Rzeszów - miasto i region

Po historycznych poligonach Podkarpacia

0/5 - 0 opinii
Dystans
30km
Czas
4h
Trudność
Łatwa
Pobierz plik trasy GPX
XML, 49.61kB
Asfaltowa dróżka biegnąca przez las

Charakterystyka trasy

Trasa, mimo że nie należy do najkrótszych, nie sprawi Ci zbyt dużo problemów. Wzniesienia, jakie spotkasz na swojej drodze, są stosunkowo małe i łatwe do przejechania, ponieważ większość trasy to utwardzane drogi i dobrej jakości nawierzchnia asfaltowa. Podczas podróży spotkasz wiele historycznych miejsc, które czekają na odkrycie. Samochód możesz zostawić przy Parku Historycznym w Bliznie i od razu rozpocząć zwiedzanie. W sezonie organizowane są tu pikniki historyczno-militarne, podczas których występują grupy rekonstrukcyjne i odbywają się patriotyczne konkursy i występy. Po 30 km wrócisz do miejsca startowego.

Dystans
30 km
Przewyższenia
124 m
Czas
4h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 15%
Szuter: 31%
Inne: 54%
Typ roweru
MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
0
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Choć ta trasa nie jest zbyt wymagająca, warto się do niej odpowiednio przygotować - tak, by nic nie zaskoczyło Cię w żadnym momencie. Zacznij od najważniejszej rzeczy, czyli od kasku. Dobry kask to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Zadbaj również o właściwe oświetlenie - przednie i tylne. Oprócz lampek rowerowych wyposaż swój rower w odblaski, by być dobrze widocznym rowerem na drodze.

 

Co jeszcze warto zabrać ze sobą w trasę? Do plecaka spakuj ciepłą bluzę na wypadek zmiany pogody lub lekką kurtkę przeciwdeszczową. Warto również zabrać przekąski, które dodadzą Ci energii podczas wycieczki. Dobrze sprawdzą się batony proteinowe lub musy energetyczne.

 

Jeśli planujesz skorzystać z atrakcji, które znajdują się na trasie, w niektórych miejscach konieczne będzie pozostawienie roweru. By mieć pewność, że po zwiedzaniu będzie on nadal na swoim miejscu, koniecznie zabierz zabezpieczenie roweru np. zapięcie typu U-Lock czy cienką, stalową linkę.

Rzeszów - miasto i region

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Blizna - Kamionka - Ocieka - Sadykierz - Blizna

Start

 • 1
  Blizna
  0 km
  Blizna

  Park Historyczny powstał na terenie byłego poligonu. Główną część obiektu stanowi makieta rakiety V-2 oraz makieta wyrzutni tejże rakiety, wykonana w skali 1:1. Ponadto na terenie parku odwiedzający mogą zobaczyć okop obserwacyjny. Podczas II wojny światowej na terenie wsi działał tajny szkolno-doświadczalny poligon broni odwetowej. To właśnie stąd na polecenie Hitlera wystrzeliwano niemieckie latające pociski V-1 i rakiety V-2. Wychodząc z muzeum, zwróć uwagę na pomnik wzniesiony ku czci bohaterów II wojny światowej. 

  Po opuszczeniu centrum parku możesz wybrać się na spacer po okolicznych lasach. Możliwe, że znajdziesz tam pozostałości wyrzutni rakiet V1, płyty startowej V2 i hali montażowej.

  Kieruj się asfaltową drogą na zachód, a po 600 m skręć w prawo i wjedź w leśną drogę. Po kilku kilometrach jazdy znajdziesz się na skrzyżowaniu z drogą pożarową nr 12. Jedź prosto i dalszą podróż kontynuuj wzdłuż drogi nr 10. Skręć wraz z nią w prawo. Miniesz miejsce na odpoczynek i stamtąd kieruj do skrzyżowania z drogą 24, a następnie skręć w drogę przeciwpożarową nr 16. Jedź nią aż do Kamionki.

 • 2
  Kamionka
  14.8 km
  Kamionka

  Kaplica bł. ks. Romana Sitko powstała w celu upamiętnienia miejsca urodzenia i wychowania swojego patrona. Roman Sitko był księdzem, który zmarł męczeńską śmiercią w Oświęcimiu 13 października 1942 r., przeżywszy 62 lata. Po wybuchu II wojny światowej przez pewien czas prowadził nauczanie alumnów. W 1999 roku został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II, razem z 108 innymi polskimi męczennikami. 

  Dalsza część drogi poprowadzi Cię do rozstaju dróg, gdzie charakterystycznym punktem będzie krzyż. Należy tam skręcić w lewo w piaszczystą drogę, by później - na rozwidleniu dróg, przy którym również stoi krzyż - skręcić w prawo w kierunku następnej miejscowości.

 • 3
  Ocieka
  21.5 km
  Ocieka

  Przed zabytkowym budynkiem i schronem skręć w prawo. Podążaj za znakami żółtego szlaku pieszego. Kieruj się w stronę wsi Sadykierz.

 • 4
  Sadykierz
  25.4 km
  Sadykierz

  Charakterystycznymi punktami, które ułatwią Ci nawigację i równocześnie upewnią, że podążasz w dobrym kierunku, są mijane schrony obserwacyjne poligonu Waffen SS „Heidelager” oraz jeziorko polodowcowe. Jadąc za oznaczeniami żółtego szlaku pieszego, kieruj się do miejsca startowego.

 • 5
  Blizna
  30 km
  Blizna

  Trasa stanowi pętlę. Wracasz do Blizny.

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?