Bieszczady
Baligrodzka pętla
XML, 48.15kB
Charakterystyka trasy
Trasa ta rozpoczyna się i kończy w jednej z popularniejszych bieszczadzkich wsi - w Baligrodzie. W całości biegnie wzdłuż szlaków rowerowych, przez wyludnione doliny. Na jej poszczególnych etapach poznasz nie tylko interesującą przyrodę, ale również historyczne miejsca tego regionu.
Praktyczne wskazówki
Przygotowując się do trasy, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Pozwoli to na zabranie odpowiedniego stroju i maksymalne ograniczenie bagażu. Wiadomo jednak, że pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego przygotuj się na jej ewentualne pogorszenie. Dobrą praktyką jest spakowanie cienkiej kurtki przeciwdeszczowej, która nie zajmuje dużo miejsca.
Przed jej rozpoczęciem dokładnie przeanalizować jej przebieg na mapie. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.
Warto pobrać załączony plik .gpx, by mieć nawigację zawsze pod ręką. By urządzenie nie zawiodło, zabierz również power bank, ładowarkę czy zapasowe baterie. W razie zmiany pogody, przydatne mogą się okazać wodoodporne pokrowce na sprzęt elektroniczny.
Na długą trasę koniecznie zabierz ze sobą napoje oraz jedzenie - trzeba mieć je przy sobie - nigdy nie wiadomo, kiedy zgłodniejesz. Pamiętaj, że sklep czy restauracja mogą znajdować się naprawdę daleko. Polecamy zaopatrzenie się w wodę, napój izotoniczny, batony i musy energetyczne. Dzięki temu na pewno nie stracisz chęci do dalszej jazdy.
Absolutna podstawa bezpieczeństwa, to oczywiście kask. Przygotuj się także od strony technicznej. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie roweru. Spakuj zestaw naprawczy.
Zapasowe dętki, pompka, multitool - to wszystko może się przydać w razie awarii - której oczywiście nie życzymy!
Bieszczady
Audiodeskrypcja tekstowa
Szczegóły trasy
Baligród - Mchawa - Roztoki Dolne - Kiełczawa - Przełęcz pod Gabrów Wierchem - Kalnica - Huczwice - Bystre - BaligródStart
- 1Baligród0 kmBaligród
Tu zaczyna się Twoja podróż - z samego centrum Baligrodu, czyli z rynku. W jego okolicy znajdziesz kilka atrakcji, które warto zobaczyć jeszcze przed rozpoczęciem wycieczki rowerowej.
- 2Murowana cerkiew0 kmMurowana cerkiew
W Baligrodzie znajduje się murowana cerkiew unicka z 1835 roku. Ufundował ją Wincent Karszynicki, który wówczas był właścicielem miasta. Wcześniej w tym miejscu znajdował się starszy obiekt o konstrukcji drewnianej. Cerkiew została zniszczona i obrabowana, jednak odbudowano ją dopiero w XXI w.
- 3Czołg T-34 w Baligrodzie0 kmCzołg T-34 w Baligrodzie
Kolejna propozycja do zobaczenia w Baligrodzie. Czołg upamiętnia walki z ukraińską partyzantką, jakie toczyły się w Bieszczadach. Początkowo umieszczono tam czołg lekki T-70, który brał udział w walkach z partyzantką i został wtedy uszkodzony. Przeniesiono go jednak do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, a w jego miejscu postawiono obecny eksponat.
- 4Cmentarz wojenny1 kmCmentarz wojenny
Cmentarz znajduje się przy wyjeździe z Baligrodu w kierunku Leska. Jest miejscem mogił polskich i radzieckich żołnierzy, którzy brali udział w walkach o wyzwolenie Bieszczadów. Spoczywa tu 5127 żołnierzy.
Teraz kieruj się drogą wojewódzką nr 893 w kierunku Mchawy, a po 3 km skręć w lewo - zobaczysz drogowskaz „Kiełczawa 3”.
- 5Mchawa2.4 kmMchawa
Podążaj niebieskim szlakiem rowerowym wzdłuż potoku Mchawka.
- 6Roztoki Dolne6 kmRoztoki Dolne
Kieruj się dalej niebieskim szlakiem rowerowym. Po drodze miniesz kilka gospodarstw agroturystycznych.
- 7Kiełczawa6.8 kmKiełczawa
W tej małej miejscowości znajduje się cmentarz i miejsce po cerkwi greckokatolickiej pw. św. Michała Archanioła. Znajdziesz je bezpośrednio przy drodze. Kontynuuj trasę w kierunku przełęczy.
- 8Przełęcz pod Gabrów Wierchem8 kmPrzełęcz pod Gabrów Wierchem
W tym punkcie rozpościera się jedyna na tej trasie, dobrze widoczna panorama. To widok na wzniesienia tej części Pogórza Bieszczadów, pasm Chryszczatej i Wołosania, Durnej i Łopiennika oraz połonin w Bieszczadzkim Parku Narodowym. Jest to również idealne miejsce na postój i odpoczynek. Następnie jedź dalej drogą aż do Kalnicy.
- 9Kalnica10 kmKalnica
W Kalnicy znajdziesz dwa pomniki przyrody. Pierwszy z nich to dąb szypułkowy „Szumny”, którego obwód pnia wynosi 698 cm. Drugim pomnikiem przyrody jest jawor, znajdujący się po drugiej stronie drogi. Skręć w lewo. Czeka Cię przejazd drogą szutrową przez teren dawnej wsi Sukowate, nadal niebieskim szlakiem rowerowym.
- 10Huczwice - Jeziorko Bobrowe16.4 kmJeziorko Bobrowe
Pomimo swojej nazwy, rozlewisko nie powstało wskutek działania bobrów, a usypania tamy na potoku. Jest jednak ich miejscem zamieszkania. Obok jeziorka stoi drewniana kapliczka myśliwska. To również miejsce odpoczynku, gdzie znajduje się wiata oraz platforma widokowa. Do następnego punktu jedź niebieskim szlakiem rowerowym przez nieistniejącą już wieś Huczwice. Na skrzyżowaniu, przy którym stoi letnia chatka studencka „Huczwice”, skręć w lewo.
- 11Rezerwat Gołoborze21 kmRezerwat Gołoborze
Rezerwat położony jest w pobliżu wyludnionej wsi Rabe. Można w nim podziwiać przepiękną naturę bieszczadzkich lasów. W niedalekiej odległości od drogi znajduje się kamieniołom oraz źródła mineralne. Kieruj się do miejscowości Bystre.
- 12Bystre23.8 kmBystre
Dojeżdżając do wojewódzkiej drogi nr 893, skręć w lewo. Znajdziesz tu obelisk na cześć Aleksandra Fredry. Następnie jedź przez około 2,5 km do Baligrodu.
- 13Baligród26.3 kmBaligród
Trasa kończy się w centrum Baligrodu.