Dolina Sanu i Wisły

Cerkwie w dolinie Sanu

0/5 - 0 opinii
Dystans
27km
Czas
4h
Trudność
Trudna
Pobierz plik trasy GPX
XML, 47.65kB
Ośnieżone, wysokie drzewa iglaste rosnące wzdłuż drogi asfaltowej

Charakterystyka trasy

Podczas tej trasy pojedziesz po różnego rodzaju nawierzchniach. Z tego powodu można ją podzielić na dwie części. Pierwsza część wiedzie przez dość wymagające szutrowe i gruntowe drogi w okolicach Pasma Grabówki. Natomiast drugi etap wycieczki przejedziesz przez asfaltowe, płaskie drogi wokół wiejskich zabudowań w dolinie Sanu. Po drodze spotkasz wiele cerkwi i kościołów, w których warto się zatrzymać choć na chwilę. 

Dystans
27 km
Przewyższenia
504 m
Czas
4h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 70%
Szuter: 30%
Typ roweru
MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
3
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Przygotowując się do trasy, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Pozwoli to na zabranie odpowiedniego stroju i maksymalne ograniczenie bagażu. Wiadomo jednak, że pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego przygotuj się na jej ewentualne pogorszenie. Dobrą praktyką jest spakowanie cienkiej kurtki przeciwdeszczowej, która nie zajmuje dużo miejsca.

 

Przed jej rozpoczęciem dokładnie przeanalizować jej przebieg na mapie. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

 

Warto pobrać załączony plik .gpx, by mieć nawigację zawsze pod ręką. By urządzenie nie zawiodło, zabierz również power bank, ładowarkę czy zapasowe baterie. W razie zmiany pogody, przydatne mogą się okazać wodoodporne pokrowce na sprzęt elektroniczny.

 

Na długą trasę koniecznie zabierz ze sobą napoje oraz jedzenie - trzeba mieć je przy sobie - nigdy nie wiadomo, kiedy zgłodniejesz. Pamiętaj, że sklep czy restauracja mogą znajdować się naprawdę daleko. Polecamy zaopatrzenie się w wodę, napój izotoniczny, batony i musy energetyczne. Dzięki temu na pewno nie stracisz chęci do dalszej jazdy.

 

Absolutna podstawa bezpieczeństwa, to oczywiście kask. Przygotuj się także od strony technicznej. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie roweru. Spakuj zestaw naprawczy. 
Zapasowe dętki, pompka, multitool - to wszystko może się przydać w razie awarii - której oczywiście nie życzymy!

Dolina Sanu i Wisły

#rowerowaprzygoda
Poczuj dobry nurt Doliny Sanu i Wisły!

Szczegóły trasy

Mrzygłód - Raczkowa - Końskie - Witryłów - Ulucz - Dobra - Hłomcza - Mrzygłód

Start

  • 1
    Mrzygłód
    0 km
    Mrzygłód

    Już na początku swojej podróży, warto zwiedzić rynek w Mrzygłodzie. Zespół zabudowy w Mrzygłodzie to ciekawy punkt na Szlaku Architektury Drewnianej. Wieś słynęła z wyrobów ceramicznych, jednak tradycja ta przetrwała do poł. XX wieku. Obecnie miejscowość jest atrakcyjna ze względu na układ czworobocznego rynku, brukowanego kamieniem rzecznym. Przez jego środek przepływa potok Iłna. 

    By wyjechać z rynku i rozpocząć rowerową wycieczkę, skręć w prawo, a następnie skręć w pierwszą ulicę na lewo. Droga do Raczkowej liczy kilka podjazdów. Początkowo będziesz poruszać się drogą asfaltową, która po kilku kilometrach zmieni się w szuter i leśne drogi. Cały czas trzymaj się głównej drogi.

  • 2
    Raczkowa
    8.8 km
    Raczkowa

    Dojeżdżając do skrzyżowania w Raczkowej, skręć w prawo i kieruj się do Końskiego.

  • 3
    Końskie
    12.7 km
    Końskie

    Po drodze miniesz dawną drewnianą cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego z 1927 r., przy której stoi murowana parawanowa dzwonnica. Do Witryłowa będzie Cię prowadził czerwony szlak rowerowy.

  • 4
    Witryłów
    14.6 km
    Witryłów

    Podczas wjazdu do Witryłowa zobaczysz nieco skrytą między drzewami cerkiew greckokatolicką pw. św. Michała Archanioła. Świątynia została wybudowana w 1812 r. Mimo że po 1947 roku nie była używana, obecnie służy wiernym obrządku rzymskokatolickiego. 

    Kolejnym puntem wycieczki jest wieś Ulucz. By się do niej dostać, należy na rozwidleniu dróg udać się w prawo, a następnie przejechać przez wiszącą kładkę nad Sanem. Kładka liczy aż 234 m.

  • 5
    Ulucz
    18.5 km
    Ulucz

    Następnym przystankiem jest cerkiew greckokatolicka pw. Wniebowstąpienia Pańskiego. Cerkiew znajduje się wzgórzu Dębnik nad Sanem. Powstała w 1659 roku, choć początkowo uważano ją za o wiele starszą. Według legendy budowę cerkwi planowano w innym miejscu. Zwieziono wszystkie materiały budowlane, lecz następnego dnia ich już nie było, a odnaleziono je dopiero na szczycie wzgórza Dębnik.  Taka sytuacja powtórzyła się jeszcze dwa razy, co uznano za znak z nieba i rozpoczęto budowę w nowym miejscu. Wokół cerkwi znajduje się historyczny cmentarz. Wstęp do cerkwi kosztuje 5 zł (dane z lipca 2022 roku). 
     

    Uważne oko zauważy wokół budynku pozostałości kamiennych murów, które niegdyś pełniły funkcje obronne. Dzięki odnowie zabudowań w latach 60. XX wieku wciąż można cieszyć się urokiem tego miejsca. By dotrzeć do kolejnego miejsca na trasie, jedź niebieskim szlakiem rowerowym (główna asfaltowa droga) w kierunku wsi Dobra.

  • 6
    Dobra
    22.8 km
    Dobra

    W tej miejscowości warto zatrzymać się przy zespole cerkiewnym. Zespół ten obejmuje greckokatolicką cerkiew pw. św. Mikołaja, która w pewnym momencie została przekształcona w kościół rzymskokatolicki, a także dzwonnicę bramną z XVII w. Wnętrze cerkwi zdobi polichromia figuralna oraz klasycystyczny ikonostas. 

    Jedź w kierunku wsi Hłomcza.

  • 7
    Hłomcza
    24.9 km
    Hłomcza

    Ostatnią atrakcję na trasie stanowi wzniesiona w 1859 r. cerkiew greckokatolicka pw. Soboru Najświętszej Maryi Panny. Jej wyjątkowym elementem jest murowana dzwonnica z trzema dzwonami. Po II wojnie światowej świątynię przejął kościół rzymskokatolicki, jednak od 1991 r. cerkiew ponownie należy do grekokatolików. 

    By dotrzeć do końcowego punktu, kieruj się w stronę Mrzygłodu.

  • 8
    Mrzygłód
    26.8 km
    Mrzygłód

    Twoja wycieczka kończy się w punkcie startowym.

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?