Beskid Niski

W dolinach Wisłoka i Morwawy

0/5 - 0 opinii
Dystans
28km
Czas
3h
Trudność
Łatwa
Pobierz plik trasy GPX
XML, 57.06kB
Asfaltowa uliczka biegnąca wzdłuż wysokich drzew z beżowymi liśćmi

Charakterystyka trasy

Trasa w większości prowadzi asfaltowymi drogami, wokół rzek Wisłok i Morwawa. Nie doświadczysz tu stromych podjazdów, przez co wycieczka będzie łatwa i przyjemna. Jedyną niedogodnością jest duży ruch samochodowy, przez co trasa nie jest polecana rodzinom z dziećmi. Głównymi atrakcjami trasy jest dawna drewniana cerkiew oraz drewniane kościoły mijane po drodze. 

Dystans
28 km
Przewyższenia
144 m
Czas
3h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 93%
Inne: 7%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Słabe
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
2
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Choć ta trasa nie jest zbyt wymagająca, warto się do niej odpowiednio przygotować - tak, by nic nie zaskoczyło Cię w żadnym momencie. Zacznij od najważniejszej rzeczy, czyli od kasku. Dobry kask to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Zadbaj również o właściwe oświetlenie - przednie i tylne. Oprócz lampek rowerowych wyposaż swój rower w odblaski, by być dobrze widocznym rowerem na drodze.

 

Co jeszcze warto zabrać ze sobą w trasę? Do plecaka spakuj ciepłą bluzę na wypadek zmiany pogody lub lekką kurtkę przeciwdeszczową. Warto również zabrać przekąski, które dodadzą Ci energii podczas wycieczki. Dobrze sprawdzą się batony proteinowe lub musy energetyczne.

 

Jeśli planujesz skorzystać z atrakcji, które znajdują się na trasie, w niektórych miejscach konieczne będzie pozostawienie roweru. By mieć pewność, że po zwiedzaniu będzie on nadal na swoim miejscu, koniecznie zabierz zabezpieczenie roweru np. zapięcie typu U-Lock czy cienką, stalową linkę.

Beskid Niski

#rowerowaprzygoda
Najdziksze góry w Polsce, czarujące swoim urokiem.

Szczegóły trasy

Targowiska - DK nr 19 - Krościenko Wyżne - DK nr 19 - Haczów - Wróblik Szlachecki - Targowiska

Start

  • 1
    Targowiska
    0 km
    Targowiska

    Punktem startowym będzie dla Ciebie XVIII-wieczny, drewniany kościół pw. św. Małgorzaty. Możesz tu zostawić samochód na dużym, przykościelnym parkingu. Z centrum wsi kieruj się główną drogą na północ, a na rozwidleniu dróg skręć w lewo w kierunku wsi Pustyny. Po drodze miniesz linię kolejową, którą należy przekroczyć w wyznaczonym do tego miejscu.

  • 2
    DK nr 19
    4.3 km
    DK nr 19

    Po przejechaniu krótkiego odcinka drogi krajowej nr 19, skręć w stronę Krościenka Wyżnego. Z daleka ujrzysz dobrze widoczny kościół w następnej miejscowości.

  • 3
    Krościenko Wyżne
    6.1 km
    Krościenko Wyżne

    Przy kościele skręć w lewo - na ul. Południową - i jedź nią aż do skrzyżowania. Następnie skręć w prawo i jedź prosto aż do ul. Północnej. Jadąc tą ulicą, dotrzesz do drogi krajowej nr 19.

  • 4
    DK nr 19
    11.5 km
    DK nr 19

    Po przejechaniu krótkiego odcinka drogą krajową nr 19 skręć w lewo i kieruj się w stronę Haczowa. 

  • 5
    Haczów
    15.2 km
    Haczów

    Haczów to miejscowość, w której warto zatrzymać się na dłużej. Znajdziesz tu aż dwa warte uwagi obiekty. Pierwszym z nich jest drewniany kościół pw. Wniebowzięcia NMP, który znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Świątynia, jako że powstała w XV w., stanowi idealny przykład stylu gotyckiego. Podczas wizyty zwróć uwagę na polichromię z 1494 r. i figurę Piety z XV w.

    Drugim ważnym na mapie punktem jest zespół dworsko-parkowy. Możesz tu odpocząć, podziwiając pozostałości dworu, oficyny, oranżerii, kaplicy czy bramy wjazdowej. W sezonie odbywają się tu imprezy plenerowe. By dotrzeć do punktu, należy na rondzie skręcić w lewo. Natomiast by dotrzeć do kolejnego punktu wycieczki, należy wrócić do ronda i jechać wzdłuż rzeki Wisłok, a na skrzyżowaniu dróg skręcić w prawo. Zobaczysz drogowskaz „Wróblik Szl. 7”. Droga do Wróblika Szlacheckiego wiedzie wzdłuż rzeki Morwawa. 

  • 6
    Wróblik Szlachecki
    23.1 km
    Wróblik Szlachecki

    Najsłynniejszym punktem tego miejsca jest drewniana cerkiew greckokatolicka pw. Zaśnięcia Bogurodzicy. Cerkiew wybudowano pod koniec lat siedemdziesiątych XIX wieku. W jej wnętrzu możesz podziwiać polichromie figuralne. W bezpośrednim sąsiedztwie wznosi się dzwonnica wybudowana na planie ośmioboku. 

    Na ostatnim odcinku swojej podróży - okolicach Wróblika Królewskiego - miniesz wzniesienia z wiatrakami. Następnie przez wieś Widacz dojedziesz do Targowisk.

  • 7
    Targowiska
    28.2 km
    Targowiska

    Twoja rowerowa wycieczka kończy się w punkcie startowym - przy kościele pw. św. Małgorzaty. 

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?