Rzeszów - miasto i region
Sędziszowska trasa rowerowa
XML, 70.38kB
Charakterystyka trasy
Trasa niestety nie wszędzie jest dobrze oznaczona, jednak dla bardziej doświadczonych osób nie będzie to stanowić problemu. Czeka Cię kilka podjazdów, jednakże tylko jeden z nich jest nieco większy od pozostałych. Po drodze miniesz kilka punktów, w których możesz odpocząć i przygotować się na większy wysiłek.
Podczas swojej wycieczki przejedziesz przez kilka urokliwych miasteczek oraz wsi. Prawie każda z nich ma do zaoferowania zabytki i atrakcje warte odwiedzenia. Często, nawet zupełnie przypadkiem możesz zauważyć charakterystyczną dla danego miejsca architekturę czy nietypowy pomnik.
Praktyczne wskazówki
Przygotowując się do trasy, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Pozwoli to na zabranie odpowiedniego stroju i maksymalne ograniczenie bagażu. Wiadomo jednak, że pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego przygotuj się na jej ewentualne pogorszenie. Dobrą praktyką jest spakowanie cienkiej kurtki przeciwdeszczowej, która nie zajmuje dużo miejsca.
Przed jej rozpoczęciem dokładnie przeanalizować jej przebieg na mapie. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.
Warto pobrać załączony plik .gpx, by mieć nawigację zawsze pod ręką. By urządzenie nie zawiodło, zabierz również power bank, ładowarkę czy zapasowe baterie. W razie zmiany pogody, przydatne mogą się okazać wodoodporne pokrowce na sprzęt elektroniczny.
Na długą trasę koniecznie zabierz ze sobą napoje oraz jedzenie - trzeba mieć je przy sobie - nigdy nie wiadomo, kiedy zgłodniejesz. Pamiętaj, że sklep czy restauracja mogą znajdować się naprawdę daleko. Polecamy zaopatrzenie się w wodę, napój izotoniczny, batony i musy energetyczne. Dzięki temu na pewno nie stracisz chęci do dalszej jazdy.
Absolutna podstawa bezpieczeństwa, to oczywiście kask. Przygotuj się także od strony technicznej. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie roweru. Spakuj zestaw naprawczy.
Zapasowe dętki, pompka, multitool - to wszystko może się przydać w razie awarii - której oczywiście nie życzymy!
Rzeszów - miasto i region
Audiodeskrypcja tekstowa
Szczegóły trasy
Sędziszów Małopolski - Olchowa - Sielec - Zagorzyce Dolne - Góra Ropczycka - Domaradz Duży - Gnojnica Dolna - Granica Ropczycka - Ropczyce - Borek Wielki - Sędziszów MałopolskiStart
- 1Sędziszów Małopolski0 kmSędziszów Małopolski
Punktem, z którego wyruszysz, jest Sędziszów Małopolski. Tam też możesz zaparkować auto - najłatwiej będzie to zrobić przy Urzędzie Miasta.
W centralnej części rynku wznosi się dwukondygnacyjny ratusz pochodzący z XVII wieku. Charakteryzuje go styl neogotycki. Kiedy już zwiedzisz tę budowlę, warto udać się do Klasztoru Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Ten ufundowany przez Michała Potockiego budynek został wzniesiony w XVIII wieku. Mimo konieczności przebudowy po II wojnie światowej, klasztor zachował późnobarokowy styl. W świątyni znajdują się obrazy słynące łaskami: w ołtarzu głównym św. Antoni Padewski namalowany przez Szymona Czechowicza, obrazy Matki Bożej Częstochowskiej i Matki Bożej Łaskawej.
Dalszą podróż odbędziesz ulicami Piłsudskiego, Grunwaldzką i Witosa. Później przejedź przez drogę krajową nr 94, by po 200 metrach - za stacją benzynową - skręcić w lewo, w kierunku następnej miejscowości Olchowa.
- 2Olchowa4 kmOlchowa
Podążaj za czerwonym szlakiem rowerowym. Za murowanym kościołem skręć w lewo.
- 3Sielec7.5 kmSielec
Za dworkiem skręć w lewo. Po 900 m, kieruj się w prawo. Z daleka zobaczysz zabudowania zespołu dworsko-parkowego w Iwierzycach. Zwróć uwagę na znaki Drogi św. Jakuba Via Regia, które znacznie ułatwią Ci podróż. W ten sposób trafisz do następnej wsi. Za krzyżem milenijnym skręć w prawo.
- 4Zagorzyce Dolne12.9 kmZagorzyce Dolne
Przez około 1,2 km będziesz jechać wąskim asfaltem pod dość stromą górę. Kiedy dojedziesz do wsi, skręć w prawo i jedź do Góry Ropczyckiej. Po drodze miniesz pamiątkowy krzyż rabacji chłopskiej z 1846 r.
- 5Góra Ropczycka14.9 kmGóra Ropczycka
Kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Górze Ropczyckiej powstał w latach 1949-1951. Świątynia zawiera elementy barokowe. Najciekawszym elementem świątyni jest chrzcielnica z herbem Potockich, która przetrwała już prawie pięć wieków.
Po krótkim postoju czeka Cię spory podjazd do Domaradza Dużego.
- 6Domaradz Duży16.4 kmDomaradz Duży
Podjazdem dotrzesz do tej wsi. Stamtąd czeka Cię zjazd do Gnojnicy Dolnej. By się tam dostać, na skrzyżowaniu skręć w prawo.
- 7Gnojnica Dolna18 kmGnojnica Dolna
Skręć w prawo, a następnie w lewo, po czym znów w lewo w polną drogę. Punktem orientacyjnym jest kamiennym krzyż w kępie drzew. Podążaj Szlakiem św. Jakuba. Kieruj się do Granicy Ropczyckiej.
- 8Granica Ropczycka23.5 kmGranica Ropczycka
Na skrzyżowaniu, przy którym znajduje się kościół, skręć w prawo. Zjazdem dotrzesz do Ropczyc, po drodze przekraczając drogę krajową nr 94.
- 9Ropczyce25.8 kmRopczyce
Charakterystycznym punktem w Ropczycach jest Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Królowej Rodzin. Często, szczególnie latem czy wiosną, pielgrzymki obierają za cel figurę Matki Bożej Królowej Rodzin. Za Sanktuarium, na rondzie, skręć w prawo - w ul. Kardynała Wyszyńskiego - i kieruj się do Witkowic i Borku Wielkiego.
- 10Borek Wielki31.7 kmBorek Wielki
Gdy dojedziesz do skrzyżowania w Borku Wielkim, skręć w prawo. Mijając pomnik grunwaldzki, wrócisz do Sędziszowa.
- 11Sędziszów Małopolski36.6 kmSędziszów Małopolski
Wracasz do punktu, z którego wyruszyłeś. Odpocznij, spacerując ulicami rynku lub uzupełnij stracone kalorie w jednej z pobliskich restauracji.