Bieszczady

Baligrodzka pętla

0/5 - 0 opinii
Dystans
26km
Czas
3h 30m
Trudność
Trudna
Pobierz plik trasy GPX
XML, 48.15kB
Rowerzysta w kasku, okularach i niebieskiej kurtce jadący na wprost po asfaltowej drodze na czerwonym rowerze, po prawej zaśnieżone pagórki, po lewej pagórki porośnięte brązowo-rudymi drzewami

Charakterystyka trasy

Trasa ta rozpoczyna się i kończy w jednej z popularniejszych bieszczadzkich wsi - w Baligrodzie. W całości biegnie wzdłuż szlaków rowerowych, przez wyludnione doliny. Na jej poszczególnych etapach poznasz nie tylko interesującą przyrodę, ale również historyczne miejsca tego regionu.

Dystans
26 km
Przewyższenia
558 m
Czas
3h 30m
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 67%
Szuter: 33%
Typ roweru
MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Dobre
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
4
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Przygotowując się do trasy, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Pozwoli to na zabranie odpowiedniego stroju i maksymalne ograniczenie bagażu. Wiadomo jednak, że pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego przygotuj się na jej ewentualne pogorszenie. Dobrą praktyką jest spakowanie cienkiej kurtki przeciwdeszczowej, która nie zajmuje dużo miejsca.

 

Przed jej rozpoczęciem dokładnie przeanalizować jej przebieg na mapie. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

 

Warto pobrać załączony plik .gpx, by mieć nawigację zawsze pod ręką. By urządzenie nie zawiodło, zabierz również power bank, ładowarkę czy zapasowe baterie. W razie zmiany pogody, przydatne mogą się okazać wodoodporne pokrowce na sprzęt elektroniczny.

 

Na długą trasę koniecznie zabierz ze sobą napoje oraz jedzenie - trzeba mieć je przy sobie - nigdy nie wiadomo, kiedy zgłodniejesz. Pamiętaj, że sklep czy restauracja mogą znajdować się naprawdę daleko. Polecamy zaopatrzenie się w wodę, napój izotoniczny, batony i musy energetyczne. Dzięki temu na pewno nie stracisz chęci do dalszej jazdy.

 

Absolutna podstawa bezpieczeństwa, to oczywiście kask. Przygotuj się także od strony technicznej. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie roweru. Spakuj zestaw naprawczy. 
Zapasowe dętki, pompka, multitool - to wszystko może się przydać w razie awarii - której oczywiście nie życzymy!

Bieszczady

#rowerowaprzygoda
Żeby poczuć klimat Bieszczadów, trzeba po prostu tam pojechać!

Szczegóły trasy

Baligród - Mchawa - Roztoki Dolne - Kiełczawa - Przełęcz pod Gabrów Wierchem - Kalnica - Huczwice - Bystre - Baligród

Start

 • 1
  Baligród
  0 km
  Baligród

  Tu zaczyna się Twoja podróż - z samego centrum Baligrodu, czyli z rynku. W jego okolicy znajdziesz kilka atrakcji, które warto zobaczyć jeszcze przed rozpoczęciem wycieczki rowerowej.

 • 2
  Murowana cerkiew
  0 km
  Murowana cerkiew

  W Baligrodzie znajduje się murowana cerkiew unicka z 1835 roku. Ufundował ją Wincent Karszynicki, który wówczas był właścicielem miasta. Wcześniej w tym miejscu znajdował się starszy obiekt o konstrukcji drewnianej. Cerkiew została zniszczona i obrabowana, jednak odbudowano ją dopiero w XXI w.

 • 3
   Czołg T-34 w Baligrodzie
  0 km
   Czołg T-34 w Baligrodzie

  Kolejna propozycja do zobaczenia w Baligrodzie. Czołg upamiętnia walki z ukraińską partyzantką, jakie toczyły się w Bieszczadach. Początkowo umieszczono tam czołg lekki T-70, który brał udział w walkach z partyzantką i został wtedy uszkodzony. Przeniesiono go jednak do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, a w jego miejscu postawiono obecny eksponat.

