Beskid Niski

Szlakiem beskidzkich zabytków

0/5 - 0 opinii
Dystans
43km
Czas
4h 30m
Trudność
Trudna
Pobierz plik trasy GPX
XML, 89.12kB
Trzy drewniane ławki z oparciami na leśnej polanie wśród drzew

Charakterystyka trasy

Trasa ta będzie idealna dla miłośników asfaltowych podróży, rowerowych wyzwań oraz pięknych zabytków. Na ponad 40-kilometrowej drodze, natrafisz na wiele punktów, które zapewnią Ci nie tylko chwilę odpoczynku, ale i zachwycą urokiem przedwojennej architektury. Trasa jest pętlą, więc wrócisz do miejsca, w którym zaczęła się Twoja wycieczka.

Dystans
43 km
Przewyższenia
381 m
Czas
4h 30m
Rodzaj nawierzchni
Asfalt: 100%
Typ roweru
Szosa , MTB , Gravel , Trekkingowy
Oznakowanie trasy
Słabe
Pętla
Tak
Trasa familijna
Nie
Ilość atrakcji
3
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Alternatywny opis trasy znajduje się poniżej.

Praktyczne wskazówki

Przygotowując się do trasy, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Pozwoli to na zabranie odpowiedniego stroju i maksymalne ograniczenie bagażu. Wiadomo jednak, że pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego przygotuj się na jej ewentualne pogorszenie. Dobrą praktyką jest spakowanie cienkiej kurtki przeciwdeszczowej, która nie zajmuje dużo miejsca.

 

Przed jej rozpoczęciem dokładnie przeanalizować jej przebieg na mapie. Zastanów się, czy Twoje umiejętności oraz posiadany sprzęt są adekwatne do poziomu trudności trasy.

 

Warto pobrać załączony plik .gpx, by mieć nawigację zawsze pod ręką. By urządzenie nie zawiodło, zabierz również power bank, ładowarkę czy zapasowe baterie. W razie zmiany pogody, przydatne mogą się okazać wodoodporne pokrowce na sprzęt elektroniczny.

 

Na długą trasę koniecznie zabierz ze sobą napoje oraz jedzenie - trzeba mieć je przy sobie - nigdy nie wiadomo, kiedy zgłodniejesz. Pamiętaj, że sklep czy restauracja mogą znajdować się naprawdę daleko. Polecamy zaopatrzenie się w wodę, napój izotoniczny, batony i musy energetyczne. Dzięki temu na pewno nie stracisz chęci do dalszej jazdy.

 

Absolutna podstawa bezpieczeństwa, to oczywiście kask. Przygotuj się także od strony technicznej. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie roweru. Spakuj zestaw naprawczy. 
Zapasowe dętki, pompka, multitool - to wszystko może się przydać w razie awarii - której oczywiście nie życzymy!

Beskid Niski

#rowerowaprzygoda
Najdziksze góry w Polsce, czarujące swoim urokiem.

Szczegóły trasy

Szebnie - Tarnowiec - Jedlicze - Długie - Żarnowiec - Jedlicze - Jaszczew - Wojkówka - Łęki Strzyżowskie - Przybówka - Chrząstówka - Szebnie

Start

  • 1
    Szebnie
    0 km
    Szebnie

    W tej miejscowości rozpoczniesz swoją wycieczkę. W pobliżu kościoła oraz stacji benzynowej znajdziesz parking, gdzie możesz zostawić samochód. Mieszczą się one przy drodze krajowej nr 28. Kieruj się na południe do Tarnowca przez wieś Dobrucowa. W Dobrucowej warto zatrzymać się przy miejscu martyrologii z 1943 r. By zobaczyć pomnik ofiar mordu z obozu pracy, skręć w lewo przed domem strażaka. Miejsce znajduje się około 400 m od głównej drogi. Następnie wróć do głównej trasy. 

