Beskid Niski

Wokół Rezerwatu przyrody Kamień nad Rzepedzią

0/5 - 0 opinii
Dystans
45km
Czas
4h 30m
Trudność
Trudna
Pobierz plik trasy GPX
XML, 73.24kB
Widokową trasą rowerową

Charakterystyka trasy

Dystans
45 km
Przewyższenia
735 m
Czas
4h 30m
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 85%
Szuter: 14%
Inne: 1%
Typ roweru
MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
4
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Przygotowując się do trasy, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Pozwoli to na zabranie odpowiedniego stroju i maksymalne ograniczenie bagażu. Wiadomo jednak, że pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego przygotuj się na jej ewentualne pogorszenie. Dobrą praktyką jest spakowanie cienkiej kurtki przeciwdeszczowej, która nie zajmuje dużo miejsca.

 

Przed jej rozpoczęciem dokładnie przeanalizować jej przebieg na mapie. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

 

Warto pobrać załączony plik .gpx, by mieć nawigację zawsze pod ręką. By urządzenie nie zawiodło, zabierz również power bank, ładowarkę czy zapasowe baterie. W razie zmiany pogody, przydatne mogą się okazać wodoodporne pokrowce na sprzęt elektroniczny.

 

Na długą trasę koniecznie zabierz ze sobą napoje oraz jedzenie - trzeba mieć je przy sobie - nigdy nie wiadomo, kiedy zgłodniejesz. Pamiętaj, że sklep czy restauracja mogą znajdować się naprawdę daleko. Polecamy zaopatrzenie się w wodę, napój izotoniczny, batony i musy energetyczne. Dzięki temu na pewno nie stracisz chęci do dalszej jazdy.

 

Absolutna podstawa bezpieczeństwa, to oczywiście kask. Przygotuj się także od strony technicznej. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie roweru. Spakuj zestaw naprawczy. 
Zapasowe dętki, pompka, multitool - to wszystko może się przydać w razie awarii - której oczywiście nie życzymy!

Beskid Niski

#rowerowaprzygoda
Najdziksze góry w Polsce, czarujące swoim urokiem.

Szczegóły trasy

Wisłok Wielki – Komańcza – Karlików – Wisłok Wielki

Start

  • 1
    Wisłok Wielki
    0 km
    Wisłok Wielki

    Jako punkt startowy obierz Wisłok Wielki. To wieś pośrodku Beskidów, która poszczycić się może zadbaną cerkwią unicką pw. św. Onufrego. Dojazd samochodem możliwy jest tu drogą wojewódzką nr 987 od Jaślisk. Spod cerkwi wyjedź w kierunku południowym drogą wojewódzka nr 987. Kolejne 3 km pokonasz pośród rozrzuconej zabudowy wsi, przejeżdżając nad wąskim w tym miejscu Wisłokiem. Po drodze, kilkaset metrów za szkołą, trafisz na stary cmentarz łemkowski, warto zwiedzić to miejsce. Po około 2,5 km dotrzesz do pierwszych zabudowań Czystogarbu, a po kilku minutach wjedziesz do centrum wsi. Trzymaj się drogi, którą jedziesz na południe, dzięki czemu między porośniętymi lasem wzgórzami osiągniesz zachodnie opłotki Komańczy. 

  • 2
    Komańcza
    12 km
    Komańcza

    Obowiązkowym punktem jest tu cerkiew pw. Opieki Matki Boskiej, bogato wyposażona w kopuły i z zachowanym zachwycającym wnętrzem. Za torami kolejowymi skręć w lewo, w drogę wojewódzką nr 892. We wsi znajdziesz jeszcze ciekawy kościół rzymskokatolicki w stylu drewnianego neogotyku oraz liczne murale i deskale. Jeśli Komańcza może ci się z czymś kojarzyć, to z internowaniem prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, który spędził tam rok pomiędzy październikiem 1955 a październikiem 1956 w klasztorze Sióstr Nazaretanek. Jadąc na północ, miniesz Jawornik i dojedziesz do Rzepedzi. Interesującymi miejscami tu są: stacja kolejki wąskotorowej, drewniany most nad Osławą oraz zespół cerkiewny pw. św. Michała Archanioła. Również spędzenie czasu nad rwącym potokiem Osławy czy Osławicy będzie dobrym pomysłem. Pozostań na drodze wojewódzkiej nr 892. W Szczawnem warto przystanąć przy cerkwi grekokatolickiej pw. Zaśnięcia Matki Boskiej. Za remizą Ochotniczej Straży Pożarnej odbij w lewo, w drogę wojewódzką nr 889. Będziesz jechać na północ drogą biegnącą tuż obok Osławy. Minąwszy kapliczkę z 1919 roku, jedź prosto, by osiągnąć Płonną. Znajdziesz tam ruiny cerkwi pw. Najświętszej Maryi Panny i doskonale zachowaną dzwonnicę parawanową. 

  • 3
    Karlików
    38 km
    Karlików

    Kolejna miejscowość to Karlików, z cmentarzem grekokatolickim. Zjedź w lewo z drogi wojewódzkiej nr 889 na skrzyżowaniu we wsi i jedź na południe. Miniesz dawny zakład karny i wyciąg narciarski, a po 700 m skręcisz w prawo w drogę polną wzdłuż czerwonego szlaku pieszego. Przez dolinę między wzgórzami dotrzesz do nieistniejącej wsi Tokarnia i w końcu do przełęczy. Odbij ostro w lewo. Trzymaj się szerokiego duktu przez 2,6 km. Jedź ostrożnie, bo droga może być zdradliwa. Kiedy skończy się las, dotrzesz do Wisłoka Wielkiego.

  • 4
    Wisłok Wielki
    45 km
    Wisłok Wielki

    Twoja wycieczka kończy się w pobliżu miejsca startu.

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?