Roztocze

Do źródeł Tanwi

0/5 - 0 opinii
Dystans
23km
Czas
3h
Trudność
Średnia
Pobierz plik trasy GPX
XML, 38.32kB
Piaszczysta droga prowadząca przez las między rudo-brązowymi poboczami i drzewami

Charakterystyka trasy

Wybierając tę pętlę, decydujesz się na wycieczkę o typowo rekreacyjnym charakterze. Po drodze napotkasz wiele malowniczych roztoczańskich krajobrazów. To idealna trasa, by zauroczyć się tą częścią kraju i Podkarpacia, pełną urokliwych miejsc. A główny punkt podróży - Rezerwat Źródła Tanwi - pozwoli Ci poznać bogatą florę Roztocza.

Dystans
23 km
Przewyższenia
194 m
Czas
3h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 76%
Szuter: 24%
Typ roweru
Gravel
Oznakowanie trasy
Dobre
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
2
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Trasa o średnim poziomie trudności pozwoli Ci sprawdzić swoją kondycję. Pamiętaj, że ogromny wpływ na to, ile kilometrów uda ci się przejechać, ma rzeźba terenu. Trasy biegnące równinami są mniej wyczerpujące od tych prowadzących po wzniesieniach czy górskich drogach.

 

Planujesz podróż w grupie? Dobierz trasę do kondycji najsłabszego uczestnika.

 

Kask oraz lekka odzież wykonana z oddychających materiałów będą niezbędne dla bezpieczeństwa i wygodny na trasie. Poza tym postaw tylko na to, co niezbędne. Ciężki bagaż utrudni Ci jazdę. Przemyśl też w czym przewieziesz potrzebne rzeczy. Sugerujemy plecak lub sakwy rowerowe.

 

Przygotuj się także na ewentualne awarie na trasie. Warto mieć przy sobie najważniejsze narzędzia, które umożliwią szybkie usunięcie usterki, takie jak dętki lub łatki, pompka czy multitool. Koniecznie zaopatrz się w odpowiednią ilość wody i prowiantu, a także sprzęt do nawigacji.

 

Szykuje się ciepły i słoneczny dzień? Pamiętaj o kremie z filtrem i okularach przeciwsłonecznych. Jeśli planujesz zwiedzanie lub inne atrakcje na trasie, bardzo przydatne będzie też zapięcie do roweru. Przed wyjazdem dokładnie przeanalizuj przebieg wycieczki. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

Odkryj Roztocze

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Narol - Jędrzejówka - Dębiny - Huta-Złomy - Łówcza - Narol

Start

 • 1
  Narol
  0 km
  Narol

  Twoja wycieczka rozpoczyna się w Narolu. Jeśli przyjechałeś autem, możesz zostawić je w centrum, przy rynku. Stąd kieruj się na wschód, w kierunku kościoła w Lipsku. Na skrzyżowaniu skręć w prawo, na Jędrzejówkę.

 • 2
  Jędrzejówka
  2.6 km
  Jędrzejówka

  Przemierzając trasę, po drodze napotkasz kamienne krzyże bruśnieńskie, które stanowią nieodłączny element roztoczańskiego krajobrazu. Poruszaj się zgodnie z oznakowaniem Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo - tak dotrzesz do Huty-Złomy.

 • 3
  Dębiny
  4.9 km
  Dębiny

  To miejscowość, do której przylega przysiółek Trzy Kopce, z którym wiąże się opowieść ludowa. Głosi ona, że dawniej na tutejszej górze mieściły się majątki trzech rycerzy. Jako że każdy z nich pragnął zagarnąć cały teren dla siebie, często dochodziło do kłótni. Te ostatecznie zakończyły się pojedynkiem, w wyniku którego wszyscy trzej mężczyźni zmarli. Ich poddani usypali każdemu z rycerzy grób -„kopiec” - i właśnie tak powstały Trzy Kopce.

 • 4
  Huta-Złomy
  6.9 km
  Huta-Złomy

  Do Huty-Złomy dotrzesz za znakami Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo.

  Na miejscu znajdziesz niewielką kaplicę i miejsce na odpoczynek.

  Przed Tobą również Rezerwat Źródła Tanwi. Przez jego teren prowadzi 2-kilometrowa ścieżka przyrodnicza Kobyle Jezioro. Znajduje się przy niej pomost zbudowany nad torfowiskiem oraz tablice informacyjne z ciekawostkami dotyczącymi tutejszej przyrody.

  Rezerwat obejmuje obszar źródliskowy rzeki Tanwi. Ochronie podlegają tu torfowiska oraz zespoły roślinności bagiennej. Stwierdzono tu występowanie ponad 150 gatunków roślin (drzew, krzewów, roślin naczyniowych i mszaków).

  Dalej kieruj się znakami niebieskiego szlaku rowerowego.

  Przed Tobą najbardziej malowniczy fragment trasy. Tutaj droga wiedzie w odkrytym terenie - wśród pól - z rozciągającym się dookoła widokiem na okoliczne wzgórza. Gdy odwrócisz się za siebie, zobaczysz Wielki Dział, czyli jedno z najwyższych wzniesień Roztocza.

 • 5
  Łówcza
  15.5 km
  Łówcza

  W Łówczy najcenniejszym zabytkiem jest zespół cerkiewny, składający się z cerkwi pod wezwaniem św. Paraskewy oraz drewnianej dzwonnicy. Cerkiew jest usytuowana w dolinie Głębokiego Potoku. Znajduje się za widocznym z drogi cmentarzem.

  W miejscowości znajdziesz także kaplicę cmentarną wzniesioną w 1848 roku oraz pozostałości dawnego zespołu dworskiego w nieco zaniedbanym parku, pochodzącym z przełomu XVIII i XIX w. Tutejsze otoczenie dopełniają zagrody i drewniane domostwa.

  W dalszej części trasy czeka Cię podjazd z ładnym widokiem, najpierw nawierzchnią asfaltową, a następnie drogą gruntową wśród pól.

  Do Narola zjedziesz drogą prowadzącą przez las. Fragmentami nawierzchnia będzie mocno piaszczysta, co może przysporzyć trudności, dlatego zachowaj czujność. 

 • 6
  Narol
  22.8 km
  Narol

  Zanim dotrzesz do drogi wojewódzkiej nr 865, po prawej stronie miniesz odnowioną murowaną cerkiew pw. Złożenia Szat Przenajświętszej Bogurodzicy - obecnie Centrum Koncertowo-Wystawiennicze.

  To budowla z początku XX w. Kiedyś świątynia greckokatolicka, obecnie przeznaczona na cele kulturalne. Odbywa się tu m.in. festiwal Arts of Narol, rozpoznawalny nie tylko w regionie.

  Od cerkwi do miejsca startu pozostał tylko nieco ponad kilometr.