Rzeszów - miasto i region

Wokół Rezerwatu Przyrody Zabłocie

0/5 - 0 opinii
Dystans
82km
Czas
4h 30m
Trudność
Średnia
Pobierz plik trasy GPX
XML, 121.25kB

Charakterystyka trasy

Przyjemna, choć trudna przez znaczną odległość trasa, która prowadzi przez północno-zachodnie okolice Rzeszowa. Prowadząc w większość polami i lasami, pozwoli też cieszyć się doznaniami architektonicznymi i historycznymi w miasteczkach i miastach w bezpośredniej okolicy Rzeszowa.

Dystans
82 km
Przewyższenia
375 m
Czas
4h 30m
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 98%
Inne: 2%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
14
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Trasa o średnim poziomie trudności pozwoli Ci sprawdzić swoją kondycję. Pamiętaj, że ogromny wpływ na to, ile kilometrów uda ci się przejechać, ma rzeźba terenu. Trasy biegnące równinami są mniej wyczerpujące od tych prowadzących po wzniesieniach czy górskich drogach.

 

Planujesz podróż w grupie? Dobierz trasę do kondycji najsłabszego uczestnika.

 

Kask oraz lekka odzież wykonana z oddychających materiałów będą niezbędne dla bezpieczeństwa i wygodny na trasie. Poza tym postaw tylko na to, co niezbędne. Ciężki bagaż utrudni Ci jazdę. Przemyśl też w czym przewieziesz potrzebne rzeczy. Sugerujemy plecak lub sakwy rowerowe.

 

Przygotuj się także na ewentualne awarie na trasie. Warto mieć przy sobie najważniejsze narzędzia, które umożliwią szybkie usunięcie usterki, takie jak dętki lub łatki, pompka czy multitool. Koniecznie zaopatrz się w odpowiednią ilość wody i prowiantu, a także sprzęt do nawigacji.

 

Szykuje się ciepły i słoneczny dzień? Pamiętaj o kremie z filtrem i okularach przeciwsłonecznych. Jeśli planujesz zwiedzanie lub inne atrakcje na trasie, bardzo przydatne będzie też zapięcie do roweru. Przed wyjazdem dokładnie przeanalizuj przebieg wycieczki. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

Rzeszów - miasto i region

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Rzeszów – Głogów Małopolski – Kolbuszowa – Rzeszów

Start

  • 1
    Most im. Tadeusza Mazowieckiego w Rzeszowie
    0 km
    Most im. Mazowieckiego w Rzeszowie

     

    Wyruszysz dziś z okolic Mostu im. Tadeusza Mazowieckiego w Rzeszowie. To most wantowy, w którym ciężar jezdni przenoszą liny przypięte do głównego pylonu o wysokości 108,5 m! Zjedź z mostu na rondo im. Rodziny Ulmów i skręć w prawo. Jadąc wzdłuż ul. Lubelskiej zauważysz nowe osiedla i zabudowania przemysłowo-handlowe, a za nimi gęste zarośla nad brzegiem Wisłoka. Odbij w prawo przy witaczu Gminy Trzebownisko, mającym kształt statecznika pionowego samolotu. Kieruj się ku centrum wsi, by przy szkole podstawowej skręcić w lewo. Upewnisz się co do drogi, gdy miniesz urząd gminy i kościół. Następnie wyjedziesz na drogę wojewódzką 878. Kieruj się na północ, mijając Hotel Blue Diamond, wiadukt autostrady A4 i teren lotniska Rzeszów-Jasionka. Na rondzie przy siedzibie Aeroklubu Rzeszowskiego jedź prosto i za kościołem odbij lekko w lewo. Będziesz teraz przejeżdżać przez teren dynamicznie rozwijającej się strefy ekonomicznej w Jasionce, z licznymi zakładami przemysłowymi z branży lotniczej i mechanicznej. Przy pętli autobusowej skręć w prawo, ku północy i przekrocz rzeczkę niewielkim mostkiem. Wjedziesz do wsi Wysoka Głogowska, której dość zwarta zabudowa będzie ci towarzyszyć przez kilka kilometrów, dopóki nie miniesz szkoły, domu ludowego, kościoła i remizy Ochotniczej Straży Pożarnej. Za remizą jedź prosto, kierując się na nieodległy las. Przez gęsty kompleks borów, pozostałość po niegdyś olbrzymiej Puszczy Sandomierskiej, dotrzesz do przedmieść Głogowa Małopolskiego. Jeśli rzadko bywasz w takich miejscach, zrób sobie postój i naciesz się spokojem starego lasu. 

