Rzeszów - miasto i region

Wzgórzami i lasami na południe od Rzeszowa

0/5 - 0 opinii
Dystans
84km
Czas
4h 25m
Trudność
Średnia
Pobierz plik trasy GPX
XML, 162.16kB
Rowerzysta w czarnym stroju i kasku jadący na rowerze drogą asfaltową biegnącą między zielonymi łąkami, w tle niebieskie niebo i chmury, w oddali domostwa i wzgórza

Charakterystyka trasy

Trasa o średnim poziomie trudności, tak ze względu na długość, jak i przewyższenia. Prowadzi w większości bocznymi i wiejskimi drogami. Liczne wzgórza stanowią doskonałe punkty widokowe na kolejne miejscowości i krajobrazy rzecznych dolin, a lasy dają okazję do odpoczynku w cieniu. Wycieczka zaczyna się i kończy na południowych krańcach Rzeszowa, i wije się nie tylko pośród podkarpackich wsi i miasteczek, ale również przez tereny niezamieszkane i pozostawione naturze. Duża część strasy prowadzi doliną Wisłoka, co pozwala obserwować nie tylko to, jak rzeka kształtowała swój bieg, ale i zakres zmian wprowadzonych ręką ludzką.

Dystans
84 km
Przewyższenia
953 m
Czas
4h 25m
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 97%
Szuter: 1%
Inne: 2%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Słabe
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
14
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Trasa o średnim poziomie trudności pozwoli Ci sprawdzić swoją kondycję. Pamiętaj, że ogromny wpływ na to, ile kilometrów uda ci się przejechać, ma rzeźba terenu. Trasy biegnące równinami są mniej wyczerpujące od tych prowadzących po wzniesieniach czy górskich drogach.

 

Planujesz podróż w grupie? Dobierz trasę do kondycji najsłabszego uczestnika.

 

Kask oraz lekka odzież wykonana z oddychających materiałów będą niezbędne dla bezpieczeństwa i wygodny na trasie. Poza tym postaw tylko na to, co niezbędne. Ciężki bagaż utrudni Ci jazdę. Przemyśl też w czym przewieziesz potrzebne rzeczy. Sugerujemy plecak lub sakwy rowerowe.

 

Przygotuj się także na ewentualne awarie na trasie. Warto mieć przy sobie najważniejsze narzędzia, które umożliwią szybkie usunięcie usterki, takie jak dętki lub łatki, pompka czy multitool. Koniecznie zaopatrz się w odpowiednią ilość wody i prowiantu, a także sprzęt do nawigacji.

 

Szykuje się ciepły i słoneczny dzień? Pamiętaj o kremie z filtrem i okularach przeciwsłonecznych. Jeśli planujesz zwiedzanie lub inne atrakcje na trasie, bardzo przydatne będzie też zapięcie do roweru. Przed wyjazdem dokładnie przeanalizuj przebieg wycieczki. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

Rzeszów - miasto i region

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Rzeszów – Olimpów – Strzyżów – Rzeszów

Start

 • 1
  Rzeszów – stadion Stali
  0 km
  Rzeszów – stadion Stali

  Jako punkt startowy można obrać stadion Stali Rzeszów. Stamtąd należy udać się na ścieżkę rowerową nad Wisłokiem i jechać bulwarami na południe, ku rezerwatowi Lisia Góra. To mały rezerwat, pełen starych drzew i chronionych okazów ptactwa Następnie, po minięciu Ptasiej wyspy na rzece, czeka Cię ostry skręt w prawo. Kolejne kilka kilometrów przebiega wzdłuż ulic Jarowej i Beskidzkiej. W Racławówce przed mostkiem na Lubczy należy odbić lekko w prawo i podążać wzdłuż brzegu rzeki. Po 2,5 km czeka ostry zakręt w lewo i droga prowadząca do Zgłobnia. Kolejna zmiana kierunku ma miejsce w Woli Zgłobieńskiej – należy skręcić w prawo, na wzgórze, a za nim, w Będzenicy, w lewo, w drogę asfaltową, przed przystankiem autobusowym. Na skrzyżowaniu wśród pól udaj się w prawo, a po dojechaniu do szosy w lewo. Etap ten kończy się w Olimpowie.

 • 2
  Olimpów
  26 km
  Olimpów

  W Olimpowie obrać należy kierunek południowo-zachodni, by dotrzeć do Wiśniowej. Trasa prowadzi koło szkoły podstawowej, koło której należy skręcić w prawo, a po 650 m w lewo. Długa prosta kończy się przy panoramie koło wieży triangulacyjnej przy rezerwacie Wielki Las. Obrawszy kierunek na zachód, udaj się prosto. Meandrując wzdłuż krawędzi lasu, miniesz wzgórze koło Pstrągowej, na krótko zanurzysz się w gęstwinie i znów podążysz drogą przy lesie. Przy krzyżu przydrożnym skręć w pola, na drogę nieutwardzoną. Doprowadzi Cię ona do stadniny koni. Po jej ominięciu, na końcu drogi udaj się w prawo. Główną szosą przejedziesz przez Pstrągową. Następnie 1 km za kościołem skręć w prawo, na punkt widokowy na Tatry. W pogodny dzień na pewno będzie je stamtąd widać. Następnie przez lasy i wzgórza dotrzesz do Strzyżowa.

 • 3
  Strzyżów
  52 km
  Strzyżów

  Rynek w Strzyżowie to dobre miejsce na odpoczynek i regenerację. Zwróć uwagę na układ urbanistyczny miasta, możesz odwiedzić też pobliski kościół, ciekawy architektonicznie, ale też z bogato zdobionym wyposażeniem. Z miasta wyjedź ul. Słowackiego. Po przejechaniu przez most na Wisłoku odbij w lewo, po 150 m w prawo i ponownie w lewo po 250 m. Możesz zatrzymać się przy ruinach stalowego mostu kratownicowego. Wjedziesz w zagajnik i wzdłuż jego krawędzi dotrzesz do punktu widokowego. Za nim należy skierować się w lewo. Po 4,8 km, na rozwidleniu zjedź w prawo, by przez niewielki las dojechać do zabudowań Przedmieścia Czudeckiego. Jadąc w prawo, dojedziesz do Wyżnego. Tam przejedź obok budynku OSP, wybierając wąską, osiedlową drogę. Po niespełna 400 m skręć w lewo i jedź dalej przed siebie, nie zbaczając. W ten sposób dojedziesz do Lubeni. Szlak prowadzi dalej główną drogą przez Siedliska. Na rzeszowskim osiedlu Budziwój skręć w ulicę Porąbki, a następnie Senatorską. Dojedziesz do ul. Jana Pawła II i skręcisz w nią w lewo. Po jakimś czasie przejdzie ona w ul. Kwiatkowskiego. Po drodze możesz odpocząć nad zalewem Żwirownia. Stamtąd zostanie już tylko kilka minut jazdy do Mostu Karpackiego.

 • 4
  Rzeszów
  83 km
  Rzeszów

  Twoja wycieczka kończy się na Moście Karpackim.