Dolina Sanu i Wisły

Rowerem przez Puszczę Sandomierską

5/5 - 1 opinii
Dystans
36km
Czas
4h 30m
Trudność
Średnia
Pobierz plik trasy GPX
XML, 53.93kB
Dwupasmowa droga asfaltowa biegnąca przez las

Charakterystyka trasy

Czas na wycieczkę rowerową po Puszczy Sandomierskiej, będącą  atrakcją samą w sobie. To kompleks leśny położony w Kotlinie Sandomierskiej niedaleko Stalowej Woli. Dominują w nim sosny zwyczajne i dęby szypułkowe oraz łąki, pola i stawy rybne. To urokliwa trasa, która wiedzie głównie przez lasy, jednak dla fanów urbanistycznych krajobrazów też coś się znajdzie. Jej atutem jest zachwycająca przyroda, cisza i spokój. To właśnie one będą towarzyszyć Ci przez znaczną część wycieczki.


 

Dystans
36 km
Przewyższenia
742 m
Czas
4h 30m
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 49%
Szuter: 30%
Inne: 21%
Typ roweru
MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
2
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Trasa o średnim poziomie trudności pozwoli Ci sprawdzić swoją kondycję. Pamiętaj, że ogromny wpływ na to, ile kilometrów uda ci się przejechać, ma rzeźba terenu. Trasy biegnące równinami są mniej wyczerpujące od tych prowadzących po wzniesieniach czy górskich drogach.

 

Planujesz podróż w grupie? Dobierz trasę do kondycji najsłabszego uczestnika.

 

Kask oraz lekka odzież wykonana z oddychających materiałów będą niezbędne dla bezpieczeństwa i wygodny na trasie. Poza tym postaw tylko na to, co niezbędne. Ciężki bagaż utrudni Ci jazdę. Przemyśl też w czym przewieziesz potrzebne rzeczy. Sugerujemy plecak lub sakwy rowerowe.

 

Przygotuj się także na ewentualne awarie na trasie. Warto mieć przy sobie najważniejsze narzędzia, które umożliwią szybkie usunięcie usterki, takie jak dętki lub łatki, pompka czy multitool. Koniecznie zaopatrz się w odpowiednią ilość wody i prowiantu, a także sprzęt do nawigacji.

 

Szykuje się ciepły i słoneczny dzień? Pamiętaj o kremie z filtrem i okularach przeciwsłonecznych. Jeśli planujesz zwiedzanie lub inne atrakcje na trasie, bardzo przydatne będzie też zapięcie do roweru. Przed wyjazdem dokładnie przeanalizuj przebieg wycieczki. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

Dolina Sanu i Wisły

#rowerowaprzygoda
Poczuj dobry nurt Doliny Sanu i Wisły!

Szczegóły trasy

Obiekt rekreacyjno-turystyczny „Grzybek” - Stalowa Wola - Maziarnia - Ruda - Burdze - Obiekt rekreacyjno-turystycznego „Grzybek”

Start

 • 1
  Obiekt rekreacyjno-turystyczny „Grzybek”
  0 km
  „Grzybek"

  Punkt ten znajduje się w Puszczy Sandomierskiej, obok Ścieżki edukacyjno-przyrodniczej „Ciemny Kąt” Nadleśnictwa Rozwadów. Samochód możesz zostawić na parkingu obok obiektu. Stąd ruszasz w trasę. Kieruj się na północ drogą lokalną między Rudą i Stalową Wolą.

 • 2
  Stalowa Wola
  4.7 km
  Stalowa Wola

  Gdy dojedziesz do cmentarza, skręć w prawo. Jedź drogą dla rowerów, biegnącą równolegle do ulicy Ofiar Katynia. Stąd możesz odbić do centrum miasta - warto się tu na chwilę zatrzymać.

  Ulicami Popiełuszki, Okulickiego i Floriańską dojedziesz do drewnianego kościółka św. Floriana. Został on wybudowany w 1802 r. w miejscowości Stany i przeniesiony w 1943 r. na obecne miejsce. To budowla konstrukcji zrębowej z charakterystycznymi sobotami, zwieńczona baniastym hełmem z latarnią. Świątynia znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej.

  Kontynuuj jazdę ulicą Ofiar Katynia, skręć w prawo w ul. Solidarności. Po minięciu przejazdu kolejowego kończy się ścieżka rowerowa. Dalej kieruj się na wprost ulicami Wczasową, Wańkowicza i Wrzosową. Za pętlą autobusową skręć w prawo, w ul. Sosnową. Najpierw pojedziesz drogą asfaltową, a następnie leśną i szutrową - przez ok. 3 km - aż do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 872. Przetnij ją i kieruj się prosto asfaltową drogą pożarową nr 4, prowadzącą do Maziarni.

 • 3
  Maziarnia
  20.2 km
  Maziarnia

  Przy końcu wsi, na około 20. kilometrze trasy, skręć w prawo. Teraz poprowadzi Cię wąska asfaltowa droga, która przechodzi w szutrową. Trzymaj się głównego utwardzonego ciągu, który doprowadzi Cię do drogi wojewódzkiej nr 872. Tu skręć w lewo, a po ok. 1200 m zjedź w prawo w kierunku miejscowości Ruda.

 • 4
  Ruda
  27.4 km
  Ruda

  Przed cmentarzem z okresu I wojny światowej skręć w lewo i kontynuuj jazdę ul. kard. A. Sapiechy aż do kościoła parafialnego w Rudzie. Tu trasa łączy się z niebieskim szlakiem. Podążaj za jego znakami do miejscowości Brudze.

 • 5
  Brudze
  29.9 km
  Brudze

  W tej miejscowości przed kościołem trafisz na pomnik przyrody - okazały dąb.

  Mijasz wieś Brudze i skręcasz w kierunku Stalowej Woli.

 • 6
  Obiekt rekreacyjno-turystyczny „Grzybek”
  35.9 km
  „Grzybek”

  Na trasie do Stalowej Woli po lewej stronie miniesz poligon wojskowy. Po około dwóch kilometrach skręć w prawo, w drogę leśną. Tędy wrócisz do miejsca startowego - parkingu obok ścieżki edukacyjno-przyrodniczej.