynę karpacką i wybrane gatunki zwierząt leśnych, dojedziesz do Brzeziny, skąd skierujesz się w lewo na Pogwizdów, jak wskazuje znak drogowy. Na podjeździe miniesz wiatę turystyczną – zostaw ją po swojej lewej. Następnie szczytem wzgórza potoczysz się łagodnym zjazdem w dół doliny, którą możesz teraz obserwować. Trzymaj się na rozstajach szosy asfaltowej, która łukiem ucieka w lewo, a na kolejnym rozjeździe trzymaj się również lewej strony. Przy kapliczce w tujach odbij w lewo, a na następnym skrzyżowaniu w prawo. To przysiółek Brzezin o nazwie Berdechów. Jest tu szkoła, obok której powinieneś pojechać w lewo. Następnie przejedziesz łukiem pod Górą Wawrzkową, wyjeżdżając na dnie dolinki. Trzymając się lewej strony, po 3 km dotrzesz do Bączałki.

  • 3
    Bączałka
    30.2 km
    Bączałka

    Przy szkole podstawowej udaj się w prawo. Krętą drogą wyjedziesz ze wsi w kierunku na Smarżową. Po drodze miniesz krajobraz wiejski, typowy, złożony z lasów i pól. Z jednej wsi do drugiej są tylko 2 km. W kolejnej wsi, Siedliskach Bogusz, zwróć uwagę na neogotycką kapliczkę domkową po prawej stronie szosy i masywny kościół w tym samym stylu po lewej. Warto zajrzeć do niego dla gotyckiego ołtarza z misternymi zdobieniami z drewna, utrzymanego w tonacji brązowo-złotej. Za kościołem jedź na Brzostek zgodnie z drogowskazem. Trzymaj się kierunku na południe, nie skręcając i przecinając kolejno rzadkie zabudowania, lasek, pola przy grupie gospodarstw i zagajnik. Ulicą Szkotnią dotrzesz do ul. 11 Listopada w ciągu drogi krajowej nr 73. Odbij w nią w lewo. Po chwili dojedziesz na rynek w Brzostku.

  • 4
    Brzostek
    40.3 km
    Brzostek

    Twoja wycieczka kończy się w pobliżu miejsca startu.