Roztocze

Szlakiem roztoczańskiej różnorodności kulturowej

0/5 - 0 opinii
Dystans
31km
Czas
3h 30m
Trudność
Łatwa
Pobierz plik trasy GPX
XML, 42.38kB
Rowerzystka w niebieskiej kurtce i białym kasku jadąca na rowerze asfaltową drogą wśród brązowo-złotych drzew i krzewów

Charakterystyka trasy

Czas na wycieczkę rowerową po roztoczańskich drogach niedaleko polsko-ukraińskiej granicy. Trasa wiedzie przez Płaskowyż Tarnogrodzki. Jest to teren pagórkowaty, a część dróg prowadzi przez lasy. Twoja wycieczka zaczyna się w Wielkich Oczach, gdzie będziesz kierować się znakami Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo. Na trasie spotkasz kilka budowli sakralnych, które reprezentują wielokulturowe dziedzictwo Roztocza. Spotkasz także różnorodną przyrodę, między innymi pola słonecznikowe, które latem są szczególnie piękne. 

Dystans
31 km
Przewyższenia
179 m
Czas
3h 30m
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 86%
Szuter: 5%
Inne: 9%
Typ roweru
MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Dobre
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
3
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Choć ta trasa nie jest zbyt wymagająca, warto się do niej odpowiednio przygotować - tak, by nic nie zaskoczyło Cię w żadnym momencie. Zacznij od najważniejszej rzeczy, czyli od kasku. Dobry kask to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Zadbaj również o właściwe oświetlenie - przednie i tylne. Oprócz lampek rowerowych wyposaż swój rower w odblaski, by być dobrze widocznym rowerem na drodze.

 

Co jeszcze warto zabrać ze sobą w trasę? Do plecaka spakuj ciepłą bluzę na wypadek zmiany pogody lub lekką kurtkę przeciwdeszczową. Warto również zabrać przekąski, które dodadzą Ci energii podczas wycieczki. Dobrze sprawdzą się batony proteinowe lub musy energetyczne.

 

Jeśli planujesz skorzystać z atrakcji, które znajdują się na trasie, w niektórych miejscach konieczne będzie pozostawienie roweru. By mieć pewność, że po zwiedzaniu będzie on nadal na swoim miejscu, koniecznie zabierz zabezpieczenie roweru np. zapięcie typu U-Lock czy cienką, stalową linkę.

Odkryj Roztocze

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Wielkie Oczy  - Potok Jaworowski - Bihale - Łukawiec - Wielkie Oczy

Start

 • 1
  Wielkie Oczy
  0 km
  Wielkie Oczy

  W tej miejscowości zaczyna się Twoja rowerowa wycieczka. Wielkie Oczy to wieś położona niedaleko polsko-ukraińskiej granicy. Pomimo jej niewielkich rozmiarów, znajduje się tu wiele interesujących zabytków. Ta wielokulturowa wieś przypomina dawne kresowe miasteczko. Od przełomu XVI i XVII wieku mieszkało tu wiele narodowości i kultur, czego pozostałością są budynki sakralne, m.in.: cerkiew pw. św. Mikołaja Cudotwórcy, synagoga czy dawny klasztor i kościół Dominikanów. Obecnie świątynie te pełnią już inne funkcje, jednak ich wygląd nadal przypomina o mieszkańcach okolicy i ich tradycjach. Ponadto obiektami, przy których warto się zatrzymać, są cmentarz żydowski z XVIII wieku oraz XVII-wieczny dwór obronny (obecnie używany przez Urząd Gminy).

  Opuszczając Wielkie Oczy, kieruj się na zachód, za znakami Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo i niebieskiego szlaku rowerowego.

 • 2
  Potok Jaworowski
  7.8 km
  Potok Jaworowski

  W Potoku Jaworowskim znajduje się kościół pw. św. Trójcy, który został wybudowany na początku XX w., a dokładnie w latach 1910-1913. Jest to murowana świątynia wykonana w neogotyckim stylu. Oprócz głównego ołtarza w kościele możesz podziwiać dwa drewniane ołtarze umieszczone po bokach. Zostały one przeniesione z cerkwi z pobliskiej miejscowości - Kobylnicy Ruskiej.

  Kiedy miniesz Potok Jaworowski, na skrzyżowaniu dróg skręć w prawo w stronę wsi Bihale.

 • 3
  Bihale
  15.9 km
  Bihale

  We wsi Bihale miniesz po drodze drewniany kościółek. Jest to Cerkiew Opieki Matki Bożej. Za świątynią skręć na rozwidleniu dróg w prawo, a kiedy miniesz wieść Zagrobla, ponownie skręć w prawo i kieruj się do Łukawca.

 • 4
  Łukawiec
  23.7 km
  Łukawiec

  W Łukawcu warto zatrzymać się szczególnie przy dwóch atrakcjach. Pierwszą z nich jest Cerkiew greckokatolicka pw. św. Dymitra Męczennika. Pochodzi ona z 1701 roku i jest idealnym przykładem tradycyjnych świątyń drewnianych Kościoła Wschodniego. W 1923 roku przebudowano cerkiew, jednak po II wojnie światowej przestała być używana, wykorzystywano ją jako magazyn. W 1987 roku budowlę zniszczył pożar i choć została odbudowana, obecnie nadal jest nieużytkowana. 

  Natomiast drugą atrakcją w okolicy jest Kościół pw. Objawienia Pańskiego. Została wybudowana w latach 1754-1756, jednak świątynia była wielokrotnie odnawiana. W jej wnętrzu przez wiele lat był obecny cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej Opiekunki Chorych z XVII w. W 1990 roku został przeniesiony do kościoła znajdującego się naprzeciwko. 

  Z Łukawca do Wielkich Oczu jedź cały czas drogą asfaltową wzdłuż Szlaku Ikon. 

 • 5
  Wielkie Oczy
  30.8 km
  Wielkie Oczy

  To już koniec Twojej wycieczki rowerowej. Kończy się ona w punkcie startowym.