Bieszczady

Bieszczadzkie rozdroża - z Wołkowyi do Baligrodu

5/5 - 1 opinii
Dystans
28km
Czas
3h 30m
Trudność
Średnia
Pobierz plik trasy GPX
XML, 49.86kB
Leśna asfaltowa droga skręcająca w lewo wśród wysokich drzew iglastych

Charakterystyka trasy

Pętla z Wołkowyi to idealna trasa, na krótką, rowerową wycieczkę. Po drodze odwiedzisz popularne miejscowości wypoczynkowe. Będąc w Baligrodzie, warto zatrzymać się w tej miejscowości na dłużej i zobaczyć murowaną cerkiew, żydowski kirkut oraz pamiątkowy czołg. Przejedziesz również przez zapomniane bieszczadzkie wsie, takie jak Radziejowa i Tyskowa. Podróż w całości przebiegać będzie drogami asfaltowymi i szutrowymi.

Dystans
28 km
Przewyższenia
684 m
Czas
3h 30m
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 90%
Inne: 10%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
3
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Trasa o średnim poziomie trudności pozwoli Ci sprawdzić swoją kondycję. Pamiętaj, że ogromny wpływ na to, ile kilometrów uda ci się przejechać, ma rzeźba terenu. Trasy biegnące równinami są mniej wyczerpujące od tych prowadzących po wzniesieniach czy górskich drogach.

 

Planujesz podróż w grupie? Dobierz trasę do kondycji najsłabszego uczestnika.

 

Kask oraz lekka odzież wykonana z oddychających materiałów będą niezbędne dla bezpieczeństwa i wygodny na trasie. Poza tym postaw tylko na to, co niezbędne. Ciężki bagaż utrudni Ci jazdę. Przemyśl też w czym przewieziesz potrzebne rzeczy. Sugerujemy plecak lub sakwy rowerowe.

 

Przygotuj się także na ewentualne awarie na trasie. Warto mieć przy sobie najważniejsze narzędzia, które umożliwią szybkie usunięcie usterki, takie jak dętki lub łatki, pompka czy multitool. Koniecznie zaopatrz się w odpowiednią ilość wody i prowiantu, a także sprzęt do nawigacji.

 

Szykuje się ciepły i słoneczny dzień? Pamiętaj o kremie z filtrem i okularach przeciwsłonecznych. Jeśli planujesz zwiedzanie lub inne atrakcje na trasie, bardzo przydatne będzie też zapięcie do roweru. Przed wyjazdem dokładnie przeanalizuj przebieg wycieczki. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

Bieszczady

#rowerowaprzygoda
Żeby poczuć klimat Bieszczadów, trzeba po prostu tam pojechać!

Szczegóły trasy

Wołkowyja - Górzanka - Przełęcz pod Markowską - Baligród - Stężnica - Przełęcz nad Stężnicą (pod Lipowcem) - Górzanka - Wołkowyja

Start

  • 1
    Wołkowyja
    0 km
    Wołkowyja

    Tu zaczyna się Twoja trasa. Samochód możesz zaparkować np. na niewielkim placu przy skrzyżowaniu z obwodnicą bieszczadzką (droga wojewódzka nr 894) lub przy kościele w Wołkowyi. Kieruj się asfaltową drogą w kierunku Górzanki.

  • 2
    Górzanka
    3.3 km
    Górzanka

    Tutaj możesz zwiedzić dawną cerkiew z 1718 r. W jej wnętrzu znajdziesz prawdziwy unikat – jedyny w Karpatach płaskorzeźbiony ikonostas z 1752 r. z większością zachowanych ikon. Obok cerkwi znajduje się także dzwonnica parawanowa z trzema arkadami. W Górzance czeka Cię pierwszy podjazd na Przełęcz nad Markowską.  Mijając kościół, skręć w prawo i kieruj się za drogowskazem „Bereźnica 4”. Aż do przełęczy będziesz poruszać się niebieskim szlakiem rowerowym.

  • 3
    Przełęcz nad Markowską
    6.6 km
    Przełęcz nad Markowską

    Przełęcz znajduje się na wysokości 640 m n.p.m. To dobre miejsce widokowe. Zobaczysz stąd panoramę sięgającą Połoniny Wetlińskiej i Caryńskiej, a z prawej strony Pogórze Leskie. Zjeżdżając z przełęczy, polecamy udać się do Baligrodu i zwiedzić centrum miejscowości. By tam dotrzeć, przy przełęczy skręć w lewo i kontynuuj trasę czerwonym szlakiem rowerowym.

  • 4
    Baligród
    13.8 km
    Baligród

    W Baligrodzie możesz zwiedzić m.in. murowaną cerkiew unicką. Świątynia została ufundowana w 1835 roku przez Wincentego Karsznickiego. Wcześniej w tym miejscu znajdował się starszy obiekt o konstrukcji drewnianej. Cerkiew została zniszczona i obrabowana, jednak odbudowano ją dopiero w XXI w.  W Baligrodzie znajduje się również czołg T-34 upamiętniający walki z ukraińską partyzantką oraz stary, żydowski kirkut. Baligród to również dobre miejsce, by zatrzymać się w restauracji bądź w kawiarnii. 

    By dostać się do centrum Baligrodu, skręć w prawo na rozwidleniu dróg. Polecane atrakcje znajdują się w niedalekiej odległości od siebie, przy drodze wojewódzkiej nr 893. Następnie tą samą drogą wróć do skrzyżowania i czarnym szlakiem rowerowym jedź w kierunku Stężnicy.

  • 5
    Stężnica
    15 km
    Stężnica

    Tutaj po drodze miniesz kaskady na potoku Stężnica. Znajdują się one praktycznie przy trasie, którą pokonujesz. Warto jednak wiedzieć, że ich wygląd jest uzależniony od aktualnego stanu wody. Jednakże cała wieś jest niezwykle urokliwa. Zobaczysz tu wspaniałe krajobrazy stworzone przez naturę. Teraz czeka Cię drugi podjazd na przełęcz, liczący około 900 m. 

  • 6
    Przełęcz nad Stężnicą
    18.9 km
    Przełęcz nad Stężnicą

    Wysokość przełęczy nad Stężnią to 600 m n.p.m. Stąd roztacza się widok na pasmo Durnej i Łopiennika oraz Korbanię. Kieruj się dalej czarnym szlakiem rowerowym do Górzanki.

  • 7
    Górzanka
    24.7 km
    Górzanka

    Jeśli wcześniej nie było Cię w Górzance, jest to dobry moment, by zobaczyć dawną cerkiew pw. Wniebowstąpienia Pańskiego.

  • 8
    Wołkowyja
    28 km
    Wołkowyja

    Twoja trasa po bieszczadzkich rozdrożach kończy się w punkcie startowym. W Wołkowyi znajduje się kilka regionalnych restauracji, w których możesz odpocząć i zjeść pyszny, bieszczadzki posiłek. Miejscowość ta jest również dobrym miejscem noclegowym, jeśli chcesz pozostać w Bieszczadach na kilka dni.