Dolina Sanu i Wisły

Leśna trasa przez Park Krajobrazowy Lasy Janowskie

0/5 - 0 opinii
Dystans
37km
Czas
4h 30m
Trudność
Średnia
Pobierz plik trasy GPX
XML, 55.53kB
Droga kamienista prowadząca przez las, na poboczu brązowo-rude liście

Charakterystyka trasy

Przed Tobą leśna trasa po zakątkach Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie. Idealna na spokojną, nieśpieszną wycieczkę, ze znikomym ruchem samochodowym. Prowadzi drogami asfaltowymi i utwardzonymi.

Lasy Janowskie to bardzo duży obszar leśny, posiadający bogatą faunę oraz różnorodność siedlisk i zbiorowisk roślinnych z wieloma rzadkimi i chronionymi gatunkami roślin. Na jego terenie znajdują się duże kompleksy stawów, bagien i torfowisk. Znajdziesz tu także liczne miejsca pamięci z okresu II wojny światowej oraz elementy kultury materialnej i duchowej regionu. To Park Krajobrazowy, który z powodzeniem możesz eksplorować podczas jazdy rowerem.

Dystans
37 km
Przewyższenia
164 m
Czas
4h 30m
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 10%
Szuter: 71%
Inne: 19%
Typ roweru
MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Dobre
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
3
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Trasa o średnim poziomie trudności pozwoli Ci sprawdzić swoją kondycję. Pamiętaj, że ogromny wpływ na to, ile kilometrów uda ci się przejechać, ma rzeźba terenu. Trasy biegnące równinami są mniej wyczerpujące od tych prowadzących po wzniesieniach czy górskich drogach.

 

Planujesz podróż w grupie? Dobierz trasę do kondycji najsłabszego uczestnika.

 

Kask oraz lekka odzież wykonana z oddychających materiałów będą niezbędne dla bezpieczeństwa i wygodny na trasie. Poza tym postaw tylko na to, co niezbędne. Ciężki bagaż utrudni Ci jazdę. Przemyśl też w czym przewieziesz potrzebne rzeczy. Sugerujemy plecak lub sakwy rowerowe.

 

Przygotuj się także na ewentualne awarie na trasie. Warto mieć przy sobie najważniejsze narzędzia, które umożliwią szybkie usunięcie usterki, takie jak dętki lub łatki, pompka czy multitool. Koniecznie zaopatrz się w odpowiednią ilość wody i prowiantu, a także sprzęt do nawigacji.

 

Szykuje się ciepły i słoneczny dzień? Pamiętaj o kremie z filtrem i okularach przeciwsłonecznych. Jeśli planujesz zwiedzanie lub inne atrakcje na trasie, bardzo przydatne będzie też zapięcie do roweru. Przed wyjazdem dokładnie przeanalizuj przebieg wycieczki. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

Dolina Sanu i Wisły

#rowerowaprzygoda
Poczuj dobry nurt Doliny Sanu i Wisły!

Szczegóły trasy

Rzeczyca Długa - Goliszowiec - Rybakówka - Kochany - Szwedy - Jastkowice - Rzeczyca Długa

Start

 • 1
  Rzeczyca Długa
  0 km
  Rzeczyca Długa

  Czas rozpocząć rowerową przygodę po zakątkach Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie. W Rzeczycy Długiej na leśnym parkingu znajduje się miejsce postoju z zadaszeniem i wiatami - proponujemy stąd rozpocząć jazdę. Tutaj możesz zaparkować samochód. Na miejscu znajdziesz także ciekawą płaskorzeźbę św. Huberta. Stąd kieruj się na wschód, trasą rowerową gminy Pysznica.

  Po trzech kilometrach skręć w lewo i podążaj szlakiem zielonym, aż do parkingu i kapliczki przy czerwonym szlaku pieszym PTTK. Tu skręć w prawo.

 • 2
  Goliszowiec
  4.5 km
  Goliszowiec

  Jedź za szlakiem czerwonym aż do tablicy pamiątkowej opisującej walkę oddziałów AK „Ojca Jana” z niemieckim okupantem.

  Goliszowiec to niewielka wieś leżąca na południowym skraju kompleksu Lasów Janowskich. We wrześniu 1942 oddział SS dokonał pacyfikacji miejscowości. Część mieszkańców zdążyła schronić się w pobliskim lesie, a w domach pozostali jedynie starcy i dzieci. Niemcy zamordowali wówczas 41 osób, a wieś całkowicie spalili.

 • 3
  Rybakówka
  10.3 km
  Rybakówka

  Od tablicy pamiątkowej musisz wrócić kilometr tą samą drogą. Po tym skręć na południe w leśną, piaszczystą drogę. Na skrzyżowaniu z drogą szutrową skręć w lewo i kieruj się w stronę przysiółka Kochany.

 • 4
  Kochany
  15.4 km
  Kochany

  Wieś o ciekawej historii. Jej początki sięgają XVIII w. Miejscowość to dawna własność rodu Lubomirskich. W okresie II wojny światowej - zaplecze dla partyzantów. 

  Ponadto po drodze możesz odwiedzić Żywe Muzeum Wsi i Rzemiosła Polskiego, w którym znajdziesz stare budynki wraz z wiernie odtworzonymi elementami wyposażenia (w tym dawnymi maszynami i urządzeniami). Działa tu również mini zoo. To miejsce o charakterze edukacyjnym, z ofertą skierowaną głównie do grup zorganizowanych. Znajduje się tu również pomnik walk partyzanckich. 

  Drogą szutrową prowadzącą wzdłuż charakterystycznego ogrodzenia jedź do 16,6 km trasy, po czym skręć w prawo. Dojedziesz do drogi pożarowej nr 23. Tu kieruj się w lewo. Po około 2 km odbij na południe, w leśną drogę, która zaprowadzi Cię do miejscowości Szwedy. 

 • 5
  Szwedy
  23.4 km
  Szwedy

  Stąd nawigacja powinna być łatwiejsza. Dalej kieruj się za znakami  żółtego szlaku rowerowego. Skręć w prawo. Po drodze miniesz przysiółek Madeje, po czym wjedziesz do lasu. Jedź dalej piaszczystą drogą aż do skrzyżowania z tablicami. Skręć w szutrową drogę w lewo i przez Jastkowice kieruj się do Rzeczycy Długiej. 

 • 6
  Jastkowice
  33.3 km
  Jastkowice
 • 7
  Rzeczyca Długa
  36.5 km
  Rzeczyca Długa

  Trasa po zakątkach Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie kończy się w miejscu startowym.