Rzeszów - miasto i region

Parki, owady i Słowianie

0/5 - 0 opinii
Dystans
27km
Czas
2h 30m
Trudność
Łatwa
Pobierz plik trasy GPX
XML, 52.32kB
Rowerzyści na drodze wśród pól

Charakterystyka trasy

Łatwa, relaksująca trasa o niewielkim łącznym przewyższeniu, którą pokonają i dorośli, i dzieci. Prowadzi przez zróżnicowany teren, dzięki czemu spotkasz na drodze krajobrazy miejskie, wiejskie, parki zamkowe, a nawet gigantyczne modele owadów i pająków oraz… średniowieczny gród słowiański. Brzmi ekscytująco, prawda?

Dystans
27 km
Przewyższenia
292 m
Czas
2h 30m
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 96%
Inne: 4%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
4
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Choć ta trasa nie jest zbyt wymagająca, warto się do niej odpowiednio przygotować - tak, by nic nie zaskoczyło Cię w żadnym momencie. Zacznij od najważniejszej rzeczy, czyli od kasku. Dobry kask to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Zadbaj również o właściwe oświetlenie - przednie i tylne. Oprócz lampek rowerowych wyposaż swój rower w odblaski, by być dobrze widocznym rowerem na drodze.

 

Co jeszcze warto zabrać ze sobą w trasę? Do plecaka spakuj ciepłą bluzę na wypadek zmiany pogody lub lekką kurtkę przeciwdeszczową. Warto również zabrać przekąski, które dodadzą Ci energii podczas wycieczki. Dobrze sprawdzą się batony proteinowe lub musy energetyczne.

 

Jeśli planujesz skorzystać z atrakcji, które znajdują się na trasie, w niektórych miejscach konieczne będzie pozostawienie roweru. By mieć pewność, że po zwiedzaniu będzie on nadal na swoim miejscu, koniecznie zabierz zabezpieczenie roweru np. zapięcie typu U-Lock czy cienką, stalową linkę.

Rzeszów - miasto i region

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Dębica – Stobierna – Dębica

Start

  • 1
    Dębica
    0 km
    Dębica

    Stań przed dworcem kolejowym w Dębicy, plecami do budynku. Na rondzie wybierz trzeci zjazd, w ul. Głowackiego. Gdy dojedziesz do ul. Kościuszki, skręć w prawo. Miniesz Plac Solidarności, Plac Mikołajkowów, upamiętniający małżeństwo, które w czasie II wojny światowej uratowało rodzinę żydowską. Dalej jedź prosto ul. Strażacką, na rondzie Ożoga odbij w lewo, a na rondzie Honorowych Dawców Krwi w ul. Wielopolską. Jedź nią także na rondzie Mickiewicza (pierwszy zjazd). Droga ta wyprowadzi cię na przedmieścia, ku drodze krajowej nr 94. Trzymaj się ul. Wielopolskiej, przejeżdżając prosto na rondzie ppor. Kloca. W drodze na południe miniesz cmentarz komunalny i wjedziesz do lasu. Jedź główną drogą przez około 2 km, by dotrzeć do Stasiówki. Jedź drogą z pierwszeństwem ruchu, a następnie miniesz kapliczkę domkową po lewej stronie szosy. Na skrzyżowaniu 700 m dalej, pomiędzy krzyżem przydrożnym, przystankiem i znakiem kończącym wieś, skręć w lewo. Trzymaj się tej drogi, która prowadzi przez rozrzucone zabudowania Stasiówki w kierunku północno-wschodnim. Za wsią znowu wjedziesz w las, za którym leży Stobierna.

  • 2
    Stobierna
    12.3 km
    Stobierna

    Na pierwszym skrzyżowaniu za lasem odbij w lewo. Trafisz tam na Osadę słowiańską. To niewielki skansen w postaci warowni z palisadą, wewnątrz którego rekonstruowane jest życie wczesnośredniowiecznych mieszkańców Słowian, między innymi w warsztatach tkackim, kowalskim i garncarskim, gdzie oferowane są warsztaty dla dorosłych i dla dzieci. To nie jedyna atrakcja w Stobiernej, która ma jeszcze park owadów i pajęczaków oraz wyciąg narciarski. Park owadów i pajęczaków to znaczna liczba modeli tych stworzeń, powiększonych do rozmiarów człowieka. Jest to z jednej strony pouczające, przedstawiając szczegóły anatomiczne ich budowy, a z drugiej przerażające, jak obecność na planie filmu „Żołnierze Kosmosu”. Przy szkole podstawowej skręć w prawo i jedź przed siebie. Za zagajnikiem trafisz na wieś Bobrek, a dalej na Zawadę. Ciekawy jest tam siedemnastowieczny kościół, rozbudowany pod koniec XX stulecia o schody, przedsionek ocieniony kolumnadą i wieżę. Ma on rangę sanktuarium. Dalej dojedziesz do drogi krajowej nr 94, w którą skręć w lewo, a potem w prawo, zgodnie z drogowskazem na Pustynię. Przy okazji – mijasz właśnie park zamkowy z zamkiem. Najstarsze kamienie położono tu w XVI wieku, a przebudowy w stylu neogotyckim dokonano w XIX wieku. Obecny kształt z pojedynczą basztą to skutek zniszczeń z roku 1914. Obok wybudowano w dwudziestoleciu międzywojennym dworek-willę, dokładną kopię rezydencji Rhodesa Smitha, odkrywcy złóż diamentów na terenie Rodezji i RPA. Skręciwszy na Pustynię, jedź w kierunku północnym, przejeżdżając nad torami kolejowymi. Skręcisz tu 2 razy w lewo – na rondzie i zaraz za nim. Jadąc prosto, przekroczysz linię kolejową – 300 m dalej skręć znów w lewo, w drogę wojewódzką nr 985, a następnie w prawo w ul. Sandomierską. Poruszaj się wzdłuż torów kolejowych, wjeżdżając w ul. Mościckiego. Jedź dalej drogą z pierwszeństwem przejazdu, która odbija w prawo przy zabudowaniach przemysłowych. Przejedź przez skrzyżowanie i tocz się ul. Kosynierów Racławickich, która wyznacza północną granicę Dębicy. Na owalnym rondzie wybierz czwarty zjazd, w ul. Kościuszki. Mijając urząd miejski, pamiętaj, że kryje się za nim Muzeum Regionalne ze zróżnicowanymi zbiorami – od drewnianych wiejskich chochel po samoloty odrzutowe. Za wiaduktem kolejowym skręć w prawo w ul. Głowackiego, którą dotrzesz pod dworzec.

  • 3
    Dębica
    27.3 km
    Dębica

    Twoja wycieczka kończy się w pobliżu miejsca startu.

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?