Dolina Sanu i Wisły

Wzgórza i doliny na zachodnim brzegu Sanu

0/5 - 0 opinii
Dystans
57km
Czas
2h 40m
Trudność
Trudna
Pobierz plik trasy GPX
XML, 110.88kB
Droga asfaltowa skręcająca w prawo z ośnieżonymi poboczami na tle wzgórz

Charakterystyka trasy

Czeka Cię prosta trasa o długości około 55 km. Wiedzie przez wsie południowej części Pogórza Dynowsko-Strzyżowskiego. Wije się przez wzgórza i prowadzi dolinami. Urocze widoki ze szczytów na doliny i z dolin na zbocza urozmaicają perełki architektury, głównie sakralnej. Będziesz także miał okazję poznać strukturę geologiczną regionu dzięki osuwiskom skał.

Dystans
57 km
Przewyższenia
628 m
Czas
2h 40m
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 100%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
0
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Przygotowując się do trasy, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Pozwoli to na zabranie odpowiedniego stroju i maksymalne ograniczenie bagażu. Wiadomo jednak, że pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego przygotuj się na jej ewentualne pogorszenie. Dobrą praktyką jest spakowanie cienkiej kurtki przeciwdeszczowej, która nie zajmuje dużo miejsca.

 

Przed jej rozpoczęciem dokładnie przeanalizować jej przebieg na mapie. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

 

Warto pobrać załączony plik .gpx, by mieć nawigację zawsze pod ręką. By urządzenie nie zawiodło, zabierz również power bank, ładowarkę czy zapasowe baterie. W razie zmiany pogody, przydatne mogą się okazać wodoodporne pokrowce na sprzęt elektroniczny.

 

Na długą trasę koniecznie zabierz ze sobą napoje oraz jedzenie - trzeba mieć je przy sobie - nigdy nie wiadomo, kiedy zgłodniejesz. Pamiętaj, że sklep czy restauracja mogą znajdować się naprawdę daleko. Polecamy zaopatrzenie się w wodę, napój izotoniczny, batony i musy energetyczne. Dzięki temu na pewno nie stracisz chęci do dalszej jazdy.

 

Absolutna podstawa bezpieczeństwa, to oczywiście kask. Przygotuj się także od strony technicznej. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie roweru. Spakuj zestaw naprawczy. 
Zapasowe dętki, pompka, multitool - to wszystko może się przydać w razie awarii - której oczywiście nie życzymy!

Dolina Sanu i Wisły

#rowerowaprzygoda
Poczuj dobry nurt Doliny Sanu i Wisły!

Szczegóły trasy

Dynów – Izdebki – Wesoła – Nozdrzec

Start

  • 1
    Dynów
    0 km
    Dynów

    Wycieczkę zaczniemy na moście na Sanie. Zjedź z niego w kierunku zachodnim i skręć w lewo. Jadąc wzdłuż rzeki, dotrzesz do wsi Nozdrzec. Możesz przystanąć tam przy pałacu i leżącej koło niego kaplicy. Pałac to niedawno odnowiona konstrukcja z połowy XIX wieku o wyraźnie klasycystycznej manierze. Nie jest dostępna do zwiedzania. Kapliczka utrzymana jest w podobnym stylu. Wewnątrz znajduje się obraz Matki Boskiej. Jest tam także sporo miejsca do odpoczynku w 2 wiatach dla turystów. Pojedź dalej do wsi Wara – żeby tam dojechać, odbij na rozstajach w prawo, zjeżdżając tym samym z drogi wojewódzkiej nr 835. Warta uwagi jest malutka drewniana cerkiew. Nie zbaczaj z drogi, poprowadzi Cię przez 5 km wzdłuż krawędzi lasu do skrzyżowania, na którym pojedź w prawo. Dojechałeś do Izdebki.

  • 2
    Izdebki
    17 km
    Izdebki

    Wjedziesz do wsi od strony południowej. Odwiedź tam cerkwisko i cmentarz. Obok remizy OSP zacznie się szeroki łuk w lewo, w centrum którego znajduje się dwór i park dworski, a także Kopiec Niepodległości i Kopiec 3 Maja. Choć nie można wejść do budynku, to można podziwiać jego symetryczną fasadę z portykiem wspartym na 4 kolumnach i tarasem nad nim. Od drogi z jednej strony oddziela go mały staw, co tworzy uroczy widok. Teraz będziesz musiał wjechać po serpentynach na wzniesienie. To bardzo malowniczy pejzaż, bardzo bieszczadzki. Wspinają się one na zbocze Wielkiej Góry, ale nie dochodzą do szczytu na wysokości 457 m n.p.m. Zjedziesz potem do Przysietnicy. Przy kościele jedź prosto i przejedź przez las. Zatrzymaj się, by oddać cześć pamięci partyzantów z Armii Krajowej, którzy polegli tu w 1943 roku w potyczce z Niemcami lub zostali rozstrzelani po wzięciu do niewoli. Za lasem skręć w prawo, by jechać wzdłuż lasu na północ. W Golcowej warto zwiedzić gotycki drewniany kościół pw. św. Barbary – byłą cerkiew, w który zachowano część oryginalnego wyposażenia, w tym belkę tęczową. Skręć potem na północ, w drogę pomiędzy szkołą stadionem. Wjedziesz w las na wzgórzu, którym dojedziesz do skrzyżowania wśród pól – zrób ostry zakręt w prawo. Po 2 km musisz wybrać kierunek w lewo. Upewnisz się, że jedziesz dobrze, gdy miniesz kościół i remizę OSP.

  • 3
    Wesoła
    40 km
    Wesoła

    Wjeżdżając do wsi, skręć w prawo i jedź główną drogą. Miniesz cmentarz, podążaj dalej doliną Baryczki. Przystań przy kościele w  Hłudnie. Następnie kieruj się na wschód. Pojedziesz doliną wśród zbocz wzgórz. Dotrzesz pod wzniesienie, u stóp którego osuwisko odsłoniło   strukturę   skał.   Zauważysz   charakterystyczną   strukturę   łupków   –   wyraźnie oddzielone od siebie warstwy leżą na sobie i obok siebie. Na szczycie rośnie mieszany zagajnik. Zachowaj ostrożność – skalne odłamki mogą w każdej chwili spaść, tworząc poważne niebezpieczeństwo. Ominiesz wzgórze i dotrzesz do Nozdrzca. Warto zatrzymać się przy niedużym kościele barokowym pw. św. Stanisława Biskupa.

  • 4
    Nozdrzec
    52 km
    Nozdrzec

    Poznajesz pałac i drogę? Skręć w lewo i wzdłuż Sanu dojedź do mostu w Dynowie, z którego startowałeś. Twoja wycieczka kończy się w tym miejscu, na 56 km.

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?