Rzeszów - miasto i region

Wzniesieniami Pasma Wilczego

0/5 - 0 opinii
Dystans
39km
Czas
5h
Trudność
Trudna
Pobierz plik trasy GPX
XML, 83.31kB
Droga asfaltowa skręcająca w lewo wśród drzew i budynków

Charakterystyka trasy

Trasa może stanowić spore wyzwanie. Wymaga niezłej kondycji. Oprócz asfaltowych i szutrowych odcinków, napotkasz miejscami strome podjazdy gruntowymi ścieżkami. Co jakiś czas odsłonią się przed Tobą rozległe panoramy. Z Błażowej udasz się w Pasmo Wilczego, będącego częścią Pogórza Dynowskiego. Najwięcej zabytkowych obiektów znajdziesz w miejscowości startowej, ale ciekawą miejscowością na trasie jest również Sołonka.

Dystans
39 km
Przewyższenia
642 m
Czas
5h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 62%
Szuter: 18%
Piasek: 20%
Typ roweru
Gravel
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
3
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Przygotowując się do trasy, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Pozwoli to na zabranie odpowiedniego stroju i maksymalne ograniczenie bagażu. Wiadomo jednak, że pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego przygotuj się na jej ewentualne pogorszenie. Dobrą praktyką jest spakowanie cienkiej kurtki przeciwdeszczowej, która nie zajmuje dużo miejsca.

 

Przed jej rozpoczęciem dokładnie przeanalizować jej przebieg na mapie. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

 

Warto pobrać załączony plik .gpx, by mieć nawigację zawsze pod ręką. By urządzenie nie zawiodło, zabierz również power bank, ładowarkę czy zapasowe baterie. W razie zmiany pogody, przydatne mogą się okazać wodoodporne pokrowce na sprzęt elektroniczny.

 

Na długą trasę koniecznie zabierz ze sobą napoje oraz jedzenie - trzeba mieć je przy sobie - nigdy nie wiadomo, kiedy zgłodniejesz. Pamiętaj, że sklep czy restauracja mogą znajdować się naprawdę daleko. Polecamy zaopatrzenie się w wodę, napój izotoniczny, batony i musy energetyczne. Dzięki temu na pewno nie stracisz chęci do dalszej jazdy.

 

Absolutna podstawa bezpieczeństwa, to oczywiście kask. Przygotuj się także od strony technicznej. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie roweru. Spakuj zestaw naprawczy. 
Zapasowe dętki, pompka, multitool - to wszystko może się przydać w razie awarii - której oczywiście nie życzymy!

Rzeszów - miasto i region

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Błażowa - Hermanowa - Straszydle - Sołonka - Blizianka - Gwoźnica Górna - szczyt Wilcze - Błażowa Górna - Błażowa

Start

  • 1
    Błażowa
    0 km
    Błażowa

    Na start proponujemy centrum Błażowej. Nie powinno być tutaj problemów z zaparkowaniem samochodu. Wycieczkę rozpocznij przy placu Jana Pawła II. Obok znajduje się ratusz, obecnie siedziba urzędu miejskiego. W pobliżu wznosi się również monumentalny neogotycki kościół pw. św. Marcina. Budowla została wzniesiona pod koniec XIX wieku według projektu Jana Sasa-Zubrzyckiego - uznanego architekta z Politechniki Lwowskiej. Imponująca trzynawowa budowla z czerwonej cegły ma ponad 70 m długości, a jej dwie wieże osiągają wysokość 50 m. Drewniane elementy wyposażenia są dziełem lokalnego rzeźbiarza Kazimierza Krygowskiego. Za kościołem mieści się Społeczne Muzeum Ziemi Błażowskiej. Z kolei nieco dalej, po lewej stronie, znajduje się Muzeum Pisanki. Na ekspozycję składają się pisanki wykonane przez artystów rękodzielników, gromadzone od ponad 30 lat. Można tu również obejrzeć sprzęty gospodarstwa domowego oraz kolekcję tkanin, serwet, obrusów i chust. Muzeum jest także organizatorem corocznego konkursu na najpiękniejszą pisankę.

    W północnej części miasteczka mieści się park oraz dwór. Na wysokości parku skręć w ul. księdza Pilipca. Tutaj wjedziesz się na odkryty grzbiet, z którego rozciąga się piękna panorama. Z lewej strony dochodzi tu czarny szlak pieszy, prowadzący do miniskansenu, do którego trzeba nadrobić spory kawałek od głównej trasy. Wróć do doliny, pod dworek. Możesz zajrzeć na cmentarz żydowski w zagajniku po prawej. Jadąc dalej, dotrzesz do skrzyżowania dróg szutrowych. Tu pojawia się oznakowanie. Skręć w ul. Armii Krajowej na północ. Dojedziesz tak do Błażowej Dolnej. Trzymaj się tam obranej drogi. W Nowym Borku 400 m za szkołą skręć w lewo, a na końcu krótkiego, łukowatego odcinka w prawo. Wjeżdżając na wzniesienie do Kielnarowej, skręć zgodnie z drogowskazem na Hermanową. 