  • 2
    Głogów Małopolski
    19 km
    Głogów Małopolski

    Ulicami Leśną i Wojska Polskiego wjedziesz na rynek w Głogowie Małopolskim. Możesz nie uwierzyć, ale to małe miasteczko powstało na renesansowym planie, jak wiele miast włoskich czy Zamość! Spójrz na symetrycznie wychodzące z rynku ulice, na jego podział na ćwiartki i umieszczony centralnie ratusz z symetrycznym frontem i schodami. W północno-wschodnim rogu znajduje się neogotycki kościół pw. św. Trójcy, sanktuarium Matki Boskiej Głogowskiej. Wyjedź z rynku ul. Sikorskiego i skręć w prawo w ul. Wygoda 1,5 km dalej. Jadąc wybraną drogą dotrzesz do Stykowa. Nie zmieniając trasy, jedź na północ, mijając linię wysokiego napięcia, by pośród pól i niewielkich lasów dotrzeć do Przewrotnego. We wsi dojedziesz do parku dworskiego – objedź go. Upewnisz się co do drogi, mijając mały staw i niewielki las kilkaset metrów dalej. Przez następną miejscowość, Pogwizdów Stary, przejedź na wprost i przetnij las, by wyjechać w Raniżowie. Na rynku wybierz idącą w lewo ul. Armii Krajowej. Przechodzi ona w drogę wojewódzką nr 875. Trzymaj się jej przez następne 10 km. W tym czasie miniesz Nowy Dzikowiec i Dzikowiec, a także liczne przydrożne kapliczki i krzyże. Za Dzikowcem odbij w lewo, zgodnie ze znakiem na Kolbuszową Centrum, zjeżdżając z drogi nr 875. Kiedy miniesz krzyż przydrożny przed Werynią, spójrz w lewo. Na płaskim obszarze o wymiarach 1000x1000 m, przylegającym jednym bokiem do drogi, a drugim do pałacu Tyszkiewiczów, w latach 1939-1945 znajdowało się lotnisko polowe, z którego korzystali polscy lotnicy we Wrześniu 1939 roku, radzieccy w 1944 i, okazjonalnie, amerykańscy. Warto zatrzymać się przy pałacu Tyszkiewiczów, pięknie odrestaurowanym w stylu secesyjnym. Przejeżdżając przez las we wcześniej obranym kierunku, dojedziesz do Kolbuszowej. Skręciwszy w lewo z ul. Tyszkiewiczów w ul. Kościuszki, a następnie na rondzie w prawo, dotrzesz na rynek miejski.

  • 3
    Kolbuszowa
    46.3 km
    Kolbuszowa

    Rynek w Kolbuszowej zachował układ typowy dla małego miasteczka galicyjskiego. Otoczony jest niską, parterową lub jednopiętrową zabudową. Nieopodal znajduje się też kolegiata w stylu późnobarokowym. Warto zajrzeć do środka, by podziwiać ołtarz i ławy w prezbiterium, prawdziwe arcydzieła sztuki snycerskiej. Z rynku wyjedź ul. Piłsudskiego w kierunku południowo-wschodnim. Choć nasza trasa prowadzi dalej na południe, może skusisz się na odwiedziny w skansenie? Po drodze znajdziesz znaki, którymi możesz się tam skierować. Tymczasem wyjechawszy z Kolbuszowej, jedź drogą wojewódzką 987, przecinając Bukowiec i Przedbórz. Pomiędzy tymi miejscowościami znajdują się spokojne krajobrazy polne i małe lasy, które pozwalają odpocząć od zgiełku codzienności. Za Przedbórzem trafisz na wielki kompleks leśny, którego częścią jest Rezerwat przyrody Zabłocie. Nie zmieniając kierunku, jedź przed siebie. Warto przystanąć na zaporze bobrów czy na łowisku w Czarnej Sędziszowskiej, by odpocząć chwilę nad wodą. W tej ostatniej wsi skręć przy ośrodku zdrowia w lewo. Droga poprowadzi cię lasami i polami wzdłuż zbiorników wodnych i autostrady A4. Następnie przejedź przez długą miejscowość Bratkowice, która ciągnie się przez około 6 km. Trzymaj się głównej drogi, która przez pola doprowadzi cię w pobliże autostrady. Kiedy przejedziesz pod nią przepustem, odbij lekko w lewo. W ten sposób dotrzesz do Mrowli. Przemierzając miejscowość, szukaj wzrokiem kościoła w wyraźnie neogotyckiej bryle i skręć za nim w prawo, by po 200 m, przejechawszy przez mostek nad Czarną, odbić w lewo. Po kilkuset metrach przejedziesz nad drogą szybkiego ruchu S19, mając po lewej stronie obiekty sportowe – boiska i strzelnicę „Husar”. Dalej droga prowadzi przez Rudną Wielką – długą wieś z neobarokową świątynią pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Dojechawszy do przejazdu kolejowego, skręć w prawo w ul. Warszawską, by dotrzeć do skrzyżowania z ul. Krogulskiego. Powinieneś widzieć stąd już most, spod którego wystartowałeś. Kieruj się w jego stronę, korzystając z szerokiej ścieżki rowerowej po obu stronach jezdni.

  • 4
    Most im. Tadeusza Mazowieckiego w Rzeszowie
    82.4 km
    Most im. Tadeusza Mazowieckiego w Rzeszowie

    Twoja wycieczka kończy się w pobliżu miejsca startu.