Rzeszów - miasto i region

Lasami wokół Sokołowa Małopolskiego

0/5 - 0 opinii
Dystans
47km
Czas
3h
Trudność
Średnia
Pobierz plik trasy GPX
XML, 72.73kB
Rowerem wokół Sokołowa Małopolskiego

Charakterystyka trasy

Spokojna trasa, wiodąca w sporej części lasami, które są pozostałością Puszczy Sandomierskiej. W lasach i miejscowościach tych ludzie przez wieki pisali historię, niejednokrotnie tragiczną. Trasa jest krajoznawcza i relaksująca, w jej trakcie można urządzić piknik przy drodze lub poopalać się na plaży nad zalewem.

Dystans
47 km
Przewyższenia
241 m
Czas
3h
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 75%
Szuter: 15%
Inne: 10%
Typ roweru
MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Średnie
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
3
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Trasa o średnim poziomie trudności pozwoli Ci sprawdzić swoją kondycję. Pamiętaj, że ogromny wpływ na to, ile kilometrów uda ci się przejechać, ma rzeźba terenu. Trasy biegnące równinami są mniej wyczerpujące od tych prowadzących po wzniesieniach czy górskich drogach.

 

Planujesz podróż w grupie? Dobierz trasę do kondycji najsłabszego uczestnika.

 

Kask oraz lekka odzież wykonana z oddychających materiałów będą niezbędne dla bezpieczeństwa i wygodny na trasie. Poza tym postaw tylko na to, co niezbędne. Ciężki bagaż utrudni Ci jazdę. Przemyśl też w czym przewieziesz potrzebne rzeczy. Sugerujemy plecak lub sakwy rowerowe.

 

Przygotuj się także na ewentualne awarie na trasie. Warto mieć przy sobie najważniejsze narzędzia, które umożliwią szybkie usunięcie usterki, takie jak dętki lub łatki, pompka czy multitool. Koniecznie zaopatrz się w odpowiednią ilość wody i prowiantu, a także sprzęt do nawigacji.

 

Szykuje się ciepły i słoneczny dzień? Pamiętaj o kremie z filtrem i okularach przeciwsłonecznych. Jeśli planujesz zwiedzanie lub inne atrakcje na trasie, bardzo przydatne będzie też zapięcie do roweru. Przed wyjazdem dokładnie przeanalizuj przebieg wycieczki. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

Rzeszów - miasto i region

#rowerowaprzygoda

Szczegóły trasy

Sokołów Małopolski – Raniżów – Sokołów Małopolski

Start

 • 1
  Sokołów Małopolski
  0 km
  Sokołów Małopolski

  Jako punkt startowy obierz rynek w Sokołowie Małopolskim. Zwróć uwagę, że podobnie jak w nieodległym Głogowie Małopolskim, także tutejszy główny plac jest renesansowy. Poznasz to po żebrowym układzie ulic. Poza tym zabudowa różni się od renesansowej – to secesyjne lub współczesne budynki parterowe lub jednopiętrowe, mieszkalno-usługowe. Z rynku wyrusz na północ ul. Lubelską, a po 400 m odbij w lewo w ul. Partyzantów. Na końcu tej ostatniej udaj się w prawo w ul. Polną. Przechodzi ona w ul. Mazurską i prowadzi poza miasto. Przetnij obwodnicę i kieruj się na widoczny niedaleko las. Przed tobą 2,5 km drogi przez las. To ciche miejsce, pozostałość prastarej Puszczy Sandomierskiej – uszanuj je. Pamiętaj też, że przejeżdżasz przez miejsca istotne dla pamięci narodowej – w lasach koło Sokołowa Małopolskiego i Turzy Sowieci w latach 1944-1945 zamordowali wielu Polaków, głównie żołnierzy podziemia niepodległościowego. Gdy wyjedziesz z lasu, odbij w lewo, by wjechać do wsi Mazury. Ciekawostką jest, że w lecie 1944 roku stacjonował tu sztab 1. Frontu Ukraińskiego marsz. Iwana Koniewa. Za Mazurami dojedziesz do wsi Zielonka. Skręć w prawo i jedź dalej drogą wojewódzką nr 875. Prowadzi ona przez Staniszewskie do Raniżowa.

 • 2
  Raniżów
  13.1 km
  Raniżów

  W Raniżowie warty odwiedzenia jest kościół pw. Wniebowzięcia NMP, późnobarokowy w bryle (powstał na początku XIX wieku), z pięknym biało-złotym ołtarzem głównym i bogatą sztukaterią. Na małym rynku głównym wsi skręć w prawo w ul. Wolską. Następnie czeka cię 4,4 km przez łagodne wzgórze do Woli Raniżowskiej, w otoczeniu pól i zagajników. We wsi skręć w lewo przy szkole i w prawo przy ładnym neogotyckim kościele. Dojedziesz tak do Steców, które przejedź, nie skręcając – jeszcze tu wrócimy. Drogą biegnącą szczytem wału jedź na północny zachód. Trzymaj się ścieżki, która skręca ku brzegowi jeziora Maziarnia, by cieszyć się widokami i spokojem małego akwenu. Droga ta między lasem a wodą zaprowadzi cię na plażę, a następnie na zaporę na Łęgu. Trzymając się ścieżki, objedziesz jezioro dookoła – możesz zatrzymać się na punkcie widokowym na zachodnim brzegu lub rozpalić ognisko w miejscu do tego przeznaczonym. Dobrze oznakowaną trasą dotrzesz z powrotem do Steców. Przejedź ponownie przez mały mostek i tym razem skręć za nim w prawo, ku centrum wsi. Ze Steców, przez lasy i pola, dojedziesz do końca drogi 2,5 km dalej, gdzie udasz się w prawo. W Porębach Wolskich, przy Środowiskowym Domu Samopomocy, zjedź ostro w lewo. Na końcu tej drogi trzeba skręcić w prawo, by minąwszy kościół, udać się dalej. Po 2,2 km odbij w prawo na małym skrzyżowaniu. Jeśli jedziesz dobrze, miniesz kępę drzew, kilka gospodarstw i mały mostek na Turce. Jedź tą drogą przez 3 km, by dotrzeć do Zielonki. We wsi udaj się w lewo i podążaj wzdłuż drogi 875. Przed lasem przejedziesz przez Zmysłów, a następnie przez 3,3, km zatoniesz w leśnej ciszy. Trzymaj się tej drogi, która jako ul. Podstawskiego doprowadzi cię na rynek.

 • 3
  Sokołów Małopolski
  46.8 km
  Sokołów Małopolski

  Twoja wycieczka kończy się w pobliżu miejsca startu.