Dolina Sanu i Wisły
Ze Stubna do cerkwi w Chotyńcu
XML, 49.55kB
Charakterystyka trasy
Ta trasa przeniesie Cię w okolice Radymna. Droga będzie przyjemna - w całości płaska, prowadząca drogami asfaltowymi w otwartym terenie. Punktem startowym będzie miejscowość Stubno, jednak główną atrakcję na trasie stanowi wpisana na listę UNESCO cerkiew w Chotyńcu.
Praktyczne wskazówki
Choć ta trasa nie jest zbyt wymagająca, warto się do niej odpowiednio przygotować - tak, by nic nie zaskoczyło Cię w żadnym momencie. Zacznij od najważniejszej rzeczy, czyli od kasku. Dobry kask to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Zadbaj również o właściwe oświetlenie - przednie i tylne. Oprócz lampek rowerowych wyposaż swój rower w odblaski, by być dobrze widocznym rowerem na drodze.
Co jeszcze warto zabrać ze sobą w trasę? Do plecaka spakuj ciepłą bluzę na wypadek zmiany pogody lub lekką kurtkę przeciwdeszczową. Warto również zabrać przekąski, które dodadzą Ci energii podczas wycieczki. Dobrze sprawdzą się batony proteinowe lub musy energetyczne.
Jeśli planujesz skorzystać z atrakcji, które znajdują się na trasie, w niektórych miejscach konieczne będzie pozostawienie roweru. By mieć pewność, że po zwiedzaniu będzie on nadal na swoim miejscu, koniecznie zabierz zabezpieczenie roweru np. zapięcie typu U-Lock czy cienką, stalową linkę.
Dolina Sanu i Wisły
Audiodeskrypcja tekstowa
Szczegóły trasy
Stubno - Stubienko - Duńkowice - Charytany - Wola Zaleska - Chotyniec - Hruszowice - StubnoStart
- 1Stubno0 kmStubno
Na start wycieczki proponujemy Stubno. Tu, na Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo, znajduje się MOR.
Stąd kieruj się prosto do Stubienka. Obok kościoła skręć w lewo.
- 2Stubienko2.4 kmStubienko
W tej miejscowości obejrzyj dawną XIX-wieczną cerkiew pw. Narodzenia Bogurodzicy. Świątynia jest malowniczo ulokowana w zakolu Stubienki. Drewniana budowla pochodzi z 1849 r. Do czasu II wojny światowej służyła grekokatolikom. Po wysiedleniach ludności ukraińskiej nie była użytkowana. Dopiero od 1971 r. pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego.
Obok cerkwi znajduje się drewniana XIX-wieczna dzwonnica.
Stąd jedź dalej drogą asfaltową w kierunku autostrady A4. Przejedziesz nad nią wiaduktem, po czym skręć w pierwszą drogę asfaltową w prawo. Przejedź przez wieś Nienowice - drugi zjazd na małym rondzie, a dalej cały czas prosto. Wąska droga asfaltowa poprowadzi Cię (w sezonie letnim) przez pola słoneczników do Duńkowic.
- 3Duńkowice11 kmDuńkowice
Po dojechaniu do drogi krajowej nr 94 skręć w prawo. Szybko ją jednak opuścisz, kierując się za drogowskazem „Charytany 4”. Po drodze miniesz bunkry wchodzące w skład Linii Mołotowa. Kiedyś ich głównym zadaniem była ochrona drogi Radymno – Korczowa, która umożliwiała przemarsz wojsk na wschód, w kierunku Lwowa.
- 4Charytany16.3 kmCharytany
Przed pierwszymi zabudowaniami Charytan skręć w prawo, w drogę gruntową. Tędy dojedziesz do Woli Zaleskiej.
- 5Wola Zaleska20.4 kmWola Zaleska
Z Woli Zaleskiej przejedziesz do Chałupek Chotynieckich. Droga szutrowa zaprowadzi Cię ponownie do drogi krajowej nr 94, przy której znajduje się cmentarz z I wojny światowej. Kieruj się na wschód, by po chwili odbić w prawo, na Chotyniec.
- 6Chotyniec25.3 kmChotyniec
W Chotyńcu czeka Cię główna atrakcja trasy. Piękna drewniana cerkiew pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. To budowla z XVII wieku. Wyróżnia się oryginalną bryłą i harmonijną budową. We wnętrzu znajduje się polichromia figuralno-ornamentalna z 1735 i 1772 r. z malowidłem Sądu Ostatecznego. W zabytkowym ikonostasie z 1671 r. umieszczono cudowną ikonę Matki Bożej. W 2013 r. świątynia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
W miejscowości znajduje się również MOR. Jadąc dalej, przekroczysz autostradę, a za nią dotrzesz do miejscowości Hruszowice.
- 7Hruszowice27 kmHruszowice
W Hruszowicach spotkasz kolejną na trasie cerkiew. Greckokatolicka świątynia pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny to murowana, trójdzielna budowla z lat 1996–1999. Wewnątrz mieści się współczesny ikonostas przeniesiony z cerkwi w Olchowcu.
Nieco dalej, wśród pól znajduje się Kopiec Monastyr. To jedno z miejscowych stanowisk archeologicznych o charakterze grodziska-osady. Odkryto tu zarysy jam i pozostałości palenisk z XII-XIII w.
Stąd już prostą drogą wrócisz do punktu startowego.
- 8Stubno33 kmStubno