Rzeszów - miasto i region

Do rezerwatu przyrody Zabłocie

0/5 - 0 opinii
Dystans
18km
Czas
2h
Trudność
Łatwa
Pobierz plik trasy GPX
XML, 23.20kB
Utwardzona, kamienista droga prowadząca przez las wśród wysokich drzew iglastych

Charakterystyka trasy

Bardzo przyjemna trasa. Łatwa i spokojna. Będzie odpowiednia również dla nieco mniej doświadczonych rowerzystów. Przed Tobą zaledwie 2-godzinna pętla, prowadząca wśród kompleksów leśnych na południe od Kolbuszowej. Przygotuj się na podróż leśnymi ścieżkami, w większości utwardzonymi. 

Główną atrakcją na trasie jest Rezerwat Zabłocie. Miejsce stanowi gratkę dla miłośników przyrody, zwłaszcza ornitologów oraz osób ceniących ciszę i spokój. Przy odrobinie szczęścia możesz tu spotkać dziką zwierzynę – jelenia, sarnę, lisa czy dzika. Jeśli wybierając się na rower szukasz okazji do odpoczynku od zgiełku miasta i szybkiego życia, to trasa stworzona właśnie dla Ciebie.

Dystans
18 km
Przewyższenia
888 m
Czas
2h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 10%
Szuter: 61%
Piasek: 29%
Typ roweru
Gravel
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
1
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Choć ta trasa nie jest zbyt wymagająca, warto się do niej odpowiednio przygotować - tak, by nic nie zaskoczyło Cię w żadnym momencie. Zacznij od najważniejszej rzeczy, czyli od kasku. Dobry kask to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Zadbaj również o właściwe oświetlenie - przednie i tylne. Oprócz lampek rowerowych wyposaż swój rower w odblaski, by być dobrze widocznym rowerem na drodze.

 

Co jeszcze warto zabrać ze sobą w trasę? Do plecaka spakuj ciepłą bluzę na wypadek zmiany pogody lub lekką kurtkę przeciwdeszczową. Warto również zabrać przekąski, które dodadzą Ci energii podczas wycieczki. Dobrze sprawdzą się batony proteinowe lub musy energetyczne.

 

Jeśli planujesz skorzystać z atrakcji, które znajdują się na trasie, w niektórych miejscach konieczne będzie pozostawienie roweru. By mieć pewność, że po zwiedzaniu będzie on nadal na swoim miejscu, koniecznie zabierz zabezpieczenie roweru np. zapięcie typu U-Lock czy cienką, stalową linkę.

Rzeszów - miasto i region

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Miejsce postojowe nad Tuszymką - Rezerwat Zabłocie - Kaczorówka - miejsce postojowe nad Tuszymką

Start

 • 1
  Miejsce postoju nad Tuszymką
  0 km
  Miejsce postoju nad Tuszymką

  Proponujemy wystartować z miejsca postojowego nad Tuszymką. Możesz zaparkować tutaj samochód. Kieruj się na wschód, szutrową drogą pożarową nr 32 . Po drodze trasę przecina żółty szlak pieszy PTTK, jednak tym razem nie będziesz nim podążać. Jedź dalej tzw. drogą „szeroką” aż do skrzyżowania z drogą lokalną pomiędzy Porębami Kupieńskimi i Bratkowicami. Tu skręć w lewo.

  Poruszaj się 2,7 km na północ. Najpierw drogą szutrową - a od skrzyżowania z tzw. Szóstą – drogą asfaltową. Od tzw. Szóstej i odchodzącym wraz z nią żółtym szlakiem, jedź jeszcze ok. 700 m. Po tym skręć w lewo.

 • 2
  Rezerwat Zabłocie
  9 km
  Rezerwat Zabłocie

  Na trasie znajduje się rezerwat faunistyczny. Obejmuje stawy wraz z otaczającymi je lasami dębowo-sosnowymi, stanowiącymi fragment Puszczy Sandomierskiej. Tutaj ochroną objęto stanowiska lęgowe rzadkich gatunków ptaków, których w sumie stwierdzono tu ponad 150, z czego 30 zagrożonych jest wyginięciem. Występują tu: bociany czarne, perkozy, kureczki nakrapiane, łyski, liczne gatunki dzikich gęsi i kaczek. W okolicy polują bieliki, orliki krzykliwe i trzmielojady.

  Jesteś na ok. 9,7 km trasy. Jej kolejna część wiedzie drogą szutrową przez ok. 2,3 km. Prowadzi do tzw. Drogi Decowej. Tu skręcasz w lewo, w kierunku Rezerwatu Zabłocie. Na 12,7 km trasy trafisz na punkt widokowy, z którego ładnie widać rezerwat. Obserwuj szczególnie to, co dzieje się w powietrzu i koronach drzew – Zabłocie to w końcu rezerwat ptactwa. Skręć na zachód.

 • 3
  Kaczorówka
  14 km
  Kaczorówka

  Dobra, bita leśna droga doprowadzi Cię do Kaczorówki, a dalej mostu na rzece Tuszymka. Dalej trasa prowadzi drogą pożarową nr 33 w kierunku drogi wojewódzkiej nr 987. Gdy dojedziesz do drogi wojewódzkiej nr 987, skręć w lewo. Przejedź kilkaset metrów i za mostem nad Tuszymką zjedź w lewo, do miejsca startu wycieczki. Po przebytej trasie możesz odpocząć na znajdujących się tutaj ławeczkach.

 • 4
  Miejsce postojowe nad Tuszymką
  17.5 km
  Miejsce postojowe nad Tuszymką

  Wracasz do punktu rozpoczęcia szlaku. Możesz odpocząć na pobliskich ławkach.