  • 2
    Tarnowiec
    5 km
    Tarnowiec

    Tarnowiec słynie z Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia, a szczególnie z figury Matki Bożej znajdującej się we wnętrzu świątyni. Tradycja mówi, że przybyła tu z Węgier. Obecnie figura mieści się w kościele parafialnym pw. Narodzenia NMP. 

    Jadąc główną drogą, skręć w lewo przy budynku urzędu gminy, a następnie, na skrzyżowaniu za sklepem spożywczym skręć w prawo. Kieruj się do Jedlicza.

  • 3
    Jedlicze
    11 km
    Jedlicze

    W centrum Jedlicza czeka na Ciebie Pałac Stawiarskich, wybudowany na przełomie XIX i XX w. Po naprawieniu szkód, jakich zaznał podczas wojny, został wyremontowany, by do dziś pełnić funkcje dydaktyczne. Budynek można podziwiać, spacerując przez otaczający go park. By dostać się do centrum miejscowości, na rozwidleniu dróg skręć w lewo. Po zwiedzaniu wróć tą samą drogą i jedź w kierunku miejscowości Długie.

  • 4
    Długie
    14 km
    Długie

    Wjeżdżając do tej miejscowości, ujrzysz Pałacyk Bobrowski, który obecnie pełni rolę Domu Dziecka. Na skrzyżowaniu kieruj się zielonym rowerowym szlakiem Muzeów Beskidzkich do Żarnowca.

  • 5
    Żarnowiec
    17 km
    Żarnowiec

    Ciekawą atrakcją, przy której warto zatrzymać się na dłużej, jest Muzeum Marii Konopnickiej. Zabytkowa, XVIII-wieczna posiadłość została przekazana pisarce w 1903 r. Prócz pamiątek związanych z M. Konopnicką swoim pięknem zachwycają także obrazy Marii Dulębianki. Następnie jedź zielonym rowerowym szlakiem Muzeów Beskidzkich aż do Jedlicza.

  • 6
    Jedlicze
    20 km
    Jedlicze

    Będąc w centrum Jedlicza, jedź przez wsie Jedlicze Górne i Grabiny, aż dojedziesz do miejscowości Jaszczew.

  • 7
    Jaszczew
    23 km
    Jaszczew

    Ta miejscowość stanowi półmetek trasy. Przy drodze znajduje się Dwór Stojowskich. Obecnie znajduje się w nim dom ludowy i biblioteka publiczna. By dostać się do następnego punktu, przekrocz drogę krajową nr 28 i kieruj się do Wojaszówki. W Bajdach przekrocz drogę nr 990, a następnie przejedź przez most nad Wisłokiem. 

  • 8
    Wojkówka
    29 km
    Wojkówka

    Po przekroczeniu mostu nad Wisłokiem możesz odpocząć na przystani kajakowej. Znajdziesz tam wiaty i ławki. Po chwili odpoczynku kieruj się do Łączek Jagiellońskich, a na rozwidleniu dróg skręć w lewo. Następnie jedź w stronę Łęk Strzyżowskich.

  • 9
    Łęki Strzyżowskie
    33.6 km
    Łęki Strzyżowskie

    W Łękach Strzyżowskich skręć w lewo, by znów przekroczyć rzekę, a następnie drogę wojewódzką nr 990.

  • 10
    Przybówka
    35.6 km
    Przybówka

    W Przybówce na skrzyżowaniu dróg z drogą wojewódzką nr 990, skręć lewo i kieruj się do Chrząstówki.

  • 11
    Chrząstówka
    40 km
    Chrząstówka

    Jedź główną drogą do Szczebni.


     

  • 12
    Szebnie
    43 km
    Szebnie

    Na sam koniec wycieczki warto zatrzymać się w Kościele pw. św. Marcina Biskupa w Szebniach. Drewniana świątynia, mimo że została wybudowana aż cztery wieki temu (w 1605 r.), wciąż zachwyca barokowym wyposażeniem wnętrza. Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej.

Sprawdź inne trasy

Jak podobała Ci się trasa?