Rzeszów - miasto i region
Przez parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody
XML, 120.69kB
Charakterystyka trasy
To wymagająca trasa z dużą liczbą dróg szutrowych i polnych, o dużych przewyższeniach, wynoszących łącznie prawie 1300 m. Prowadzi polami i wzgórzami, przez obszary leśne. Odwiedzisz obszary chronione, zatopione w lasach i dolinach wioski, spojrzysz w głąb kwatery samego Hitlera oraz poznasz historię Admirała Nelsona. Wysiłek fizyczny, jak włożysz, oraz poznawczy, jakiego dokonasz, zostaną wynagrodzone niezwykłą satysfakcją i wspomnieniami.
Praktyczne wskazówki
Przygotowując się do trasy, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Pozwoli to na zabranie odpowiedniego stroju i maksymalne ograniczenie bagażu. Wiadomo jednak, że pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego przygotuj się na jej ewentualne pogorszenie. Dobrą praktyką jest spakowanie cienkiej kurtki przeciwdeszczowej, która nie zajmuje dużo miejsca.
Przed jej rozpoczęciem dokładnie przeanalizować jej przebieg na mapie. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.
Warto pobrać załączony plik .gpx, by mieć nawigację zawsze pod ręką. By urządzenie nie zawiodło, zabierz również power bank, ładowarkę czy zapasowe baterie. W razie zmiany pogody, przydatne mogą się okazać wodoodporne pokrowce na sprzęt elektroniczny.
Na długą trasę koniecznie zabierz ze sobą napoje oraz jedzenie - trzeba mieć je przy sobie - nigdy nie wiadomo, kiedy zgłodniejesz. Pamiętaj, że sklep czy restauracja mogą znajdować się naprawdę daleko. Polecamy zaopatrzenie się w wodę, napój izotoniczny, batony i musy energetyczne. Dzięki temu na pewno nie stracisz chęci do dalszej jazdy.
Absolutna podstawa bezpieczeństwa, to oczywiście kask. Przygotuj się także od strony technicznej. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie roweru. Spakuj zestaw naprawczy.
Zapasowe dętki, pompka, multitool - to wszystko może się przydać w razie awarii - której oczywiście nie życzymy!
Rzeszów - miasto i region
Audiodeskrypcja tekstowa
Szczegóły trasy
Strzyżów – Rezerwat Herby – Rzepnik – StrzyżówStart
- 1Strzyżów0 kmStrzyżów
Wycieczkę rozpoczniemy na rynku miasta. Zauważ, że jest to typowy dla małych miast galicyjskich, w przeszłości pełnił przede wszystkim rolę handlową. Wyjedź z rynku na wschód i na rondzie imienia Rafała Paszka ps. Królik skieruj się na ul. Mostową. Następnie skręć ostro w prawo w ul. Południową. Przejedź przez rondo na drodze wojewódzkiej nr 988 i 50 m dalej skręć w ul. Gduli, a na rozwidleniu w ul. Gajową. Trzymaj się jej przez 2,7 km, a następnie odbij w prawo i po 50 m w lewo. Przed Tobą polna droga, którą dojedziesz do wsi Wysoka Strzyżowska. Nie zgub się, miejscami droga jest ledwie widoczna. We wsi skręć w prawo, przejedź 900 m, skręć w lewo, i kolejny raz w lewo na końcu krótkiego łącznika, po czym w prawo na następnym skrzyżowaniu. Zwróć uwagę na układ wsi, który wymusił objazd – składa się z dwu równoległych dróg, co jakiś czas połączonych ze sobą. Za Oparówką wjedziesz w las.
- 2Rezerwat Herby11 kmRezerwat Herby
Dalej dukt leśny doprowadzi Cię do Rezerwatu Herby w Czarnorzecko-Strzyżowskim Parku Krajobrazowym. Chroni on karpacki las bukowy i siedliska zwierzyny. Rośnie tu także 13 gatunków objętych ścisłą ochroną. Na trasie miniesz skałę „Twarz Trolla” i „Przeklęty Klif”, a odpoczniesz w specjalnej wiacie. Dojedziesz na punkt widokowy na górę Chełm i dolinę Wisłoka. W tym miejscu zawróć. Łącznie ten odcinek liczy niespełna 14 km. Nie skręcaj z powrotem ku Oparówce, jedź prosto. Miniesz uroczysko Spalona Góra i wyjedziesz we wsi Rzepnik.
- 3Rzepnik25 kmRzepnik
Wjeżdżając do wsi, miniesz cmentarz greckokatolicki – warto zajrzeć tam dla nagrobków. Nieopodal miniesz cerkiew z 1912 roku z pięknym wnętrzem i stojący koło niej 500-letni Dąb Jagiellon. 1,5 km za cerkwią, za płytkim zakrętem w lewo skręć w lewo i po 120 m w prawo – polna droga poprowadzi Cię przez las do wsi Węglówka. Warto zatrzymać się tam w cieniu przeszło 600-letniego Dębu Poganin i zabytkowej cerkwi z końca XIX wieku. Zaraz obok znajduje się ciekawy pomnik-nagrobek – Admirała Nelsona. Nie spoczywa tam jednak zwycięzca spod Traflagaru (1805), lecz inżynier naftowy. Pamiątką po poszukiwaniach ropy jest też drewniana figura Ignacego Łukasiewicza. Wracając tą samą drogą, na skrzyżowaniu jedź prosto, a następnie odbij w prawo, na szutrową drogę. Znów pojedziesz przez las, mijając z dala Bonarówkę i Godowską Górę (477 m n.p.m.). Na rozwidleniu dróg trzymaj się lewej strony. Odpoczniesz w nieodległej wiacie. W zabudowaniach wsi Brzeżanka, skręć w lewo na pierwszym skrzyżowaniu i w prawo na następnym. Po niespełna 300 m znów odbij w prawo. Nie zbaczając już z trasy, dojedziesz do drogi wojewódzkiej nr 988 i Strzyżowa.
- 4Strzyżów48.5 kmStrzyżów
Nie wracaj na rynek, ale ul. Witosa, a następnie ul. Żarnowską dojedź do Tunelu Schronowego pod Górą Żarnowską. To niemiecka konstrukcja z 1941 roku, w której zatrzymywać miał się na bezpieczne postoje pociąg z Adolfem Hitlerem. Była to część wielkiego kompleksu Anlage Süd, do którego należał też schron w Stępinie.
Twoja wycieczka kończy się tutaj.