Bieszczady

Szlakiem bieszczadzkich cerkwi

0/5 - 0 opinii
Dystans
36km
Czas
4h 30m
Trudność
Średnia
Pobierz plik trasy GPX
XML, 69.81kB
Rowerzysta w niebieskiej kurtce widziany od tyłu, zjeżdżający z górki na rowerze po asfaltowej drodze, po prawej stronie biały dom z trójkątnym dachem, po lewej lekko zaśnieżone pola

Charakterystyka trasy

Oprócz urzekającej przyrody to właśnie cerkwie są charakterystycznym krajobrazem Bieszczadów. Spotkasz je w większości wsi, a dzięki tej trasie poznasz te mniej znane. Podczas wycieczki odwiedzisz cztery piękne, różniące się od siebie budowle sakralne ulokowane na pętli zaczynającej się i kończącej w Komańczy. Przejeżdżając przez wskazane miejscowości, możesz również podziwiać piękno bieszczadzkich rezerwatów. Prawdziwy, „survivalowy” charakter trasy poczujesz, przejeżdżając przez brody na odcinku z Mikowa do Duszatyna.

Dystans
36 km
Przewyższenia
573 m
Czas
4h 30m
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 88%
Inne: 12%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
4
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Trasa o średnim poziomie trudności pozwoli Ci sprawdzić swoją kondycję. Pamiętaj, że ogromny wpływ na to, ile kilometrów uda ci się przejechać, ma rzeźba terenu. Trasy biegnące równinami są mniej wyczerpujące od tych prowadzących po wzniesieniach czy górskich drogach.

 

Planujesz podróż w grupie? Dobierz trasę do kondycji najsłabszego uczestnika.

 

Kask oraz lekka odzież wykonana z oddychających materiałów będą niezbędne dla bezpieczeństwa i wygodny na trasie. Poza tym postaw tylko na to, co niezbędne. Ciężki bagaż utrudni Ci jazdę. Przemyśl też w czym przewieziesz potrzebne rzeczy. Sugerujemy plecak lub sakwy rowerowe.

 

Przygotuj się także na ewentualne awarie na trasie. Warto mieć przy sobie najważniejsze narzędzia, które umożliwią szybkie usunięcie usterki, takie jak dętki lub łatki, pompka czy multitool. Koniecznie zaopatrz się w odpowiednią ilość wody i prowiantu, a także sprzęt do nawigacji.

 

Szykuje się ciepły i słoneczny dzień? Pamiętaj o kremie z filtrem i okularach przeciwsłonecznych. Jeśli planujesz zwiedzanie lub inne atrakcje na trasie, bardzo przydatne będzie też zapięcie do roweru. Przed wyjazdem dokładnie przeanalizuj przebieg wycieczki. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

Bieszczady

#rowerowaprzygoda
Żeby poczuć klimat Bieszczadów, trzeba po prostu tam pojechać!

Szczegóły trasy

Komańcza - Radoszyce - Radoszyckie Źródełko - Osławica - Nowy Łupków - Smolnik - Mików - Duszatyn - Prełuki - Komańcza

Start

 • 1
  Komańcza
  0 km
  Komańcza

  Tu zaczyna się Twoja podróż - na parkingu przy Nadleśnictwie Komańcza. Stąd kieruj się drogą wojewódzką na południe. Przez znaczną część trasy towarzyszyć Ci będą znaki czerwonego szlaku rowerowego. 

  W Komańczy możesz odwiedzić dwie cerkwie. Pierwsza z nich to greckokatolicka cerkiew pw. Opieki Matki Bożej. Obiekt ten znajduje się w Komańczy, ale aby go zobaczyć, należy nieco zboczyć z zaplanowanej trasy. Warto to jednak zrobić! Cerkiew została zbudowana w latach 1985-1988, a jej wnętrze zdobi ikonostas, polichromia i cudowna ikona Matki Bożej. W podziemiach cerkwi mieści się Izba Muzealno-Etnograficzna.

