Dolina Sanu i Wisły

Ze Stubna do cerkwi w Chotyńcu

0/5 - 0 opinii
Dystans
33km
Czas
3h 30m
Trudność
Łatwa
Pobierz plik trasy GPX
XML, 49.55kB
Asfaltowa droga biegnąca między niskimi i wyższymi drzewami bez liści, w tle góry i jasne niebo

Charakterystyka trasy

Ta trasa przeniesie Cię w okolice Radymna. Droga będzie przyjemna - w całości płaska, prowadząca drogami asfaltowymi w otwartym terenie. Punktem startowym będzie miejscowość Stubno, jednak główną atrakcję na trasie stanowi wpisana na listę UNESCO cerkiew w Chotyńcu.

Dystans
33 km
Przewyższenia
73 m
Czas
3h 30m
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 73%
Piasek: 27%
Typ roweru
MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
4
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Choć ta trasa nie jest zbyt wymagająca, warto się do niej odpowiednio przygotować - tak, by nic nie zaskoczyło Cię w żadnym momencie. Zacznij od najważniejszej rzeczy, czyli od kasku. Dobry kask to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Zadbaj również o właściwe oświetlenie - przednie i tylne. Oprócz lampek rowerowych wyposaż swój rower w odblaski, by być dobrze widocznym rowerem na drodze.

 

Co jeszcze warto zabrać ze sobą w trasę? Do plecaka spakuj ciepłą bluzę na wypadek zmiany pogody lub lekką kurtkę przeciwdeszczową. Warto również zabrać przekąski, które dodadzą Ci energii podczas wycieczki. Dobrze sprawdzą się batony proteinowe lub musy energetyczne.

 

Jeśli planujesz skorzystać z atrakcji, które znajdują się na trasie, w niektórych miejscach konieczne będzie pozostawienie roweru. By mieć pewność, że po zwiedzaniu będzie on nadal na swoim miejscu, koniecznie zabierz zabezpieczenie roweru np. zapięcie typu U-Lock czy cienką, stalową linkę.

Dolina Sanu i Wisły

#rowerowaprzygoda
Poczuj dobry nurt Doliny Sanu i Wisły!

Szczegóły trasy

Stubno - Stubienko - Duńkowice - Charytany - Wola Zaleska - Chotyniec - Hruszowice - Stubno

Start

 • 1
  Stubno
  0 km
  Stubno

  Na start wycieczki proponujemy Stubno. Tu, na Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo, znajduje się MOR.

  Stąd kieruj się prosto do Stubienka. Obok kościoła skręć w lewo.


   

 • 2
  Stubienko
  2.4 km
  Stubienko

  W tej miejscowości obejrzyj dawną XIX-wieczną cerkiew pw. Narodzenia Bogurodzicy. Świątynia jest malowniczo ulokowana w zakolu Stubienki. Drewniana budowla pochodzi z 1849 r. Do czasu II wojny światowej służyła grekokatolikom. Po wysiedleniach ludności ukraińskiej nie była użytkowana. Dopiero od 1971 r. pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego. 

  Obok cerkwi znajduje się drewniana XIX-wieczna dzwonnica.

  Stąd jedź dalej drogą asfaltową w kierunku autostrady A4. Przejedziesz nad nią wiaduktem, po czym skręć w pierwszą drogę asfaltową w prawo. Przejedź przez wieś Nienowice - drugi zjazd na małym rondzie, a dalej cały czas prosto. Wąska droga asfaltowa poprowadzi Cię (w sezonie letnim) przez pola słoneczników do Duńkowic.

 • 3
  Duńkowice
  11 km
  Duńkowice

  Po dojechaniu do drogi krajowej nr 94 skręć w prawo. Szybko ją jednak opuścisz, kierując się za drogowskazem „Charytany 4”. Po drodze miniesz bunkry wchodzące w skład Linii Mołotowa. Kiedyś ich głównym zadaniem była ochrona drogi Radymno – Korczowa, która umożliwiała przemarsz wojsk na wschód, w kierunku Lwowa.

 • 4
  Charytany
  16.3 km
  Charytany

  Przed pierwszymi zabudowaniami Charytan skręć w prawo, w drogę gruntową. Tędy dojedziesz do Woli Zaleskiej.

 • 5
  Wola Zaleska
  20.4 km
  Wola Zaleska

  Z Woli Zaleskiej przejedziesz do Chałupek Chotynieckich. Droga szutrowa zaprowadzi Cię ponownie do drogi krajowej nr 94, przy której znajduje się cmentarz z I wojny światowej. Kieruj się na wschód, by po chwili odbić w prawo, na Chotyniec.

 • 6
  Chotyniec
  25.3 km
  Chotyniec

  W Chotyńcu czeka Cię główna atrakcja trasy. Piękna drewniana cerkiew pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. To budowla z XVII wieku. Wyróżnia się oryginalną bryłą i harmonijną budową. We wnętrzu znajduje się polichromia figuralno-ornamentalna z 1735 i 1772 r. z malowidłem Sądu Ostatecznego. W zabytkowym ikonostasie z 1671 r. umieszczono cudowną ikonę Matki Bożej. W 2013 r. świątynia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

  W miejscowości znajduje się również MOR. Jadąc dalej, przekroczysz autostradę, a za nią dotrzesz do miejscowości Hruszowice.

 • 7
  Hruszowice
  27 km
  Hruszowice

  W Hruszowicach spotkasz kolejną na trasie cerkiew. Greckokatolicka świątynia pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny to murowana, trójdzielna budowla z lat 1996–1999. Wewnątrz mieści się współczesny ikonostas przeniesiony z cerkwi w Olchowcu.

  Nieco dalej, wśród pól znajduje się Kopiec Monastyr. To jedno z miejscowych stanowisk archeologicznych o charakterze grodziska-osady. Odkryto tu zarysy jam i pozostałości palenisk z XII-XIII w.

  Stąd już prostą drogą wrócisz do punktu startowego.

 • 8
  Stubno
  33 km
  Stubno