  • 2
    Hermanowa
    8 km
    Hermanowa

    Drogą wśród wzgórz dojedziesz do tej wsi. Przejedziesz następnie przez rzadko rozsiane zabudowania i na końcu drogi skręcisz w lewo, pod górkę. Na dużym skrzyżowaniu kieruj się prosto, zgodnie z oznakowaniem Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo i trzymaj się asfaltowej drogi, biegnącej przy lesie. Na rozstajach z przystankiem autobusowym pośrodku wysepki trzymaj się prawej strony. Następnie serpentyną zjedziesz w dół, mając wspaniały widok na rozciągającą się poniżej dolinę. Na dole czeka Cię skrzyżowanie, kieruj się zgodnie ze znakami na Babicę, w lewo. Trzymając się tej drogi dotrzesz do głównych zabudowań Straszydla

  • 3
    Straszydle
    16 km
    Straszydle

    We wsi warto zwrócić uwagę na drewniany kościół z XVIII wieku. Zabudowane tam ołtarze główny i boczne są w pięknej niebiesko-złotej stylistyce. Nawę od prezbiterium oddziela belka tęczowa z grupą pasyjną – element nieobecny we współczesnych świątyniach katolickich. Następny zakręt – w lewo – czeka Cię na Sołonkę, na wyraźnie oznakowanym skrzyżowaniu trzech dróg. Kilometr dalej dotrzesz do tej miejscowości.

  • 4
    Sołonka
    20 km
    Sołonka

    We wsi mieści się izba regionalna i Muzeum Regionalne. Muzeum słynie ze swojej wystawy zwanej „Straszną”. Ekspozycja poświęcona jest kukłom i strachom polnym, wykorzystywanym niegdyś przez chłopów w celu odstraszenia zwierząt. Nie jest to oczywiście jedyna atrakcja muzeum. W jego wnętrzu prezentowane są także wystawy etnograficzne i historyczne. Obejmują zbiory dokumentów, przedmiotów codziennego użytku, wyroby rzemieślnicze i dzieła sztuki ludowej. Są tu także eksponaty geologiczne i archeologiczne oraz wystawa fotograficzna. Wymagający podjazd doprowadzi Cię do następnej atrakcji w Sołonce – kaskady solankowej. Historia wykorzystywania tutejszego źródła wody solankowej sięga XVI i XVII w. Później studnia została zasypana. Dopiero w XXI w. nawiązano do dawnych tradycji, tworząc służącą inhalacji kaskadę solankową. Zagospodarowano także otaczający ją teren. Obecnie jest to popularne miejsce rekreacji z wiatami turystycznymi i placem zabaw dla dzieci. Dalej podążaj zgodnie z oznakowaniem żółtego szlaku turystycznego. Doprowadzi Cię on aż na szczyt Wilcze. Najpierw pojedziesz szutrówką przez las, następnie widokową drogą asfaltową, mijając z prawej wieś Blizianka. Dalej droga prowadzi do punktu widokowego Czarnatówki. Za punktem jedź prosto – ponownie wjedziesz w las, stopniowo wspinając się coraz wyżej. W ten sposób wjedziesz na szczyt Wilczego (506 m n.p.m.).

  • 5
    Szczyt Wilcze
    33 km
    Szczyt Wilcze

    Znajduje się tu metalowy krzyż grunwaldzki oraz wieża GSM. Ma tu również początek zielony szlak turystyczny, którym prowadzi dalsza część trasy. Widoki rozciągają się z kolei na wiele kilometrów. Wróć kawałek tą samą drogą, a w połowie stromego zjazdu zielonym szlakiem odbij w prawo. Teraz czeka Cię dość trudny fragment – prowadzi stromą, a do tego rozjeżdżoną, podmokłą ścieżką. Przemierzasz las objęty ochroną w rezerwacie Wilcze. Utworzony w 1997 roku i zajmujący ponad 300 ha powierzchni rezerwat Wilcze, stanowi dom dla ok. 300 gatunków roślin i wielu gatunków zwierząt. Głównym założeniem obiektu jest ochrona drzewostanu jodłowego z udziałem buka. Za lasem widokowym zjazdem drogą asfaltową dotrzesz do Błażowej Górnej.

  • 6
    Błażowa
    39.3 km
    Błażowa

    Skręć na końcu zjazdu w lewo, a później w prawo, w główną drogę. Miniesz kompleks obiektów sportowych i kaplicę mszalną. Następnie ul. Pułaskiego przez most na Ryjaku wjedziesz na ul. Partyzantów, z której skręć w ul. 3 Maja, zaraz za remizą Ochotniczej Straży Pożarnej. Trasa kończy się w miejscu startowym.

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?