 • 4
  Cmentarz wojenny
  1 km
  Cmentarz wojenny

  Cmentarz znajduje się przy wyjeździe z Baligrodu w kierunku Leska. Jest miejscem mogił polskich i radzieckich żołnierzy, którzy brali udział w walkach o wyzwolenie Bieszczadów. Spoczywa tu 5127 żołnierzy.

  Teraz kieruj się drogą wojewódzką nr 893 w kierunku Mchawy, a po 3 km skręć w lewo - zobaczysz drogowskaz „Kiełczawa 3”.

 • 5
  Mchawa
  2.4 km
  Mchawa

  Podążaj niebieskim szlakiem rowerowym wzdłuż potoku Mchawka.

 • 6
  Roztoki Dolne
  6 km
  Roztoki Dolne

  Kieruj się dalej niebieskim szlakiem rowerowym. Po drodze miniesz kilka gospodarstw agroturystycznych.

 • 7
  Kiełczawa
  6.8 km
  Kiełczawa

  W tej małej miejscowości znajduje się cmentarz i miejsce po cerkwi greckokatolickiej pw. św. Michała Archanioła. Znajdziesz je bezpośrednio przy drodze. Kontynuuj trasę w kierunku przełęczy.

 • 8
  Przełęcz pod Gabrów Wierchem
  8 km
  Przełęcz pod Gabrów Wierchem

  W tym punkcie rozpościera się jedyna na tej trasie, dobrze widoczna panorama. To widok na wzniesienia tej części Pogórza Bieszczadów, pasm Chryszczatej i Wołosania, Durnej i Łopiennika oraz połonin w Bieszczadzkim Parku Narodowym. Jest to również idealne miejsce na postój i odpoczynek. Następnie jedź dalej drogą aż do Kalnicy. 

 • 9
  Kalnica
  10 km
  Kalnica

  W Kalnicy znajdziesz dwa pomniki przyrody. Pierwszy z nich to dąb szypułkowy „Szumny”, którego obwód pnia wynosi 698 cm. Drugim pomnikiem przyrody jest jawor, znajdujący się po drugiej stronie drogi. Skręć w lewo. Czeka Cię przejazd drogą szutrową przez teren dawnej wsi Sukowate, nadal niebieskim szlakiem rowerowym.

 • 10
  Huczwice - Jeziorko Bobrowe
  16.4 km
  Jeziorko Bobrowe

  Pomimo swojej nazwy, rozlewisko nie powstało wskutek działania bobrów, a usypania tamy na potoku. Jest jednak ich miejscem zamieszkania. Obok jeziorka stoi drewniana kapliczka myśliwska. To również miejsce odpoczynku, gdzie znajduje się wiata oraz platforma widokowa. Do następnego punktu jedź niebieskim szlakiem rowerowym przez nieistniejącą już wieś Huczwice. Na skrzyżowaniu, przy którym stoi letnia chatka studencka „Huczwice”, skręć w lewo. 

 • 11
  Rezerwat Gołoborze
  21 km
  Rezerwat Gołoborze

  Rezerwat położony jest w pobliżu wyludnionej wsi Rabe. Można w nim podziwiać przepiękną naturę bieszczadzkich lasów. W niedalekiej odległości od drogi znajduje się kamieniołom oraz źródła mineralne. Kieruj się do miejscowości Bystre.

 • 12
  Bystre
  23.8 km
  Bystre

  Dojeżdżając do wojewódzkiej drogi nr 893, skręć w lewo. Znajdziesz tu obelisk na cześć Aleksandra Fredry. Następnie jedź przez około 2,5 km do Baligrodu.

 • 13
  Baligród
  26.3 km
  Baligród

  Trasa kończy się w centrum Baligrodu.