Rzeszów - miasto i region

Sanktuaria, krzyże i lasy na południe od Rzeszowa

0/5 - 0 opinii
Dystans
54km
Czas
2h 15m
Trudność
Łatwa
Pobierz plik trasy GPX
XML, 105.48kB
Rowerzysta w grafitowym stroju kolarskim jadący drogą asfaltową, z prawej strony zielone drzewa, z lewej strony wysoka, zielona roślinność na polach

Charakterystyka trasy

Prosta, 54-kilometrowa trasa wiedzie przez miasta i wsie oraz wzgórza, łąki, pola i lasy na południowy-wschód od Rzeszowa. Pojedziesz asfaltowymi drogami, poznając geografię, przyrodę i historię okolicy. Do najciekawszych miejsc na trasie należą Sanktuarium Maryjne w Czudcu, kościół św. Mikołaja w Połomi oraz Krzyż Milenijny w Niechobrzu Górnym. Łatwość trasy spowoduje też, że na pewno się nie zgubisz.

Dystans
54 km
Przewyższenia
674 m
Czas
2h 15m
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 99%
Inne: 1%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Słabe
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
14
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Choć ta trasa nie jest zbyt wymagająca, warto się do niej odpowiednio przygotować - tak, by nic nie zaskoczyło Cię w żadnym momencie. Zacznij od najważniejszej rzeczy, czyli od kasku. Dobry kask to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Zadbaj również o właściwe oświetlenie - przednie i tylne. Oprócz lampek rowerowych wyposaż swój rower w odblaski, by być dobrze widocznym rowerem na drodze.

 

Co jeszcze warto zabrać ze sobą w trasę? Do plecaka spakuj ciepłą bluzę na wypadek zmiany pogody lub lekką kurtkę przeciwdeszczową. Warto również zabrać przekąski, które dodadzą Ci energii podczas wycieczki. Dobrze sprawdzą się batony proteinowe lub musy energetyczne.

 

Jeśli planujesz skorzystać z atrakcji, które znajdują się na trasie, w niektórych miejscach konieczne będzie pozostawienie roweru. By mieć pewność, że po zwiedzaniu będzie on nadal na swoim miejscu, koniecznie zabierz zabezpieczenie roweru np. zapięcie typu U-Lock czy cienką, stalową linkę.

Rzeszów - miasto i region

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Rzeszów – Połomia – Czudec – Rzeszów

Start

 • 1
  Rzeszów
  0 km
  Rzeszów

  Obierzmy za punkt startowy stadion Stali Rzeszów i skierujmy się stąd na Most Karpacki, a następnie drogą rowerową nad zalew Żwirownia. Minąwszy ją, wjedziesz na ul. Kwiatkowskiego, a następnie Jana Pawła II i Senatorską. Na jej końcu odbij w prawo, tak dojedziesz do ul. Budziwojskiej. Skręć tam w prawo, by dotrzeć do Lubeni. Przed cmentarzem skręć w prawo, a po 150 m w lewo, by wyjechać na drugą co do ważności drogę we wsi. Przy placu targowym skręć w prawo i wjedź na wzgórze. Tam obierz kierunek na lewo. W dolinie na pierwszym skrzyżowaniu jedź prosto, zaś na drugim lekkim łukiem w lewo. Trzymaj się głównej drogi.

 • 2
  Połomia
  21.4 km
  Połomia

  Dojechawszy do drogi krajowej nr 19, skręć w prawo, a za kościołem w lewo. Możesz zatrzymać się przy tej małej gotyckiej budowli z nietynkowanego kamienia. To budowla z 1577 roku, o walorach obronnych, co było ważne w przeszłości regionu, niepokojonego licznymi najazdami i atakami band łupieżców. Jadąc prosto, dojedziesz do małego zagajnika. Skręć za nim w prawo i podążaj wzdłuż jego ściany. Po lewej stronie mijasz w niedużej odległości prywatne rezerwaty przyrody „Salomea” i Tadeusz”. Kierunek zmienisz dopiero za 3,6 km, odbijając w prawo w wąską drogę i po kolejnych 200 m skręcając w prawo w las. Dojedziesz tak do Przedmieścia Czudeckiego i przejedziesz przez Wisłok. Możesz zatrzymać się przy ruinach zamku Czudec – pierwotne założenie obronne powstało tu już w XIII wieku, a obecne ruiny pochodzą z XV wieku. Dojedź do ul. Rzeszowskiej w Czudcu.

 • 3
  Czudec
  31 km
  Czudec

  W Czudcu obowiązkowym punktem jest sanktuarium Matki Boskiej Czudeckiej. To przepiękna barokowa świątynia, o ozdobnym wnętrzu. Uroczy jest także mały rynek, w którym zachował się układ architektoniczno-urbanistyczny małego miasta galicyjskiego. Warto zwrócić uwagę na niską zabudowę mieszkalno-użytkowa w pierzei rynku. Z miejscowości wyjedź ulicą Grabieńskich. Po kilku kilometrach dojedziesz do przydrożnego krzyża, za którym odbij w lewo. Po kilometrze dojedziesz do Krzyża Milenijnego w Niechobrzu Górnym, z którego rozciąga się widok na panoramę w promieniu 40 km. W Niechborzu skręć przy szkole w lewo. Za kapliczką św. Rocha możesz odpocząć w wiacie dla turystów. Gdy dojedziesz do Zgłobnia, odbij w prawo, a po 2 km ponownie w prawo. Tak dojedziesz do Kielanówki. Przejedź pod estakadą drogi ekspresowej S19. Ulicą Staroniwską dojedź do skrzyżowania z al. Batalionów Chłopskich. Trasa prowadzi Cię dalej przez ulice Boya-Żeleńskiego, Wincentego Pola ku Hetmańskiej i stadionowi Stali Rzeszów.  

 • 4
  Rzeszów
  54.1 km
  Rzeszów

  Twoja wycieczka kończy się przy stadionie Stali Rzeszów.