  Druga budowla znajdująca się w niedalekiej odległości to prawosławna cerkiew pw. Opieki Matki Bożej. Została wybudowana w 1802 roku, odbudowana po pożarze w 2010 roku. Świątynia reprezentuje styl wschodniołemkowski, a jej wnętrze zdobi nowy ikonostas.

 • 2
  Radoszyce
  5 km
  Radoszyce


  W Radoszycach na rozjeździe odbij w prawo. Czas zwiedzić tę wioskę. Najpierw jednak krótki podjazd do radoszyckiego źródełka. W drodze powrotnej przejedziesz wzdłuż zabudowań wsi. Tu wypatruj starych chat łemkowskich oraz drewnianej cerkwi.

  Dawna greckokatolicka cerkiew pw. św. Dymitra w Radoszycach pochodzi z 1868 roku. Jej budowa jest trójdzielna, a we wnętrzu mieści się zachowany ikonostas z XIX w. Obecnie świątynia pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego. 

  Dalej kieruj się drogą wojewódzką nr 897 na południe. Zmierzasz w stronę malowniczej doliny Osławicy.

 • 3
  Osławica
  14.3 km
  Osławica

  W tej małej wsi możesz zobaczyć pobliskie żeremie bobrów lub odwiedzić bacówkę i spróbować lokalnych serów.

 • 4
  Nowy Łupków
  17.8 km
  Nowy Łupków

  W Nowym Łupkowie odchodzi w prawo droga prowadząca do głównej części wsi. Tam znajduje się słynna stacja kolejowa, na której w 1880 r. ponad 300 galicyjskich dygnitarzy żegnało Cesarza Franciszka Józefa I po wizytacji w Twierdzy Przemyśl. 

  Z widokowego Rysawskiego Wierchu zjeżdżasz w dolinę potoku Smolnik. Na dwudziestym kilometrze opuść drogę wojewódzką, jadąc w lewo, w kierunku wsi Smolnik. 

 • 5
  Smolnik
  20.6 km
  Smolnik

  Od tej pory aż do Prełuk pojedziesz wzdłuż rzeki Osławy. Jedź cały czas drogą asfaltową na północ. Po drodze miniesz cerkiew pw. św. Mikołaja w Smolniku. Pochodzi ona z 1806 roku. Zaraz obok budowli znajduje się dzwonnica, którą otoczono tradycyjnym łemkowskim murem kamiennym oraz stary cmentarz. 

  Nieco dalej znajduje się stromy stok Kiczery, na którym usytuowane jest schronisko z lądowiskiem dla małych samolotów. 

  Smolnik to dobre miejsce, by zatrzymać się na posiłek. Przy drodze znajdują się dwie restauracje - Zagroda Chryszczata oraz Bieszczadzkie Smaki.

 • 6
  Mików
  26.4 km
  Mików

  W Mikowie musisz przejechać przez pierwszy bród. W drodze do Duszatyna spotkasz łącznie cztery brody przez Osławę. Ich przeprawienie możliwe jest po betonowych płytach.

 • 7
  Duszatyn
  29.4 km
  Duszatyn

  Za Duszatynem pojedziesz wzdłuż rezerwatu chroniącego malowniczy przełom tej rzeki. W rezerwacie możesz podziwiać zachwycające formy krajobrazu i roślinności, które podlegają tu ochronie. Celem rezerwatu jest zachowanie przełomowego odcinka doliny rzeki Osławy oraz otaczającego go drzewostanu. 

 • 8
  Prełuki
  32.3 km
  Prełuki

  W Prełukach, za mostem i linią kolejową jedź w lewo. Szutrówka serpentynami wiedzie na przełęcz, po czym zjazdem doprowadzi Cię na obrzeża Komańczy. 

 • 9
  Komańcza
  36.2 km
  Komańcza

  Twoja podróż kończy się w punkcie startowym.