Dolina Sanu i Wisły

Do cerkwi w Chotyńcu

0/5 - 0 opinii
Dystans
22km
Czas
2h
Trudność
Łatwa
Pobierz plik trasy GPX
XML, 35.16kB
Droga asfaltowa skręcająca w lewo, biegnąca między łąkami i drzewami, w tle zalesione wzgórza i jasne niebo

Charakterystyka trasy

Łatwa, 2-godzinna trasa, która poprowadzi Cię przez równinne tereny Doliny Sanu. Będziesz jechać wśród pól, drogami o dobrej nawierzchni. Na ponad 20-kilometrowym szlaku czeka Cię tylko jeden większy podjazd. Podczas wycieczki napotkasz urokliwe drewniane cerkwie, w tym tę w Chotyńcu, czyli jedną z najpiękniejszych w Polsce. To budowla wpisana na listę UNESCO. Jeśli interesuje Cię zwiedzanie jej niezwykłego wnętrza, pamiętaj by wcześniej sprawdzić godziny otwarcia. Ciekawostki na trasie stanowią również stanowiska archeologiczne – kopiec Monastyr oraz grodzisko scytyjskie.

Dystans
22 km
Przewyższenia
30 m
Czas
2h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 82%
Szuter: 18%
Typ roweru
Gravel
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
0
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Choć ta trasa nie jest zbyt wymagająca, warto się do niej odpowiednio przygotować - tak, by nic nie zaskoczyło Cię w żadnym momencie. Zacznij od najważniejszej rzeczy, czyli od kasku. Dobry kask to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Zadbaj również o właściwe oświetlenie - przednie i tylne. Oprócz lampek rowerowych wyposaż swój rower w odblaski, by być dobrze widocznym rowerem na drodze.

 

Co jeszcze warto zabrać ze sobą w trasę? Do plecaka spakuj ciepłą bluzę na wypadek zmiany pogody lub lekką kurtkę przeciwdeszczową. Warto również zabrać przekąski, które dodadzą Ci energii podczas wycieczki. Dobrze sprawdzą się batony proteinowe lub musy energetyczne.

 

Jeśli planujesz skorzystać z atrakcji, które znajdują się na trasie, w niektórych miejscach konieczne będzie pozostawienie roweru. By mieć pewność, że po zwiedzaniu będzie on nadal na swoim miejscu, koniecznie zabierz zabezpieczenie roweru np. zapięcie typu U-Lock czy cienką, stalową linkę.

Dolina Sanu i Wisły

#rowerowaprzygoda
Poczuj dobry nurt Doliny Sanu i Wisły!

Szczegóły trasy

Stubno - Stubienko - Chałupki Nienowickie - Nienowice - Chotyniec - Hruszowice - Stubno

Start

  • 1
    Stubno
    0 km
    Stubno

    Na start wycieczki proponujemy Stubno. Znajdziesz tu Miejsce Obsługi Rowerzystów na Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo. Stąd kieruj się lokalną drogą do Stubienka. Doprowadzi Cię ona do dawnej drewnianej XIX-wiecznej cerkwi pw. Narodzenia Bogurodzicy.

  • 2
    Stubienko
    2.4 km
    Stubienko

    Cerkiew pw. Narodzenia Bogarodzicy pochodzi z 1849 roku. Świątynia należała niegdyś do grekokatolików. Obecnie jest rzymskokatolickim kościołem filialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Jej wnętrze zdobią polichromie. Obok znajduje się drewniana dwukondygnacyjna dzwonnica.

    Za cerkwią skręć w prawo i jedź w kierunku autostrady A4.

  • 3
    Chałupki Nienowickie
    6.3 km
    Chałupki Nienowickie

    Nad autostradą przejedź wiaduktem i ponownie skręć w prawo w pierwszą drogę.

  • 4
    Nienowice
    7.1 km
    Nienowice

    W tej miejscowości na rondzie zjedź pierwszym zjazdem w kierunku drugiej na trasie cerkwi. To prawosławna cerkiew pw. Ofiarowania Przenajświętszej Bogurodzicy. – To położony na obrzeżach miejscowości niewielki drewniany obiekt, które obecnie pełni funkcję świątyni filialnej parafii prawosławnej w Kalnikowie.

    Ponownie przekrocz autostradę A4, najpierw wiaduktem, a nieco dalej krótkim tunelem. Dalsza część trasy wiedzie wśród pól. Po drodze, po prawej stronie, miniesz grodzisko scytyjskie. Tędy docierasz do Chotyńca. 

  • 5
    Chotyniec
    13.6 km
    Chotyniec

    W Chotyńcu znajduje się główna atrakcja wycieczki. Cerkiew pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy wpisana w 2013 roku na listę UNESCO. Budowla pochodzi z XVII wieku. Należy do najstarszych i najcenniejszych zabytków drewnianej architektury sakralnej w Polsce. W jej wnętrzu zachowała się polichromia o unikalnej wartości artystycznej. Cerkiew w Chotyńcu jest położona na wzgórzu, otoczona starodrzewem. Obok znajduje się dzwonnica i cmentarz.

    W miejscowości znajduje się również kolejny na trasie punkt MOR. Tu możesz odpocząć. Do końca trasy pozostało jeszcze niecałe 9 km.

  • 6
    Hruszowice
    17.5 km
    Hruszowice

    Za Chotyńcem ponownie przejedź nad autostradą A4. W Hruszowicach miniesz kolejną cerkiew. Tym razem murowaną. Nieco dalej, wśród pól, wznosi się kopiec Monastyr. Nie ma do niego wyznaczonej ścieżki, ale przydrożna tablica zawiera krótką informacje na ten temat. Z tego miejsca już prostą drogą trafisz do miejsca startowego.

  • 7
    Stubno
    22.1 km
    Stubno

    Trasa stanowi pętlę, więc kończysz podróż w miejscu, z którego wyruszyłeś. 

    W Stubnie możesz zobaczyć malowniczy dwór. Kiedyś należał on do rodu Myszkowskich. Znajduje się tutaj również stadnina koni Weresiówka. Więcej informacji o tym miejscu znajdziesz na stronie: http://stadninakonistubno.pl/weresiowka-agroturystyka/ 

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?